Новини » Політика 14 жовтня, 2018, 11:35
Президентські перегони: навіщо йдуть на вибори кандидати з мізерним рейтингом
ZIK
ZIK

Чим менше часу залишається до президентських виборів, тим гучніше обговорюють кандидатів та їхні шанси на виграш. Але дискусія точиться довкола тих самих прізвищ, хоча ще не всі з них підтвердили свою участь у перегонах.

Про це йдеться в сюжеті інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Вони вже стукають до нас у двері, переконують, що саме вони мають стати наступним. Аби за них проголосували, готові і в вогонь, і в воду. Вже майже 30 українців оголосили, що йдуть у президенти, та список ще не повний.

Від вересня раз на тиждень у центрі Києва екс-нардеп Олесь Доній збирає «Президентський клуб». За задумом, сюди можуть приходити всі, хто хоче йти на президентські вибори й обговорювати свої програми з експертами. Щоправда, найрейтинговіші політики від участі відмовились.

«Значною мірою вони бояться дебатів. Хтось казав прямо, що не хоче бути з іншими кандидатами в президенти, бо вони відтягують їхні голоси. А для нас вони всі однакові», – каже Доній.

Цього тижня у президентському клубі знаний екс-податківець Роман Насіров та противник податків Генадій Балашов.

По завершенню засідання журналістам ZIKу вдалося поспілкуватися з майбутніми кандидатами на Президента.

«Ще жодних нормальних опитувань, а коли й були, мене не ставили в перелік», – так Геннадій Балашов пояснив низькі рейтинги.

Витрати кандидатів

У Комітеті виборців уважно відстежують активність політиків. Хоч офіційно кампанія стартує 31 грудня, кандидати вже давно витрачають величезні суми на своє розкручування. Так, у першому кварталі на рекламу витратили 100 мільйонів гривень, у другому – майже вдвічі більше, 177 мільйонів. І це лише те, що задекларовано.

«На білборди, тобто на зовнішню рекламу, усі партії витратили лише 10 мільйонів гривень за період квітень-травень 2018 року. Але не офіційно, за нашими даними, партії могли витратити близько півмільярда гривень. Тобто не 10, а 500 мільйонів гривень», – зауважив аналітик Комітету виборців Денис Рибачок.

Загалом майбутні сукупні витрати усіх кандидатів на кампанію можуть сягнути 100 мільйонів доларів. І це тоді, як шанси у більшості примарні.

«Відіграє значну роль так званий олімпійський принцип, коли головне не перемога, а головне – взяти участь», – пояснює аналітик.

Роль кандидатів з низькими рейтингами

«Тридцять претендентів мають підтримку в 1% або на 2%. Але ж ви зрозумійте, що 1% – це багато», – запевняє соціолог Андрій Єременко, який щойно завершив чергове дослідження президентських уподобань українців.

Розповідає, що реально за президентську посаду боротимуться 3-4 особи. Більшість же кандидатів має рейтинг на рівні статистичної похибки. Але й вони можуть стати переможцями. Бо головна мета – здобути хоча б один відсоток підтримки, як капітал, на парламентські вибори.

«Якщо кандидат набирає 1%, це означає, що з цим він може прийти до будь-якої партії і сказати: я за собою до вас приведу 1%. 1% – це від 2 до 3 депутатів. Беріть мене, беріть кого захочете і я у вашому ж списку буду на вас працювати», – пояснив соціолог.

Андрій Єременко також переконує: навіть голосування на кандидатів із низьким рейтингом може змінювати країну.

«Якщо я підтримую якусь ідею, яка зараз не в «мейнстримі», але я хочу, щоб вона була хоч якось представлена, я буду голосувати за відповідного кандидата, який цю ідею просуває. А далі вже не важливо, чи стане він президентом, чи ні. Питання в тому, щоб ця ідея стала озвучена в політикуму», – переконує фахівець.

30 кандидатів у президенти – це погано?

Нічого поганого в параді кандидатів на президента не вбачає і політтехнолог Сергій Гайдай. Пояснює: лідери перегонів насправді мають невеликі рейтинги. Тож на тлі величезного запиту на оновлення політикуму шанси на перемогу може мати не тільки той, хто потрапляє до трійки лідерів.

«Теза Банкової, що у нас є один безальтернативний кандидат. Але ні – є багато різних. Поганого, доброго, але ця альтернатива є. і це нас відрізняє від Російської Федерації, де більшість населення вірить, що альтернативі їхньому діючому президенту немає», – зауважив експерт.

Політтехнолог також прогнозує: на цих виборах будуть і технічні кандидати, що відтягуватимуть голоси, очорнятимуть конкурентів, проводитимуть потрібних людей у виборчкоми.

А багатьом політикам, які хочуть позмагатися за президентську булаву з поки найрейтинговішими кандидатами, треба буде вміти домовлятися і поступатися.

«Тут вже грає роль ваше вміння домовлятися, вміння акумулювати велику кількість виборців за себе, не боячись жодного технічного кандидата чи будь-якого маленького кандидата», – пояснює політтехнолог Сергій Гайдай.

Загалом опитані «Деталями» прогнозують: кількість кандидатів на посаду президента може сягнути півсотні, що буде рекордом. Попередній припадає на 2004-й. Тоді у виборчому бюлетені було 24 прізвища. Проте стримати всіх охочих кандидувати може сума застави у 2,5 мільйони гривень. І гроші повертають лише переможцеві.

Як повідомлялося, раніше аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок запевняв, що на майбутніх президентських виборах платники податків витратять мільярд гривень на партійну агітацію.

Олексій Братущак, «Перші про головне, Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-27 04:03 :24