Новини » Львів 5 жовтня, 2018, 16:25
«Жити всупереч» обставинам закликають автори книжки, презентація якої відбулась у Львові
Фото: Facebook
Фото: Facebook

У приміщенні Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» при сприянні громадських організацій «Молода Просвіта Прикарпаття» і «Пронус» відбулася презентація збірки публіцистично-аналітичних звітів «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі».

Як інформує кореспондент IA ZIK, збірка публіцистично-аналітичних звітів «Жити всупереч» містить шість самостійних описів різних ситуацій і проблем, з якими стикалося цивільне населення від початку війни на сході України. Творці книги зазначають, що її важливість насамперед полягає в тому, що вони мають можливість працювати над нею, поки в людей ще є пам’ять, яка не встигла витіснити з їхніх голів інформацію про пережиті страждання, тортури, катування.

Голова громадської організації «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк зазначила, що «Жити всупереч» – це збірка, яка має чітку ціль: «Наше завдання – донести історію широкому загалові, адже ці проблеми важливі кожному. Щоб дотримуватись прав людини, про це слід писати».

За освітою жінка медик, тому головну увагу вона приділяла тому, щоб показати стан людей, які перенесли катування, були в полоні чи зазнали тортур. Вона розповіла про одну постраждалу Катерину, яка пережила все це. «Коли жінка звернулася до медиків, то ті не знали, як їй допомогти. У державній клініці просто скерували на аналізи, а в приватній – тільки поспівчували». Пані Євгенія зазначила, що лікарі не готові були до роботи в таких умовах, більшість із них не знає, як надати психологічну допомогу і допомогти людині звільнитись від пережитого».

Волонтерка, координатора ГО «Пролісок» Ірина Степанова бачила початок війни на власні очі. Ділилась спогадами про виступ екс-мера Cлов’янська, який закликав не боятися, адже «это наши мальчики, не надо их трогать». А ті «мальчики» потім катували людей.

Школа, де навчались її діти, першою постраждала від обстрілів. На щастя, з дітей ніхто не отримав фізичних травм, однак ці події однозначно травмували їхню психіку. Також громадська діячка розповіла про 16-річного юнака, який був закатований за проукраїнську позицію, за Володимира Рибака, який не дав втоптати в багно український прапор.

Ірина Степанова зазначила: «Жертвою війни можна було стати за релігійні переконання, особливо протестантські. Їх сприймали як послів Америки. На Трійцю з храму забрали чотирьох осіб, яких жорстоко закатували. Ще довго потому кати вимагали від родичів загиблих грошей, нібито на лікування, хоч ті, уже давно й були мертві». На думку жінки, найстрашніше – це коли діти в XI столітті приходять додому і вчать уроки при свічках, чи люди, які не змогли зняти гроші з банкоматів, гинули у власних домах від голоду.

Про утворення збройного угруповання «Бетман» розповіла Катерина Котлярова, дослідниця ГО «Східнослов’янський центр громадських ініціатив».

За її словами: «Бетман взяв на себе функції міліції і розпоряджався усім, що відбувалося в Луганську. Вони карали усіх, хто займав проукраїнську позицію чи просто порушував режимний час». У 2014 був захоплений університет Даля, який переробили під приміщення для незаконного тримання осіб. Так звана «Катівня». «Там людей піддавали жорстокому катуванню. Головний кат «Маньяк» усілякими методами знущався над людьми. У камерах були і чоловіки і жінки разом. Одне з покарань, це коли чоловіка роздягали повністю і при жінках кілька днів поспіль не давали йому сісти на лавку.

Волонтерка також згадала про різні види сексуального насилля, якому піддавали не лише жінок, але й чоловіків. Просто «мотиви були різні», зазначає Ірина Степанова.

Усі автори «Жити всупереч» входять в Коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-22 03:04 :38