Новини » Суспільство 14 жовтня, 2018, 12:41
Другий паспорт як перепустка до ЄС. Репортаж з Берегово
ZIK
ZIK

Дипломатична війна між Україною та Угорщиною набирає обертів. Відносини між країнами зіпсувалися після ухвалення закону про освіту, а остаточно розладились після «паспортного» скандалу.

Про це йдеться в сюжеті інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Закарпаття, село Велика Добронь

Звідси до угорського кордону менше, ніж десять кілометрів. Усі мешканці переважно етнічні угорці. І української тут майже ніхто не розуміє.

Ламаною, та все ж українською, Ангела пояснює, що живе тут усе своє життя. Вирощує перець та яблука. І їхати чи то до Угорщини, чи то до будь-якої іншої країни не має наміру.

«У нас немає угорських паспортів, є лише закордонні – такі, що візи вже не потрібно», – запевняє жінка.

Угорець Шоні розмовляє російською, української не знає, але розуміє. На камеру говорити не хоче.

Каже: вже років десять не їздив в Угорщину. Мовляв, живе в Україні та дотримується її законодавства.

А фермер Василь Кіш, етнічний угорець, який чи не єдиний тут, хто може спілкуватись українською. Він має 8 своїх корів та продає місцевим молоко.

А ще у пана Василя 2 гектари землі під картоплею. Тепер якраз вибирають останню. На роботу наймає місцевих – і угорців, і ромів. Бульбу потім продає гуртовикам, а ще вирощує перець і малину.

«Ми з дитинства звикли цим займатись. Ще наші діди вантажівками возили картоплю до Львова», – каже Василь Кіш.

Довкола всього цього господарства заходиться вся родина пана Василя – він із дружиною і три його сини.

«Угорці допомагають трактором, це такий тендер у нас. 20%-30% треба свого вкласти, а решту – дають вони», – розповідає фермер.

А от обіцяного від України чекають досі.

«Казали, що дадуть доїльні апарати. Нам теж телефонували з району, записували у кого скільки корів, складали списки. Та нікому нічого не дали», – запевняє пан Василь.

Однак їхати із Закарпаття ані він, ані його сини не хочуть. Працюватимуть в Україні. Угорці, якщо вже їдуть на заробітки, то намагаються подалі, розповідає пан Василь, до Австрії, Німеччини, Великої Британії. Бо зарплатня там більша. Саме тому люди і йдуть по угорські паспорти. Єдиний вихід, який убачає пан Василь, робочі місця та вищі зарплати в Україні.

«Щоб можна було оплатити квитанції за газ, світло. І, звичайно, щоб можна було бодай щось купити собі», – пояснює етнічний угорець.

Є тут і місцевий угорський шинок. Тут і страви угорські, і передачі на плазмі угорських телеканалів. Його господиня, звичайно, угорка – пані Іолана. Каже: готують і українські страви – голубці, вареники.

Жінка запевняє: має лише паспорта з тризубом.

«Я вже пенсіонер. Я тут народилась, тут і буду жити», – твердить пані Іолана..

Славнозвісне Берегове

Є на Закарпатті і села, де ані дорослі, ані діти української взагалі не розуміють.

Вози, трактори перемежовуються з машинами на іноземних номерах. Усі назви і вивіски у Береговому дублюють угорською. У містечку теж мешкають здебільшого угорці. Одначе діти в школах із першого класу вивчають українську.

Мати двох школярок вважає, що українську дітям треба знати, як і рідну угорську.

«Я думаю, в Україні необхідно знати українську. Ми живемо тут, тому треба знати українську», – каже жінка.

Попри це жінка переконана: угорці мають право мати другий паспорт. І Україні це нічим не загрожує.

Каже багато людей їдуть в Європу і без європаспорта, та й не лише із Закарпаття. Мовляв, там і ціни нижчі, і зарплати – вищі.

Журналістам вдалося зустріти і студенток медичного коледжу, що приїхали вчитися з довколишніх сіл. Розповідають, що більшість містян має другий паспорт.

Чому Будапешт так легко роздає угорські паспорти закарпатцям?

Більшість опитаних українських угорців сприймають чужий паспорт, лише як перепустку до ЄС і отримання фінансової стабільності, якої не мають в Україні. Але чому ж Будапешт так легко роздає свої паспорти закарпатцям? Що на меті має?

По коментар журналісти звернулись до консульства Угорщини в Береговому. Звідти нас перенаправили до їхнього представництва в Ужгороді, а вже звідти відповіді не було. Так само, як і від Берегівського міського голови, який, до речі, етнічний угорець. Лише не на камеру посадовець пояснив, що видавання паспортів – це справа винятково консульства, а він тут ні до чого.

Прояснити справу спочатку погодився голова Київської угорської громади Тибор Томба. Одначе за день до інтерв’ю передумав.

«Даруйте, на тлі різкого погіршення українсько-угорських відносин не хочу виставлятись по темі, яка призводить до поглиблення непорозумінь у суспільстві. Українці – прекрасна нація, прекрасні люди, але, на жаль, політиканство та політикани роблять зло, незалежно від національної приналежності», – пояснив пан Томба.

Те, що посадові особи Угорщини видають громадянам України паспорти, це грубе порушення законодавства і вони про це знають, каже дипломат Володимир Огризко.

«Це прояви того, що дехто в Угорщині продовжує мріяти про те, що колись прийде час і вони будуть мати частину України, частину Румунії, частину Словаччини. І у них буде велика Угорська держава, як це було колись в Австро-Угорській імперії», – переконаний дипломат.

На таких настроях Угорщини і грає Росія, переконаний Огризко. У Кремлі готові підтримати будь-які прояви сепаратизму. Нині Київ і Будапешт обмінялися дзеркальним випровадженням дипломатів. А сайт «Миротворець» опублікував список із п’яти сотень держслужбовців Закарпаття, які мають угорські паспорти. І сусідні країни знову мають найгірші стосунки за весь час нашої Незалежності.

Ірина Коваленко, «Перші про головне. Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-25 23:15 :50