четвер, 11 жовтня, 2018, 15:00 Світ
Вибори у Німеччині: Ультраправі – не єдина партія, що перебуває на підйомі
Горст Зеєгофер. Фото: EPA-EFE
Горст Зеєгофер. Фото: EPA-EFE

Недільні вибори в одній з німецьких земель проллють світло на імміграційну політику по всій Європі.

Як очікується, під час регіональних виборів у Баварії, що відбудуться у неділю, 14 жовтня, правлячий Християнсько-Соціалістичний Союз (ХСС) втратить свою абсолютну більшість. Такі прогнозовані втрати партії, очевидно, є частиною набагато ширшої тенденції політичного розшарування в Європі, де більші партії втрачають свої позиції, тоді як менші, особливо правого спрямування, зміцнюють, – про це пише видання The Atlantic.

«За таким розвитком подій ми спостерігали під час останніх виборів у Швеції, Італії та навіть на загальних виборах у Німеччині минулого року. Проте, на свій власний лад, Баварія порушує цю тенденцію. Адже на цей раз викликом правлячій партії стане проіммігрантська Партія Зелених», – йдеться у статті.

Баварія відрізнялася серед інших німецьких земель своєю відносно стабільною політикою – це була однопартійна земля, на чолі якої протягом десятиліть стояла партія ХСС. Це свідчить про політичну роздробленість як у Німеччині, так і загалом у Європі, адже навіть у цій стабільній землі виборці шукають альтернатив правлячій верхівці.

І з цього не обов’язково мають зиск ультраправі партії. Баварія – німецька земля, яка, можливо, перебуває на передовій міграційної кризи Німеччини; більшість шукачів притулку, які прибули до країни у 2015 році, пройшли через цю землю, у результаті чого Баварія змушена була мати справу з десятками тисяч людей, які щодня рухалися через її кордон з Австрією. Те, що «Зеленим» вдалося досягти там успіху, свідчить про те, що імміграційна політика не завжди призводить до підйому ультраправих.

Якщо вірити останнім опитуванням, Зелені можуть у неділю здобути 18% підтримки – у понад два рази більше, ніж попереднього разу під час виборчої кампанії у Баварії у 2013 році. З такими результатами «Зелені» опиняться попереду лівоцентристських Соціал-демократів (які, за прогнозами, наберуть 11% голосів), та ультраправої партії Альтернатива для Німеччини (за прогнозами здобуде 10%). Також вони стануть другими після Християнсько-соціального союзу (ХСС), який заручиться підтримкою 33% виборців (це у порівнянні з майже 48% у 2013 році).

Такі результати будуть катастрофічними для правлячої ХСС, адже керувати Баварією без партнера по коаліції буде важко. Це також підірве імідж партії, яка разом з Християнсько-демократичним союзом Меркель, править країною. Хоча результати регіональних виборів не вплинуть на присутність партії в Бундестазі, німецькому парламенті, поганий результат може чинити тиск на голову партії, міністра внутрішніх справ Горста Зеєгофера.

The Atlantic у своїй статті ставить запитання: як ХСС дійшли до такого життя? Як і багато проблем, що останніми роками хвилюють німецьку політику, ця проблема сягає 2015 року. У той час зусилля Баварії здобули визнання в усьому світі, проте це також породило антиімміграційні настрої, які посприяли підйому антиіммігрантської Альтернативи для Німеччини.

Це залишило ХСС два варіанти: проводити жорстку імміграційну політику або бути витісненою ультраправими. Леопольд Трауґот, політичний аналітик Open Europe, розповів, що це непроста ситуація для ХСС. «Переймаючи електорат у Альтернативи для Німеччини, партія втрачає виборців у центрі», – сказав він.

У кінцевому підсумку, ХСС не попрямував вправо, хоча й пропозиція Зеєгофера у червні відмовити у притулку шукачам, що прибувають до кордонів Німеччини, коштувала йому втратою прихильників партії і навіть спонукала 15 000 чоловік виступити на знак протесту проти «безвідповідальної політики поділу».

Ця спроба змінити політичний курс породила порожнечу у центрі, й партія Зелених була рада заповнити її. За минулий рік «Зелені» заручилися підтримкою 5000 нових прихильників, вперше за свою історію перевищивши кількість своїх членів у 70 000 осіб. Німецький соціологічний центр Forsa вважає, що 25% з очікуваних у неділю голосів, надійде від колишніх прибічників ХСС. Найбільша їх частка – 42% – походитиме від Соціал-демократів.

Попри те, що підсумки недільного голосування матимуть значний вплив не лише на Мюнхен, але й на Берлін, було б неправильним розглядати результати ХСС, як референдум уряду Меркель. «Найбільшу відповідальність за поразку партії понесе сам Зеєгофер та прем’єр-міністр Баварії Маркус Сьодер», – пояснив Квентін Піл, співробітник Chatham House та головний кореспондент Financial Times у Берліні. Він зазначив, що, критикуючи Меркель щодо імміграційної політики, лідери ХСС фактично своїми руками визначили свою долю. «Якщо це погано для ХСС, а вони дуже критично ставляться до Меркель, це може бути не так вже й зле для самого канцлера».

Результат може навіть розкрити те, що чекає Німеччину у майбутньому. Із соціал-демократами, які і далі перебувають «по вуха» у кризі, «Зелені» мають змогу вийти на національний рівень. Нещодавнє опитування показує, що розрив між двома партіями суттєво звузився: Соціал-демократи, які відстають від Альтернативи для Німеччини на один пункт, здобули б всього 17% голосів, якби сьогодні відбулися загальні вибори. Зелені будуть всього за два бали позаду них, набравши 15%. Можливо, Меркель і сподобався б такий результат, сказав Піл. «Їй завжди кортіло сформувати уряд з «Зеленими», – пояснив він. «Вона завжди почувала себе з ними комфортно».

Якщо у неділю все відбудеться так, як прогнозують опитування, найбільш ймовірним сценарієм буде формування ХСС коаліції з «Зеленими» – це рух, який відображатиме уряд у сусідній землі Баден-Вюртемберг, де обидві партії прийняли рішення створити коаліцію у 2016 році (там «Зелені» – найбільша партія), – йдеться у статті.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-19 11:27 :43