Природі треба 3 млн років, щоб відновити біорізноманіття, яке знищили люди, – вчені

Азіатський слон. Фото: wikipedia.org

Вчені підрахували, що природі потрібно три-п’ять мільйонів років для відновлення біорізноманітності великих ссавців, які зникнуть в найближчі десятиліття.

Те, що відбувається сьогодні з біосферою Землі, вчені вже сміливо називають «шостим масовим вимиранням». Під впливом людської діяльності зміни навколишнього середовища відбуваються настільки стрімко, що природні механізми еволюції за ними не встигають. І якщо людство не вживе найрадикальніших заходів, через півстоліття зміни стануть критичними, а на відновлення природі буде потрібно не менше трьох-п’яти мільйонів років: чи не занадто великий термін для планети, але для нас – в тривожно далекий. Такі цифри називають вчені зі Швеції і Данії, стаття яких опублікована в журналі PNAS, пише naked-science.

Метт Девіс (Matt Davis) з Орхуського університету і його колеги використовували інформацію з баз даних про сучасних і вимерлих за час існування нашого виду ссавців. Автори відзначають, що зникнення різних видів може мати різні наслідки з точки зору біорізноманіття: наприклад, загибель одного виду собачих не сильно позначиться навіть на цьому сімействі, проте загибель південноамериканських макраухенія, екзотичних копитних, закриває ціле вікно можливостей для подальшої еволюції і цілу потенційну гілку на «дереві» ссавців.

Так, вимерлі представники палеолітичної мегафауни – мамонти, гігантські лінивці і так далі – аж до недавнього часу грали величезну роль в різних біоценозах. Сьогодні вони зникли, їх родичі зовсім нечисленні, а в доступному для дослідження майбутньому зайняти їх місце просто нікому.

«Існують сотні видів креветок, і ще одне вимирання вони переживуть. А ось шаблезубих тигрів було всього чотири види, і всі вони зникли», – додає Метт Девіс.

Положення сучасних великих ссавців особливо небезпечне. Багато видів ризикують зникнути в найближчі 50 років. Імовірність вимирання азіатських слонів (одного з всього лише двох видів, що дожили до наших днів) до кінця XXI століття оцінюється в 33%. Судячи з результатів розрахунків Девіса і його співавторів, для відновлення всіх гілок ссавців, які зникнуть в найближчі 50 років, буде потрібно не менше трьох мільйонів років, а вже п’ять мільйонів знадобиться для відновлення мегафауни льодовикового періоду.

«Набагато легше захистити біорізноманіття сьогодні, ніж відновлювати його згодом», – додає Метт Девіс.

Loading...