понеділок, 15 жовтня, 2018, 14:44 Суспільство
Через ПАТ «Гіпсовик» мешканці Кам’янця-Подільського дихають гіпсовим пилом
ZIK
ZIK

Здоров’я мешканців Кам’янець-Подільського потерпає від шкідливих викидів ПАТ «Гіпсовик». Керівництво заводу замість того, щоб подбати про утилізацію відходів, лише годує пустими обіцянками про фільтри. Боротьба між підприємством і людьми триває вже п’ятий рік.

Про це йдеться в програмі екологічних розслідувань «Вижити в Україні» на телеканалі ZIK з ведучою, співачкою і композитором Каріною Плай.

Через викиди з ПАТ «Гіпсовик»  людям на голову, фактично, падає негашене вапно.

«Від квітня завод не має ліцензії на викид відходів у повітря. Фактично, він працює незаконно!», — обурюється місцевий мешканець Павло Галюк.

До того ж цей пил має велику шкоду для здоров’я, запевняють експерти.

«Викиди схожі на білий сніг. Вони мають величезний вплив на органи дихання», — наголошує еколог Алла Войціховська.

Людей лякає те, що їх отруюють. Геолог Василь Дяків підкреслює: наслідки можуть бути катастрофічними.

«Пил особливо небезпечний для малих дітей. Крім того, гіпс може впливати на родючість землі, якість води», — зазначає геолог Василь Дяків.

Порушення стандартів санітарно-захисної зони

Відповідно до стандартів, затверджених законом, санітарно-захисна зона до таких підприємств має бути не меншою за 500 метрів. Утім, такої відстані не дотримано. Від найближчої домівки до паркану заводу — лічені кроки.

«Завод збільшив свою потужність втричі, а тому його адміністрація повинна врахувати сусідство з людьми», — переконана еколог Алла Войціховська.

Згідно із Законом України, дозвіл на викиди забруднювальних речовин в атмосферне повітря  повинне мати кожне підприємство, що продукує шкідливі викиди. Місцеві ведуть війну проти заводу вже понад  п’ять років, однак все марно.

Закрити завод може тільки Держекоінспекція

«Жодне місто не має права закрити завод. Це може зробити суд на вимогу Державної екологічної інспекції», — каже заступник міського голови Кам’янця-Подільського Сергій Бабій.

Він переконаний: проблема у тому, що це місцеві нелегально проживають на території, яка є поблизу підприємства.

Громадська діячка Вікторія Кохановська дуже довго намагається відстояти право людей на чисте повітря, однак все марно.

«Представники фірми кажуть, що побудували тут бараки і це їхня приватна власність», — каже активістка  Вікторія Кохановська.

Мова йде про те, що колись ПАТ «Гіпсовик» збудував бараки для своїх працівників. Згодом люди приватизували ці будиночки. Дехто з місцевих перепродав домівки і тепер вимагає закриття заводу.

«Я маю тут дім з 1978 року. Мені та сусідам закидають, що ми живемо тут нелегально», — коментує місцевий мешканець Петро Стахурський.

Фірму постійно штрафують за відсутність спецдокументів

«Дозвіл на викиди у заводу закінчився у квітні 2018 року. За порушення ми притягнули відповідних посадових осіб за адміністративної відповідальності», — заявляє старший державний інспектор з охорони навколишнього середовища в Хмельницькій області Олег Ліщук.

До слова, ПАТ «Гіпсовик» має статутний капітан приблизно півтора мільярда гривень, водночас оштрафували його лише на 765 гривень.

«Ми, як міська рада, не хочемо давати підприємству дозвіл на викиди, адже зробили висновок, що воно порушує права людини», — говорить заступник міського голови Кам’янця-Подільського Сергій Бабій.

Порушення на фірмі ПАТ «Гіпсовик»

Крім того, існує певний припис, згідно якого фірма має встановити на виробництві потужні фільтри, які не допускали б викидів в атмосферу.

«Є нормативна сторона питання, як от припис. До того ж, ми не можемо звільнити з роботи понад триста працівників. Куди вони підуть?», — каже директор ПАТ «Гіпсовик» Володимир Постовий.

Та місцеві не вірять словам підприємців. Не дивно, адже війна за чисте повітря триває приблизно п’ять років. У керівництва є своє виправдання.

«Ми працювали не один рік для того, щоб знайти фільтри для очищення викидів. Нарешті закупили аж одинадцять, встановили п’ять. До слова, один фільтр обійшовся приблизно у 600 тисяч гривень», — розповідає ПАТ «Гіпсовик» Володимир Постовий.

Підприємство «прикриває» керівництво Держекоінспекції

«Гіпсовик» отримав припис від Держекоінспекції уже вдруге. І в цьому, кажуть люди, захований надто хитрий план: маючи цей документ на руках, дозволу на роботу не треба! Бо підприємство перебуває наче в процесі усунення виявлених порушень.

«Це підприємство, на якому працює багато людей. Для того, щоб його усунути нам потрібні сильні аргументи», — пояснює старший державний інспектор з охорони навколишнього середовища в Хмельницькій області Олег Ліщук.

Місцеві мешканці певні: підприємству з мільйонними прибутками вигідніше працювати на приписах і сплачувати лише 765 гривень штрафу, аніж зробити своє виробництво екологічно не шкідливим.

До того ж, керівником Держекоінспекції є Віталій Гуменюк. Ставлення до нього неоднозначне. Кілька років тому він здійснив смертельний наїзд на пішохода і залишився непокараним. Його двічі звільняли із займаної посади, та щоразу він поновлювався через суд. Активісти кажуть, що такий керівник тут «вигідний», мовляв, за хабар із ним можна вирішити будь-які питання.

«У нашому місті кумівство ніхто не відміняв. Через нього у нас проблеми з цим заводом», — додає  активістка  Вікторія Кохановська.

Місцеві мешканці запевняють, що не збираються закінчувати нерівну війну проти шкідливого підприємства.

Нагадаємо, раніше проект «Вижити в Україні» розповів про те, як в Україні отруюють бджіл.


* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 04:31 :29