понеділок, 8 жовтня, 2018, 16:09 Світ
Чому євреї підтримують німецьку партію з антисемітськими зв’язками
Фото: EPA-EFE/DANIEL KOPATSCH
Фото: EPA-EFE/DANIEL KOPATSCH

Формування «євреїв в AfD» є незрозумілим для багатьох, проте це також є частиною ширшої тенденції в усій Європі.

Найбільша ультраправа партія Німеччини настільки успішно ребрендувала себе, що вже привертає увагу національного населення, включаючи деяких євреїв, попри те, що члени партії роблять антисемітські зауважень та применшують значення Голокосту.

Невелика кількість німецьких євреїв зібралася у неділю, 7 жовтня, щоб створити свою власну групу у рамках партії «Альтернатива для Німеччини».

За опитуваннями виборців, популістська Альтернатива для Німеччина набирає обертів, а в одному нещодавньому опитуванні стала другою за популярністю політичною партією в країні. Стало так важко ігнорувати цю партію, – старший член партії Меркель у землі Саксонія нещодавно наголосив на готовності сформувати коаліцію з нею. Багато хто вважає, що об’єднання партії з євреями є найяскравішою ознакою успіху Альтернативи для Німеччини, тому що воно відображає успіх ребрендингу ультраправих партій у ряді інших європейських країн.

У місті Вісбаден, що біля Франкфурта, 19 людей зустрілися для того, щоб приєднатися до нової групи, повідомляють ЗМІ. Вони продемонстрували свою підтримку партії, яка, за їхніми словами, фактично покликана захистити їх від антисемітизму, який посилюється через зростаючу кількість мусульман-іммігрантів. (За даними дослідницького центру Pew, між 2010 та 2016 роками кількість мусульман, що проживають у Німеччині, зросла з близько 3 млн, або 4% населення, до майже 5 млн). Поміж тим, близько 250 чоловік, багато з яких євреї, протестували у Франкфурті проти формування нової групи.

Незважаючи на те, що AfD неодноразово стверджувала, що нічого не має проти євреїв, її члени відомі своїми антисемітськими зауваженнями. У минулому році Бьорн Хекке назвав Меморіал жертвам Голокосту у Берліні «меморіалом ганьби» та сказав, що німці повинні перестати почуватися винними через нацистські звірства.

Член єврейської групи Дімітрі Шульц пояснив, що погляди на мусульман Альтернативи для Німеччини приваблюють євреїв. «AfD є єдиною партією в Німеччині, яка зосереджує увагу на ненависті мусульман до євреїв», – сказав він у заяві. Це пояснює те, чому деякі євреї підтримують ультраправі партії у інших європейських країнах, таких як Франція, Австрія та Нідерланди.

Проте деякі євреї, такі як Шульц, вірять у те, що більшість німецької єврейської громади засуджує AfD та її ідею створення єврейської групи. «Не дайте себе обдурити антимусульманською риторикою», – попередила у листі Центральна рада євреїв у Німеччині. Інша німецька єврейська група, Values Initiative, закликала євреїв не стати «фіговим листом» для AfD.

Альтернатива для Німеччини заявила, що має значну кількість єврейських прихильників, хоча немає конкретних даних на підтвердження цього. Зрозуміло одне: партія спонсорувала декількох єврейських кандидатів у парламент, у тому числі єврейського члена парламенту Вольфганга Фюля. Коли я запитала Фюля, чому він підтримує AfD, він також згадав про мусульманський антисемітизм. «AfD – єдина партія, яка виступає проти будь-якої форми антисемітизму. Всі інші партії рішуче висловлюються щодо цього, проте мало роблять проти ісламського та радикально-лівого антисемітизму», – написав він мені в електронному листі. «Я став членом AfD ще у 2013 році, оскільки переконаний у консервативній орієнтації AfD».

Роджерс Брубейкер, професор соціології в Каліфорнійському університеті Лос-Анджелесу та експерт з європейського націоналізму та популізму, сказав мені, що він не дивується тому, що є невелика кількість німецьких євреїв, які підтримують AfD: він вважає це частиною загальної тенденції. «Антимусульманство стало дуже успішним інструментом впливу для ультраправих, антиіммігрантських партій по всій Європі за останні 15 років», – пояснив він. «Логіка полягає у тому, що ворог мого ворога є моїм другом».

Він додав, що для ультраправих партій, мова йде не про отримання єврейських голосів – їх кількість занадто мала, а про імідж. «Ультраправі партії по всій Європі перебувають у дилемі», – сказав він. «Вони можуть залишатися маргінальними та мати підтримку обмеженого сектора виборців, або можуть спробувати стати основними та подолати бар’єри, які перешкоджають іншим партіям співпрацювати з ними. Якщо вони хочуть фактично стати провладними партіями, то їм потрібні союзники та інший імідж. Я думаю, частина цієї стратегії полягає у тому, щоб представити свою антиісламську позицію у ліберальному світлі».

У Франції Марін Ле Пен також намагалася ребрендувати свій Національний фронт, назвавши його National Rally. Вона виключила з неї засновника партії, свого батька Жан-Марі Ле Пена, після того як він неодноразово висловлювався проти євреїв. Вона стверджувала, що хоче заручитися підтримкою французьких євреїв, та намагалася налаштувати їх проти мусульман, заявивши в інтерв’ю у 2014 році: «Я не перестаю повторювати французьким євреям про те, що Національний фронт не лише не є їхнім ворогом, але й, безсумнівно, є найкращим захистом. Він стоїть на захисті ваших свобод та релігії проти єдиного реального ворога – ісламістського фундаменталізму».

Історик Етан Кац, який задокументував тривале використання цієї риторичної стратегії серед ультраправих французьких груп, підсумував це так: «Починаючи з 1930-х років, саме ультраправі партії Франції неодноразово виокремлювали мусульман та євреїв та намагалися підбурити одне проти одного».

Ту саму тенденцію можна спостерігати в ультраправій Австрійській партії свободи (АПС), лідер якої зізнався у тому, що в молодості братався з неонацистськими групами. «В останні роки АПС намагалася подати себе не як антисемітську, а таку, що рішуче підтримує євреїв, – написала віденська журналістка Анна Голденберг. – Тепер члени цієї ультраправої партії заявляють про те, що хочуть захистити євреїв від мусульман».

Знову ж таки, маленька група євреїв здавалася готовою дати АПС шанс. Наприклад, Мартін Енгельберг, єврейський депутат від консервативної Австрійської народної партії, заявив, що є позитивні ознаки того, що АПС відходить від своїх антисемітських позицій.

У Нідерландах антиіммігрантські партії, зокрема, Партія свободи Герта Вілдерса, прийняли проєврейську та проізраїльську позицію поряд з жорсткою антимусульманською риторикою. На минулорічних виборах Вілдерс проводив кампанію щодо закриття мечетей та запровадження заборони на Коран. Водночас політик, який жив в ізраїльському кібуці у молодості, назвав Ізраїль «першою лінією захисту від ісламу» для Заходу, та стверджував, що саме він захищає «іудейсько-християнські цінності», які, за його словами, загрожені з боку Ісламу.

Вілдерс програв вибори. Проте пан Кас Мудде, голландський політолог, який спеціалізується на європейському популізмі, сказав мені, що ряд інших партій у Нідерландах все ще «використовують філоcемітизм, щоб видаватися більш поміркованими, та не на стільки ультраправими, враховуючи, що це все ще асоціюється з антисемітизмом у Європі».

Сігал Самюель,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-19 11:13 :23