Експерт заявив про ризики для економіки, якщо держава припинить дотувати агросектор

Фото: ukurier.gov.ua

Агросектор залишається флагманом української економіки та ключовою складовою українського експорту, тож державна підтримка у вигляді дотацій – це правильна політика. Якщо держава не буде дотувати агробізнес, продукція українських виробників не буде конкурентною.

Про це на своїй сторінці у Facebook написав економіст Олександр Охріменко.

«Треба визнати, що на сьогодні Україна є аграрною державою і агросектор залишається флагманом економіки та ключовою складовою українського експорту – саме аграрії формують близько 14-18% ВВП України. Тож підтримка у вигляді дотацій з боку держави – це правильна політика», – пише Олександр Охріменко.

Експерт зауважив, що дотації на АПК в сумі 6,3 млрд грн у 2018 році, що становить лише 1% ВВП України, не є достатніми для ефективної підтримки АПК. З його слів, в інших країнах ця цифра значно вища, адже сільське господарство є однією з найризикованіших сфер діяльності. Крім того, наголосив він, із запланованих 6,3 млрд коштів за 8 місяців виділили лише 459 млн грн.

«Це відбувається з низки причин – бюджетні «дірки», коли держава не має з чого платити; проблеми в процедурі отримання бюджетних дотацій, зокрема, через складні й незрозумілі механізми подачі на програми, про це заявляють фермери; також мінімум інформації щодо основних програм про отримувачів бюджетних дотацій та виділені суми», – зазначив Олександр Охріменко.

Економіст застеріг: якщо держава не буде дотувати агробізнес, продукція українських виробників не буде конкурентною.

«Євросоюз – це ринок «номер один» для України. Він є ключовим для українських експортерів, тому Україна змушена конкурувати з країнами, де допомога АПК в рази більше. Також слід враховувати, що це не тільки можливості для збуту виготовленої в Україні продукції, а й ринок пошуку нових технологій та інновацій», – заявив Олександр Охріменко.

Крім цього, акцентував експерт, дотації агросектору допомагають вирішувати актуальну для України проблему трудової міграції, яка становить приблизно 8 млн осіб. З його слів, дотації допоможуть повернути частину цих людей до України, адже кошти дозволяють створювати нові робочі місця. За статистикою, сьогодні в аграрному секторі працює приблизно 2,9 мільйона людей і перспективи розширення ринку зайнятості в сільському господарстві зростають.

Олександр Охріменко зауважив, що сьогодні тему дотацій дуже часто використовують у політичний боротьбі. Експерт переконаний – це популізм і спекуляції, адже ті, хто критикує державу та аграрні компанії, не пропонують жодних реалістичних і дієвих альтернатив. Суспільству намагаються нав’язати думку, що не варто дотувати великі аграрні компанії, але тут виникає декілька важливих питань, наголосив він.

«По-перше, що будуть їсти українці, якщо не підтримувати великих аграріїв, особливо це актуально в кризові періоди, коли ціни на продукти зростають від тижня до тижня? А малі та середні фермери просто фізично не зможуть забезпечити увесь внутрішній ринок. По-друге, яким чином збільшувати присутність України на зовнішніх ринках, зокрема на ринках ЄС, Африки та Азії? Адже там Україна зіштовхується зі значною конкуренцію. І, по-третє, чому компанії, які забезпечують українців робочими місцями і сплачуть податки, не повинні отримувати підтримку держави?» – акцентував економіст.

Експерт нагадав про спекуляції навколо «дотацій» МХП – однієї з найбільших і найуспішніших компаній, яка представляє країну на міжнародних ринках та інвестує значні кошти в розвиток, створює продукцію з високою доданою вартістю і забезпечує робочими місцями тисячі людей.

«Для того, щоб зрозуміти, чому такі компанії як МХП отримують найбільшу кількість дотацій, потрібно збагнути принцип формування дотацій, який говорить таке: «Плати податки – отримуй більше підтримки». Іншими словами, якщо компанія показує прибуток, платить податки державі, то отримує відповідні дотації з бюджету. Досить важливим моментом є і те, що компенсація передбачається не тим, хто реалізовує продукцію, а тим, хто реалізовує і сплачує податки. Не секрет, що ми маємо багато підприємств, які у різний спосіб уникають сплати податків. Тож цілком логічно, що на підтримку держави можуть розраховувати виключно аграрії, які ведуть прозорий та чесний бізнес», – заявив Олександр Охріменко.

Економіст звернув увагу на те, що дотації великим аграрним компаніям ніяк не пересікаються з дотаціями малого і середнього фермерства, оскільки це зовсім різні статті видатків.

«Тому враховуйте, що інформаційні хвилі негативу щодо великого агробізнесу в плані отримання дотацій, здебільшого, є діями тих, хто не сплачує податки і веде бізнес в тіні. Такі не зовсім чесні гравці не можуть отримувати дотації відповідно до порядку, встановленого законом, тому що їхня діяльність суперечить цивілізованим нормам ведення бізнесу», – переконаний експерт.

Як повідомляли раніше, політолог Вадим Карасьов заявив, що державі потрібно збільшувати фінансову підтримку в аграрному секторі, дотуючи не лише тих, хто потребує допомоги, а й великі холдинги, які ведуть чесний бізнес та платять податки.

загрузка...
загрузка...
Loading...