середа, 10 жовтня, 2018, 11:30 Львів
Володимир Гірняк: Відкрити Будинок українського воїна до 14 жовтня було питанням честі
Володимир Гірняк
Володимир Гірняк

До дня захисника України, який відзначають 14 жовтня на свято Покрови, у Львові відкриють Будинок українського воїна. Символічно, що розташується він у будівлі на вул. Короленка, яку багато років займав так званий Російський культурний центр. Після того як занедбану будівлю через суд повернули у комунальну власність, там почали реконструкцію. Напередодні відкриття у Львові першого закладу для новітніх героїв-учасників російсько-української війни, ІА ZIK розпитав у заступника голови Львівської облради Володимира Гірняка про те, як функціонуватиме установа та хто нею керуватиме.

– Пане Володимире, вже відомо про відкриття після ремонту будівлі на вул. Короленка, яку вивільнили від так званого Російського культурного центру. Чи готовий Будинок українського воїна приймати відвідувачів і який кошторис ремонтних робіт?

Будинок українського воїна на вул. Короленка у Львові
Будівля на вул. Короленка 1а у Львові після реконструкції

– 4 травня цього року, після низки рішень судів, виконавча служба спільно з правоохоронцями примусово виселила російські організації з цієї будівлі, багато років вони там перебували незаконно. 11 травня Управління майном спільної власності провело торги щодо реконструкції будівлі. Обласна рада за рахунок зекономлених коштів виділила на ремонт 6 мільйонів 165 тисяч гривень. І хоч договір з переможцем торгів був підписаний вже 31 травня, ремонтні роботи почали лише 10 липня. Чому? Була проблема з документацією.

Для нас було принципово закінчити реконструкцію будівлі до 14 жовтня – свята Покрови. Ми пізніше почали, могло статися всяке, але встигнути було питанням честі для керівництва і обласної ради і обласної адміністрації. І ми встигаємо. Там повністю замінили систему водопостачання та пожежогасіння, електрику, всю сантехніку, ізолювали фундаменти, утеплили фасад, відремонтували дах, влаштували сучасну вентиляцію на велику кількість людей, замінили вікна і двері, встановили пандуси, укріпили сходи і навіть добудували балкончик. Зробили все дуже гарно, і 13 жовтня будівля буде готова до відкриття.

Спершу ми хотіли відкривати 17-18 жовтня. Але два тижні назад почалися масові дзвінки із запитаннями, коли ж відкриття, нагадували про обіцянки відкрити будинок до свята Покрови. Оскільки 14 жовтня відбуватиметься дуже багато заходів, ми вирішили призначити відкриття днем раніше.

Торік говорили, що кошти на ремонт шукатимуть і в обласному, і в державному бюджеті

– З державним бюджетом не склалося. Але 14 тисяч гривень зібрало Українське лікарське товариство. На жаль, вони були єдині. Хоч фінансування досі потрібне, ще треба грати встановити, сигналізацію провести, меблі придбати. До відкриття ми якісь столи і крісла поставимо, але, безумовно, там потрібне нове умеблювання. Тому, якщо хтось із підприємців-спонсорів зацікавлений допомогти – ми відкриті. На словах багато хто декларував допомогу. На ділі ж допомогло лише Лікарське товариство. Вони провели благодійний аукціон, який традиційно влаштовують до свята Меланки, і перевели на окремий рахунок управління комунальної власності 14 тисяч гривень. Звичайно, ця сума в масштабах не є великою, проте маємо бути вдячними за цю ініціативу, яка свідчить про активність та небайдужість. Було би добре, якби таких фактів було значно більше.

Будівля на вул. Короленка, 1а у центрі Львова, де діяв Російський культурний центр. Фото: Микола Тис/ZIK
Будівля на вул. Короленка, 1а у центрі Львова, де діяв Російський культурний центр. Фото: Микола Тис/ZIK

– Яку концепцію матиме Будинок українського воїна? Чи були пропозиції влаштувати там музей східної війни чи публічний простір. На чому зупинилися?

– Це буде і музей, і публічний простір. В чому специфіка ситуації: ми відкриємо будинок після ремонту, умовна його назва – Будинок воїна чи Будинок ветерана. В свій час рішенням сесія обласної ради була затверджена концепція, що ми проведемо конкурс серед громадських організацій учасників АТО, і та організація, яка отримає перемогу, буде управляти цим будинком воїна. Але я б дуже не хотів, щоб хтось на цьому питанні між собою пересварився. Ми провели дві наради з представниками громадських організацій учасників АТО: всі зійшлися на тому, щоб будівля має залишитися в управлінні обласної ради. Тому зараз ми ще внесемо зміни в рішення сесії і передамо будівлю на нашу комунальну установу.

Заклад відкриється мілітарною колекцією одного з героїв АТО, сотника Майдану Володимира Правосудова, який адмініструватиме музейну частину Будинку воїна. А далі ми маємо визначитися, як правильно організувати роботу. Можливо, це буде будинок, де можуть зайти послухати щось інформаційне учні, побачити мілітарну колекцію. Громадські організації учасників АТО зможуть провести там свої збори, поспілкуватися. Це мав би бути військово-патріотичний заклад, який прищеплював би патріотизм нашим дітям. Таким чином це бачу я. Але, безумовно, ще буде обговорення. Ключове – заклад почне свою роботу. І я дуже цьому радий.

– Чи подальше фінансування не ляже тягарем на бюджет області? І чому все ж таки відмовилися від ідеї передати будинок в управління одній з організацій учасників АТО

– Коли ми починали цей проект, справді розглядали такий варіант. Навіть обговорювали, яка з громадських організацій могла б взяти на себе частку фінансування. До слова, мені дуже приємно, що від першого і до останнього рішення щодо будівлі на Короленка (зокрема, щодо фінансування) сесія обласної ради приймала одноголосно. Є питання, про які ми можемо дискутувати, це якісь політичні речі, але питання «російського культурного центру» було питання честі. Адже в нас за 300 метрів від обласної ради був осередок «русского мира». І коли була небезпека (а вона була, бо ніхто не підтримав якусь одну громадську організацію) посваритися на цьому питанні, щоб на нас вказували, мовляв, у Львові, в серці Україні, гризуться ветерани, – було б неправильно. Тому рішення передати будівлю в управління одного з комунальних закладів обласної ради вважаю цілком логічним. Розглядаємо комунальні підприємства «Доля» та «Львівський історичний музей». Це найбільш імовірні варіанти.

– Взагалі, як сталося, що фактично під носом у обласної влади майже 30 років функціонував осередок «русского мира», планував свої дії на травневі свята, видавав антиукраїнську газету. Чому такий «культурний центр» не виселили раніше?

– Мені важко відповісти. Але коли була утворена комісія, а в членах комісії були депутати, близькі родичі яких загинули в АТО, нам відкрили двері цього «культурного центру» і ми побачили там георгіївські стрічки, примірники антиукраїнської газети «Русский вестник» і загальну розруху – почали цю тему дуже активно розвивати. І в інформаційному полі, зокрема, бо якби не мали підтримки в інформаційному полі, нам би це не вдалося зробити.

Колишній Російський культурний центр у Львові. Фото: ZIK
Колишній Російський культурний центр у Львові. Фото: ZIK
Російський культурний центр. Фото Світлани Захаренко/ZIK
Колишній Російський культурний центр. Фото Світлани Захаренко/ZIK

Переконаний, що люди, які там сиділи, не представляють інтереси російськомовної громади Львова. Це були маргінали-провокатори. Це було українофобське кубло в центрі міста, яке довело це приміщення до такого жалюгідного стану: в бібліотеці на другому поверсі розпалювали вогонь на підлозі. Тому після ремонту різниця дуже відчутна.

– Чи поніс Російський культурний центр хоча б якусь відповідальність за те, що довів будівлю на Короленка до розрухи?

– На жаль, ні. Тому, я відповім стратегічно: в Конституції має бути передбачене положення про те, що кожен повинен відповідати за власність, яку використовує: приватну і комунальну. Такий пункт, до прикладу, є в німецькій конституції. Якби він був і в нашій, витрачати 6,5 млн не довелося б.

Привідкрийте завісу, що готуєте на відкриття?

– Величезного свята, помпезного відкриття не буде. Там просто гарне, чисте, відремонтоване приміщення. Заплановані короткі виступи представників влади, представників організацій учасників АТО, військовий капелан – отець Степан Сус освятить будівлю і крапка. Тоді і відкриється триденна виставка зброї.

Розмовляла Мар’яна Білозір,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 19:10 :09