ВРУ прийняла за основу проект закону про функціонування української мови як державної

Засідання Верховної Ради України. Фото: Космач Олександр/УНІАН

Народні депутати України прийняла за основу проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної № 5670-д. За проголосував 261 депутат.

Розгляд чотирьох законопроектів про мову, щоб обрати один із них для подальшого прийняття у першому читанні, у ВРУ почали сьогодні під час ранкового засідання, яке транслює телеканал ZIK.

Ідеться про такі законопроекти: проект Закону про мови в Україні № 5556 (автори – нардеп Лесюк та група депутатів); проект Закону про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні № 5669 (автори – нардеп Головко та група депутатів); проект Закону про державну мову № 5670 (автор – нардеп Подоляк та група депутатів); проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної № 5670-д (авторства Комітету з питань культури та духовності).

Першим законопроект № 5556 представив народний депутат Ярослав Лесюк. Парламентарі зауважили, що окремі норми проекту закону про мову корінного народу і національних меншин, які розглядають мову як територіальну ознаку, можуть призвести до регіоналізації та розз’єднання держави.

Законопроект № 5669  представив «свободівець» Михайло Головко. Депутат наголосив, що у документі закладена стратегічна ціль – утвердження української мови і забезпечення її функціонування як державної на всій території України в усіх публічних сферах суспільного життя. З його слів, мова навчання, відповідно до запропонованого законопроекту, – українська.

Народний депутат Ірина Подоляк, одна з авторів законопроекту № 5670, наголосила, що саме проект закону № 5670-д, розглядає статус української мови як державної та передбачає створення таких інститутів, які реально допоможуть з вивченням мови.

Голова Комітету з питань культури та духовності Микола Княжицький висловив сподівання, що Рада зробить історичний крок та подолає «вакуум», адже в Україні взагалі відсутній закон про мову.

Микола Княжицький закликав депутатів підтримати у першому читанні законопроект № 5670-д і додав, що Комітет вніс низку правок, зокрема, вилучено питання про «мовних інспекторів», водночас залишили норму про уповноваженого із захисту державної мови.

Микола Княжицький наголосив, що законопроект передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність. Зокрема, за дрібні порушення людина, яка, до прикладу, говоритиме іноземною з трибуни ВРУ, заплатить штраф. А за паплюження мови передбачена кримінальна відповідальність.

«Це єдиний закон, втілення якого будуть реально контролювати», – запевнив Микола Княжицький.

Під час рейтингового голосування проект закону № 5556 підтримали 167 обранців, № 5669 – 66 депутатів, № 5670-д – 199 обранців.

Під час голосування у першому читанні із правками, які озвучив голова Комітету з питань культури та духовності, за законопроект № 5670-д підтримали лише 202 обранці. У залі здійнявся шум, парламентарі почали скандувати «Ганьба!».

Андрій Парубій заявив, що депутати не можуть вийти із залу без рішення. Голова ВРУ запропонував повернутися до законопроектів, які набрали найбільшу кількість голосів - № 5556 та № 5670-д.  Проте у залі для цього не вистачило голосів. Ранкове засідання ВРУ продовжили до завершення розгляду цього питання.

Після дискусій обранці повернулися до проекту закону № 5670-д і підтримали документ за основу з озвученими правками 261 голосом «за».

Нагадаємо, Конституційний суд України 28 лютого 2018 року визнав неконституційним закон «Про основи державної мовної політики» від 3 липня 2012 року (так званий закон Колесніченка-Ківалова) через порушення процедури його ухвалення. Закон, серед іншого, передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де національні меншини перевищують 10%.

Проте рішення суду не містило положень щодо відновлення попереднього закону чи інших положень, які б давали рекомендації щодо нормативного регулювання мовної політики після втрати чинності «закону Колесніченка-Ківалова».

Додамо, під час Погоджувальної ради 1 жовтня голова ВРУ Андрій Парубій заявив, що ключовим питанням роботи Верховної Ради України впродовж цього пленарного тижня буде закон про мову.

3 жовтня Комітет з питань культури і духовності під час засідання розглянув та затвердив правки до проекту закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д).

Експертна група з питань мовної політики закликала ВРУ розглянути та підтримати 4 жовтня законопроект 5670-д.

Раніше українські письменники, вчені та громадські діячі виступили з підтримкою зареєстрованого у Верховній Раді законопроекту № 5556 «Про мови в Україні» і закликали народних депутатів прийняти його.

Читайте інші новини на тему: Закон про мову

Loading...
Loading...
Loading...