вівторок, 16 жовтня, 2018, 10:39 Світ
Що сталося з румунською монархією?
Фото: economist.com/Alamy
Фото: economist.com/Alamy

Члени румунської королівської сім’ї, можливо, втратили свій офіційний статус, проте і надалі відіграють значну роль у житті країни.

Румунська монархія перестала існувати у 1947 році. Проте королівська сім’я все ще у пошані. Про це подає аналітичний матеріал видання Economist.

У матеріалі йдеться, що королівська родина організовує різноманітні події у казковому Замку Пелеша, колишній своїй резиденції, а тепер музеї. Два роки тому 150-річний ювілей династії відзначався зі значною помпезністю: військові демонстрували зброю, полковий оркестр грав музику, а літаки залишали у небі димові сліди у національних кольорах. Багато румунів все ще цікавляться королівськими справами. У грудні минулого року десятки тисяч громадян зібралися на вулицях Бухареста, щоб провести в останню путь останнього короля Міхая. Члени інших королівських родин також взяли участь у державних похоронах. Після смерті короля Міхая парламент розглядав можливість прийняття законопроекту про надання главі королівського дому такий же статус, як і колишнім главам держави. Також звучала ідея провести референдуму щодо відновлення монархії (опитування показало, що близько 70% громадськості хоче, щоб питання було представлене на розгляд громадськості). Проте до цього так і не дійшло.

Протягом багатьох століть румунами керували місцеві князі, а також Османська, Австро-Угорська та Російська імперії. У 1881 році парламент об’єднаної республіки звернувся до правлячого князя Кароля Гогенцоллерна-Зігмарінгена, з проханням стати його першим сучасним королем. Після смерті, його племінник, Фердинанд, успадкував престол. А коли король Фердинанд помер, його наступник, п’ятирічний онук Міхай, став королем Румунії. Розпусний батько хлопчика, який спочатку відмовився від своїх прав на престол, вирішив повернути собі корону у 1930 році, проте правив недовго та був вигнаний з країни у 1940 році. Міхай вдруге став королем, проте, під тиском комуністів, відмовився від влади через сім років, та провів наступні чотири десятиліття у Швейцарії. Він повернувся на батьківщину після падіння режиму Чаушеску, проте більше ніколи не відновив свій статус. Його найстарша донька, Маргарита, є передбачуваною спадкоємицею трону.

Багато румунів з ностальгією ставляться до своєї королівської династії. На похоронах короля Міхая звучали крики «геть комунізм», що стосувалися опору, який король чинив комунізму у 1940-х роках. Все більш широка підтримка королівської сім’ї може бути пов’язана зі зростаючою відразою громадян до корупційних скандалів, якими сповнена румунська політика. У 2017 році після того, як новообрані Соціал-демократи забажали декриміналізувати певні корупційні дії чиновників, румуни відреагували найбільшими, з часів антикомуністичної революції 1989 року, протестами. Цього літа демонстрації відновилися через низьку заробітну плату та закоренілу корупцію. Молодіжна організація «Національний альянс з відновлення монархії» оптимістично використовує гасло «монархія врятує Румунію», інформує видання Economist.

Однак сама родина навряд чи відіграє центральну роль у будь-якому королівському відродженні. Значна частина публікацій у пресі зосереджена на її безперервних сутичках щодо правонаступництва. А є через що сваритися. Можливо, престолу вже й не існує, проте спадщина королівської сім’ї, станом на 2017 рік, все ще становить 65 млн. Євро, включаючи чотири замки та 20 тис. гектарів лісу. У 2015 році Міхай відмовив Ніколасу Медфорд-Міллсу, синові своєї другої доньки, у його титулі та династичних прав через звинувачення у тому, що він нібито має позашлюбну дитину. І самозваний «румунський принц Пауль» неодноразово намагався судитися з Міхаєм через його династичні права, як онука Кароля II з морганатичного шлюбу (тобто від шлюбу із жінкою нижчого рангу, що перешкоджає передачі титулу). У 2011 році таблоїди у Румунії та Британії зробили припущення про те, що Чарльз, принц Уельський, може стати королем, завдяки спільним предкам з Владом Цепешем. Проте сьогоднішні королівські претенденти на престол, схоже, не зможуть добратися до керма правління.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 10:21 :25