Новини » Світ 3 жовтня, 2018, 8:52
Вижити у савані: Біологи пояснили, для чого і чому виникли плями у жирафів
Жирафи. Фото: Pixabay
Жирафи. Фото: Pixabay

Вважається, що смужки зебр захищають їх від паразитів, перш за все мух це-це. Завдання плямистого забарвлення жирафів досі залишається незрозумілим. Різні гіпотези припускають, що таке забарвлення може приховувати молодняк від хижаків, допомагати терморегуляції, внутрішньовидовій комунікацій. Ще в 1968 році легендарна канадська дослідниця тварин Енн Інніс Дагг (Anne Innis Dagg) показала, що малюнок плям у жирафів успадковується. Однак аналізувати цей складний візерунок виявилося куди важче, ніж смужки у тигрів і зебр. Сама шкіра у цих тварин має рівну пігментацію, але ось плями можуть бути різних розмірів, розташування і форми – від майже круглих до «плям» з гострими кутами. Тому навіть відстежити його успадкування та мінливість у різних поколінь не вдавалося.

Фундаментальне дослідження здійснили лише зараз, коли вчені підключили до цього завдання сучасні технології розпізнавання образів на основі штучного інтелекту.

«У цій роботі ми проаналізували дані про спосіб життя масайських жирафів (один з найбільших підвидів). Ми показали, що патерни розташування плям впливають на можливість вижити і успадковуються, передаючись від матері до дитини», – розповів професор Університету штату Пенсільванія Дерек Лі (Derek Lee).

У статті, опублікованій в журналі PeerJ, вчені пишуть, що всього було проаналізовано 31 пару самок і їх малят, а також дані про 258 жирафів у віці до чотирьох місяців. Особливості їх забарвлення оцінювалися по 11 характеристикам, які описували розмір, форму і колір плям. Нейромережа показала, що дві з 11 характеристик забарвлення (ступінь округлості плям і чіткість їх кордонів) збігалися у самок і їх потомства, вказуючи на пряме успадкування цих властивостей, пише naked-science.

Крім того, показано, що шанси вижити новонароджених жирафів протягом перших місяців життя корелюються з кількістю і розташуванням плям на їх шерсті: чим більше вони і чим нерегулярно розташовані, тим нижче виявлялася смертність. Автори відзначають, що вірогідність вижити підвищувалася на 7,5%. Основна причина смертності у новонароджених масайських жирафів – хижаки: так що цифри виживання свідчать на користь гіпотези про те, що забарвлення у цих тварин відіграє роль камуфляжу – принаймні, для молодняка.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-24 19:52 :04