Новини » Економіка 11 жовтня, 2018, 11:03
Субсидії-2019: чи вистачить грошей для всіх?
Фото: slovoidilo.ua
Фото: slovoidilo.ua

Наступного року планується майже на 16 млрд грн зменшити видатки на виплату субсидій – такі суми закладені у проекті держбюджету, який уряд подав на розгляд Верховної Ради. Водночас через запровадження більш жорстких критеріїв близько 20% українських сімей уже втратили можливість отримувати субсидії. Чого очікувати в новому опалювальному сезоні і коли реально може відбутися монетизація субсидій – у матеріалі ІА ZIK.

Проект державного бюджету на 2019 рік передбачає скорочення витрат на виплату субсидій для населення на оплату житлово-комунальних послуг до 55,1 млрд грн, тоді як у 2018 було виділено 71 млрд грн.

У зв’язку з цим виникли питання, чи вистачить закладених у бюджет коштів на виплати субсидій, враховуючи очікуване підвищення цін на газ для населення. Кабмін відклав це непопулярне рішення до 18 жовтня, однак ще раніше стало відомо, що уряд та МВФ домовились про поступове підвищення цін до ринкового рівня, а саме на 23%. Тобто, швидше за все, питання зараз лише в тому, коли саме це відбудеться.

У Мінфіні вже запевнили, що субсидій вистачить на всіх, навіть якщо ціну на газ піднімуть. Водночас в. о. міністра фінансів Оксана Маркарова додала, що зараз проходить верифікація, щоб «субсидії отримували дійсно ті, кому вони потрібні».

Ще 1 травня цього року в Україні вступили в силу нові правила нарахування субсидій. Уряд посилив вимоги до надання субсидій. Так, наприклад, тепер якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років, субсидію не призначатимуть. Також субсидії не буде, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку – 200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.

Окрім того, тепер тим, хто є безробітним і претендує на субсидію, необхідно ставати на облік до центру зайнятості. Інакше органи соцзахисту автоматом рахуватимуть йому дохід у три прожиткові мінімуми – 5286 гривень.

Тим часом кількість отримувачів субсидій і справді зменшується. За даними Державної служби статистики, за перше півріччя 2018 року субсидії призначено для 2 млн 667 тис. домогосподарств, що на 54,9% менше за аналогічний період 2017 року. На скільки поріділи ряди субсидіантів в результаті запровадження нових вимог – більш зрозуміло стане вже з початком нового опалювального сезону.

У той же час це не останні цьогорічні новації уряду. Субсидії з нового опалювального періоду призначатимуться за фактом опалювальної площі, яка використовується для проживання, а не фактичної площі будинку, повідомили 9 жовтня у Мінсоцполітики.

«У радянські та 90-ті роки громадяни з метою економії власних коштів зводили будинки, де все було під одним дахом: сарай, гараж і житлова площа. Ці приміщення мають достатньо велику площу, але при цьому реально використовується для проживання лише певний відсоток житла. Одна з пропозицій – надання субсидії на опалювальну площу, а не на всю», – розповів директор директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко.

Водночас є гарна новина для власників авто на «євробляхах» – їх при наданні субсидій не враховуватимуть.

У Мінсоцполітики уточнили, що за минулий опалювальний період накопичилося майже 20 млрд грн боргів з оплати пільг та субсидій. У першому кварталі цього року відбувалося погашення цієї заборгованості, тому, відповідно, було виділено загалом більше коштів, ніж планується закласти на наступний рік.

Також в уряді анонсували монетизацію субсидій це означає, що вони видаватимуться живими грошима, а громадян зможуть зекономлені кошти залишати собі. Із 1 січня 2018 року перший етап монетизації передбачав перехід на грошові розрахунки між бюджетом і підприємствами-виконавцями комунальних послуг, а наступний етап, коли кошти повинні направлятися з бюджету не підприємствам, а громадянам, планується вводити з 1 січня 2019 року.

Чи запрацює ця система вже з нового року і чи вистачить закладених у проекті бюджету коштів на оплату субсидій – коментують експерти.

Координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора», член ради Реанімаційного пакету реформ Тетяна Бойко сумнівається, що це можливо:

– Якщо буде зростання ціни на газ, то цієї суми не вистачить. Навіть якщо не буде зростання тарифів, цих грошей все-одно буде мало. Єдине, що може відбутися, це введення ще якихось додаткових критеріїв і посилення вимог до отримувачів субсидій, які відсіяли б ще певну їх частину.

Стосовно монетизації субсидій, то я не вірю, що вона відбудеться вже з 1 січня. Справа в тому, що пілотною групою із запровадження монетизації мали бути ОСББ. У березні цього року була прийнята відповідна постанова. Це означає, що всі розрахунки щодо субсидій – тобто формування реєстрів, здійснення нарахувань – повинні були провадитися органами соціального захисту, а не самим ОСББ. Цього, на жаль, не відбулося. А далі цей процес мав бути налагоджений стосовно всіх інших категорій розпорядників бюджетних коштів, які зараз є, щоб управління праці і соціального захисту почали напряму працювати з населенням уже без посередництва ОСББ, ЖЕКів, тепло-, водо-, газопостачальних компаній.

Натомість зараз цього немає. Наприклад, отримує водоканал якусь суму грошей на субсидіантів, то повинен сам її розподілити, сам сформувати реєстр і сам внести в управління праці та соцзахисту. Доки водоканал, теплоенерго та інші не будуть виведені з цієї системи, доти про жодну монетизацію не можна говорити, тому що в органах соцзахисту немає об’єктивної інформації. А на те, щоб налагодити таку систему, потрібен час. І з на 1 січня вони ніяк не встигають.

Якщо цей перший етап, який був оголошений тільки для ОСББ, але повною мірою не запрацював, провести для всієї системи житлового господарства, то я думаю, що реально треба два-три місяці. І найбільш оптимістична дата, коли можна очікувати, що кошти будуть надходити безпосередньо на рахунки людей, – це березень».

Голова Комітету економістів України Андрій Новак прогнозує що уряд все-одно змушений буде вносити зміни до бюджету:

– Навесні цього року уряд змінив умови нарахування субсидій, зменшивши норми і площі квартир та житлових будинків. Таким чином, приблизно на 20% зменшилась кількість українських сімей, які взагалі мають право претендувати на отримання субсидій. Саме цим пояснюється скорочення витрат на виплату субсидій до 55 млрд, які заплановані в проекті бюджету на 2019 рік.

Але враховуючи те, що в уряду є плани піднімати ціни на газ для населення, при чому не на 8%, а на 23 чи 25% в цьому році і далі будуть наступні етапи підвищення, то може вийти так, що кількість сімей, які потребують субсидії, збільшиться. Відповідно, уряду доведеться вносити зміни до бюджету на наступний рік у сторону збільшення витрат на субсидії.

Водночас я не виключаю, що через запроваджені більш жорсткі вимоги кількість субсидіантів і далі буде зменшуватися, тому що згідно з проектом державного бюджету планується подальше підвищення мінімальної зарплати. А це також зменшить кількість сімей, які мають право на отримання субсидій.

Однак враховуючи, що 2019 – це рік двох великих виборчих кампаній – президентської і парламентської – не виключаю, що уряд під самі вибори зробить якісь солодкі соціальні подарунки».

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-19 01:25 :26