п'ятниця, 12 жовтня, 2018, 16:21 Політика
СБУ: Посилення громадського контролю за діяльністю спецслужб є одним із ключових завдань
Співробітники СБУ. Фото: president.gov.ua
Співробітники СБУ. Фото: president.gov.ua

Реформування СБУ полягає у розподілі його функцій. Також Служба безпеки України мусить деполітизуватись та демілітаризуватись. Про це говорили 10 жовтня у Києві на круглому столі на тему «Служба безпеки України: шляхи імплементації положень Закону України »Про національну безпеку України».

Про це повідомляє «День».

«Цей закон («Про національну безпеку України») змінив модель системи забезпечення національної безпеки України», – заявив директор Науково-дослідницького інституту інформатики і права Національної академії правових наук України Володимир Пилипчук. За його словами до 2018 року СБУ забезпечувала національну безпеку у багатьох сферах, але тепер СБУ працюватиме вужче і матиме менше функцій.

Раніше СБУ було правоохоронним органом. Тепер же, він став державним органом спецпризначення з правоохоронними функціями. Різниця полягає в тому, що тепер СБУ зосередиться на протидії розвідувально-підривній діяльності, контррозвідувальному захисті, боротьбі з тероризмом та охороні державної таємниці.

Боротьба з корупцією та організованою злочинністю вийде з функцій СБУ.

Начальник Апарату голови Служби безпеки України Ігорь Гуськов вважає, що не можна нівелювати досвід СБУ у боротьбі з корупцією, злочинністю та обігом наркотиків.

Більшість здобутків НАБУ стали можливими завдяки допомозі СБУ та Нацполіції. Про це йдеться у звіті про результати роботи служби у І півріччі 2018 року, який представила помічник голови СБУ Дарія Прокоф’єва-Янчиленко.

«Шкода, що комітети Верховної Ради лише 10% часу віддають тематиці роботи спецслужб. Питання в тому, чи є в нас комітет у Верховній Раді, який би контролював бюджет СБУ, а не так, щоб питання бюджету СБУ розглядався за принципом того, хто ближче до тих чи інших осіб», – сказав заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Сергій Висоцький. Він зазначив, що наразі не існує простору, де можна було б обговорити роботу СБУ: наприклад, підвищення рівня секретності е-декларування співробітників спецслужб.

Сергій Висоцький репрезентував структуру і функції такого простору. Ним має стати новий комітет. До його складу має входити підкомітет нагляду за спецслужбами (СБУ, УДО, ГУР МОУ, СЗРУ та розвідувальний орган Адміністрації ДПСУ) та підкомітет контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів людини під час їх роботи.

«Питання посилення і забезпечення максимальної ефективності громадського контролю за діяльністю спецслужб є одним із ключових завдань, яке ставить у тому числі керівництво СБУ, – заявив Ігор Гуськов. За його словами, одна з найголовніших новацій буде парламентський контроль.

Також він заявив, що не існує жодних правових механізмів щодо перевірки громадських активістів, які мають бажання входити до громадських рад. «Ні для кого не буде секретом той факт, що ми мали випадок, коли агент російських спецслужб Володимир Рубан певний час працював у громадській раді при Міністерстві оборони. Я приводжу конкретний факт, який ускладнює співпрацю в цьому напрямку», – каже він.

Також, у обговоренні виступив старший радник з питань державної безпеки консультаційної місії ЄС Ларс Арне Еріксон. Він заявив, що у Європі навчились протидіяти тероризму, але протидія гібридній війні перебуває на початковій стадії і досвід України в цьому дуже важливий. Але допускати українські служби до співпраці складно. Українські спецслужби мають образ корумпованих пострадянських структур, які не дотримуються прав людини та взагалі не реформуються.

Ігор Гуськов відповів, що порівнювати СБУ до війни та зараз не можна. Такою була СБУ під час правління Кучми та до війни. Саме тому реформування СБУ повинне відбуватись не за трафаретом та із використанням досвіду гібридної війни, який Захід може взяти собі на озброєння.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-16 21:20 :28