У Синоді визнали, що РПЦ незаконно анексувала Київську Митрополію

Синод Вселенського Патріархату визнав, що Російська православна церква незаконно анексувала Київську Митрополію у 1686 році.

Про це написав у Facebook речник Київської патріархії архієпископ Євстратій (Зоря).

За його джерелами, Синод прийняв рішення про «визнання незаконною анексії Київської Митрополії Російською Церквою в 1686 р».

Як додає «Українська правда», у статті Вселенського патріархату «Вселенський престол і Українська церква» зазначалося, що «Канонічні кордони Російської Церкви були визначені, коли ця Церква була вивищена до статусу Патріархату в 1589 році і ніколи не була змінена ніяким Патріаршим чи Синодальним Томосом, Київська митрополія ніколи не належала до цих меж».

Дослідники наголошують, що Київська митрополія (і вся нинішня Україна) існувала з часу її створення єпархією Вселенського Престолу, а її митрополити отримували свою хіротонію (рукопокладання, благословення – ред.) від Патріарха Константинопольського аж до 17 століття.

«Самовільне висвячення Гедеона на Митрополита Київського Патріархом Московським Іоакимом в 1685 році …викликало опір духовенства та мирян Київської митрополії. Лише після того як Вселенський Патріарх Діонісій IV, під жорстким тиском, у 1686 році дозволив Патріарху Московському рукопокладати кожного Митрополита Київського, духовенство та миряни цього регіону визнали патріарше висвячення Гедеона та його подальших наступників Патріархом Московським», – йдеться у статті.

При цьому підкреслюється, що дозвіл на рукопокладання був наданий на підставі «Грамоти про передачу».

«У тогочасній технічній термінології (це) означає надання дозволу на звершення хіротонії або іншого канонічного обряду, але ніколи не використовується для позначення повного включення канонічної території в іншу автокефальну церкву», – йдеться в статті.

Читайте також: Опубліковано стенограму розмови глави РПЦ, у якій він вимагав не надавати томос 

Зазначається, що дозвіл було надано з міркувань «економії» (практичності – ред.) через «велику відстань і війни між двома царствами».

«Положення, викладені в Патріаршому та Синодальному «Акті» 1686 року підтверджують, що канонічна територія Київської митрополії не була передана до Московського Патріархату… Звичайно, це все розумів Московський Патріархат, саме тому він свавільно порушив вказані умови й ніколи не дотримував їх, тому що прагнув свавільно включити Київську митрополію до своєї канонічної юрисдикції», – йдеться у статті.

У документі відзначається, що «зважаючи на важкі історичні обставини, Вселенський Патріархат замовчував про порушення та нездатність Московського Патріархату дотримуватися положень «Акта» 1686 року, проте ніколи не забував та не ігнорував вказаного».

У четвер синод Вселенського Патріархату також зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними.

Читайте також: Філарет розповів, хто поїде отримувати Томос

Loading...