четвер, 11 жовтня, 2018, 14:15 Політика
Юраш: Томос буде – Росія вже нічого не може зробити
Святкування хрещення Київської Русі біля пам'ятника князю Володимиру в Києві. Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Святкування хрещення Київської Русі біля пам'ятника князю Володимиру в Києві. Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Уже ніхто не сумнівається, що питання томосу для України буде вирішено позитивно. Залишаються лише певні технологічні обставини, які можуть зумовлювати різні технологічні і часові рамки імплементації самої ідеї автокефалії.

Про це сьогодні у коментарі ІА ZIK заявив директор департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури Андрій Юраш.

На його думку, Росія зі свого боку зробила вже все, що могла, аби перешкодити наданню томосу для України.

«І Росія як держава, і російська церква як інституція – вони на рівні міжнародних організацій і у відносинах з іншими світовими православними центрами намагалися впливати на це рішення. Був розісланий лист усім предстоятелям помісних православних церков від глави Російської православної церкви. І ми побачили, що тільки кілька церков в принципі відреагувало, більшість узагалі проігнорувала це. Лише одна церква на інституційному рівні підтримала пафос московських звернень щодо виведення української проблематики з площини взаємин між Києвом і Стамбулом і переведення їх у площину загально православного обговорення. Ще дві церкви зробили заяви подібного штибу, але на рівні не інституцій, а тільки глав церков. Було дуже багато войовничих заяв з боку керівництва самої РПЦ – патріарха Кирила і його оточення, зокрема, глави відділу зовнішніх церковних зносин митрополита Іларіона. Були дипломатичні вояжі. Думаю, що ця робота з боку Росії не припиняється, але вона, напевно, буде набувати якихось підкилимних і більш прихованих форм, адже всі можливі меседжі щодо зовнішнього тиску вже були використані», – зазначив Юраш.

Коментуючи погрози, які лунають на російському телебаченні про те, що, мовляв, у разі надання томосу в Україні «почнеться релігійна війна», він зазначив, що «якщо Московський патріархат не розпочне цю війну, то війни не буде» і що «концепцію війни породжують ті, хто хоче її бачити».

«Насправді ця ідея, на превеликий жаль, є частиною гібридної війни. Україна не хоче, не ініціює і не робить нічого заради війни, зокрема, в церковній площині. Це звичайна, абсолютно логічна, адекватна і відповідна до східноцерковної традиції і до сучасного моменту робота з боку держави щодо сприяння релігійним потребам найбільшої релігійної спільноти, яка на сьогодні є в Україні. Ці дії спрямовані якраз, навпаки, на об’єднання, на те, щоб кожна із цих структур отримала повне і беззаперечне усвідомлення і розуміння того, як далі існувати в межах уже помісної релігійної традиції», – наголосив Юраш.

«Я про війну взагалі не хочу говорити, бо це звичайна маніпуляція і такі шаманістичні заклики, щоб цю війну насправді спровокувати. Тому якщо буде виникати хоча би якесь напруження – це все буде на совісті тих, хто цю концепцію війни запроваджує і хоче бачити її втіленою в життя», – додав він.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що про прийняття рішення стосовно томосу про автокефалію Української православної церкви буде оголошено на засіданні Синоду Вселенського Патріархату 11 жовтня.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 18:26 :20