На добре здоров’я. Якщо напала гикавка
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Всі добре знають, що таке гикавка – цей стан точно із розряду «З ким не бува?». Щодо думки лікарів стосовно ікання, то вони відносять його до мимовільних рефлексів – таких, як чхання чи кашель. Одначе якщо під час оцих двох, щойно названих, організм виконує корисну роботу (звільняє дихальні шляхи від мікробів, мокротиння чи пилу або, припустимо, чужорідного тіла), то від гикавки користі – нуль цілих і нуль десятих. Ба більше, вона спричинює не тільки фізичний, а й психологічний дискомфорт.

Водночас фахівці зазначають, що гикавка має неабияке фізіологічне значення у період внутрішньоутробного розвитку плоду, позаяк, імовірно, попереджає надмірне заковтування амніотичної (навколо плоду) рідини і готує організм, що розвивається, до самостійного дихання.

Також лікарі говорять про те, що гикавка, зазвичай, – тимчасове явище: як накотило, так і минає. Однак, тривала і непереборна, вона може сигналізувати й про серйозну проблему з організмом. І, принагідно додам, – не одну.

А перед тим, як перейти, власне, до причин з’яви гикавки, наведу приклад, котрий є, напевно, в усіх підручниках з медицини. Бо унікальний. Отже…

Жив собі у США, у штаті Айова, пан Чарльз Осборн (1894 року народження). І все б нічого, жив та й жив, нічим з-поміж інших не вирізняючись, якби не одна особливість: безперервно гикав. Спіткала його ця проблема 1922 року, а загалом гикав чоловік аж 68 років – до 1990-го. І як тільки ту прикрість не лікували!!! А Осборн все гикав і гикав. До скону. Ввійшов навіть до Книжки рекордів Гіннесса – як людина, котра спромоглася гикнути 430 мільйонів разів! Середня частота гикання становила в середньому 40 разів у хвилину, згодом скоротилася до 20-25. Кажуть, Чарльз тим особливо не переймався – жив як усі, одружився. Мав вісьмох (!) дітей. А от про те, чи переймалося цим питанням його найближче оточення, жодної інформації немає. Ну, це вже таке. Головне, що цей унікум спромігся прожити аж 96 років…

А тепер повернімося, власне, до теми обговорюваного питання.

Скорочуючись, діафрагма допомагає легеням розправитися і таким чином забезпечує нормальний вдих. Якщо ж дихальний м’яз збивається з ритму, скорочення його стають приступоподібними, що супроводжується частим змиканням голосової щілини. Кожен отакий спазм призводить до короткого й інтенсивного вдиху – як наслідок, виникає характерний і, поза сумнівом, прикрознайомий усім звук «Ік!».

Щодо причин гикавки, то вони достеменно невідомі. Вважається, що ця незручність може бути спричинена подразненням діафрагмального і блукаючого нерва, також – певної ділянки головного мозку, котра відповідає за дихальний центр.

Гикавку можуть спровокувати переохолодження (наприклад, унаслідок купання у надто холодній воді), сильне емоційне потрясіння, відчуття страху, квапливе пиття, а особливо – газованих напоїв, заковтування повітря разом із їжею (приміром, коли їмо, водночас про щось емоційно розповідаємо і, відповідно, заковтуємо повітря), трапеза поспіхом і всухом’ятку, пишне застілля (як наслідок – переїдання), надмірна доза алкоголю… Перелік причин можна продовжувати.

Лікарі говорять, що у разі, якщо гикавку спричинило переохолодження, треба якомога швидше зігрітися (говорю, звісно ж, не про алкоголь, а про теплий одяг чи активну руханку). Й проблема мине сама по собі, і то швидко.

Те саме стосується, припустимо, сухом’ятки – достатньо кількох ковтків води, і напад припиниться.

Доволі швидко, упродовж кількох хвилин, заспокоюється (перестає надсилати сигнал SOS до мозку) й розтягнений і подразнений унаслідок переїдання шлунок, а отже, припиняється й гикавка – так само раптово, як і почалася.

І це означає, що у всіх вище перелічених випадках проблема не потребує втручання медиків.

Цілком інша справа, коли гикавка є тривалою – допікає годинами, а то й добами. Й отут вуха мають бути нашорошені! І в самого гикальника, і в його оточення, позаяк ця, на перший погляд, простенька незручність (з ким не буває?) може вказувати на цілу низку захворювань органів черевної порожнини, стравоходу, легень та навіть головного і спинного мозку. Хочете конкретики? То прошу дуже. Йдеться, приміром, про виразку шлунка чи 12-палої кишки, рефлюкс-езофагіт, кили (грижі) стравохідного отвору діафрагми, панкреатит, аневризму аорти, інфаркт міокарду, пухлини і так далі. Кажете, не знаєте, що означають деякі терміни? Підіть до лікаря, якщо гикаєте й гикаєте, обстежтеся, тоді й дізнаєтеся. А наразі не переймайтеся й принагідно візьміть до уваги, що епізодичні спазми діафрагми, себто – гикавку, можуть спровокувати й деякі ліки. Наприклад, для долання тривожних станів, також – при деяких формах паркінсонізму. І не тільки. Тому, не втомлююся повторювати, перед тим, як вдаватися до прийому медикаментів, детально розпитайте про побічні дії препарату доктора, котрий призначає вам лікування, й самі уважно прочитайте інструкцію. Обов’язково!

Отже, фізіологічна гикавка (тобто та, яку ми собі спровокували або переїданням, або перепиванням, або надмірним «цвіріньканням» під час їдження…) не потребує ні спеціального обстеження, ні лікування. Не хочете чекати, поки минеться? Тоді вдихніть і затримайте дихання на кілька, а то й декілька (скільки затримується) секунд. Або дрібними ковточками випийте бодай півсклянки води (мама казала мені на моменті проковтування закидати назад голову, а ще ліпше і голову закинути, і на момент ковтка провести долонькою по шиї – від підборіддя до ямки між ключицями). Можна також спробувати «підкислити»-обдурити-припинити гикання смоктанням скибочки лимону чи кислого льодяника.

До лікаря варто звертатися, якщо напад триває понад годину. Або якщо гикавка безпричинно нападає по кілька разів на день або декілька разів на тиждень. Звісно, якщо «супутниками» гикання є біль у грудях та печія. А ще – задишка, нудота, блювота, болі у животі, лихоманка. Оце вже може бути ознакою якогось гострого стану, тому до лікаря потрібно не йти – бігти!

То будьте мені здорові!

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-16 17:09 :18