Новини » Суспільство 3 жовтня, 2018, 14:18
Вчені пояснили, чому так важко прийняти рішення, коли вибір зростає

Міжнародна команда вчених з Німеччини та США опублікувала дослідження, в якому показала, що дві ділянки мозку – смугасте тіло і передня поясна кора – оцінюють співвідношення витрачених зусиль і отриманої вигоди, що і визначає бажання або небажання робити вибір.

Робота опублікована в журналі Nature Human Behaviour, пише naked-science.

У 2000 році в журналі Journal of Personality and Social Psychology з’явилося дослідження, яке демонструвало ефект надлишкового вибору (overchoice). Психологи влаштували дві акції в різний час. У першій покупцям пропонували 24 зразка джему, в другій – шість. Автори помітили, що перед заставленим столом перехожі зупинялися частіше, але рідше вирішувалися на покупку. З прилавком, де було менше товарів, результати виявилися протилежними: люди рідше зупинялися перед ним, але при цьому в десять разів частіше купували товар.

Зараз біологи з Каліфорнійського технологічного інституту вирішили з’ясувати матеріальну причину цього явища. Вони відібрали 19 добровольців і провели експеримент з їх участю. Кожному з них запропонували вибрати малюнок, який би містився на різні товари – наприклад, на футболки або кружки. Вибір проходив в три стадії з подальшим збільшенням кількості варіантів: спочатку їм запропонували шість різновидів, потім 12 і під кінець – 24. У кожному випадку вчені сканували мозок випробовуваних за допомогою фМРТ. В якості контролю використовувався той же набір операцій, але вибір у випадковому порядку здійснював комп’ютер.

Фахівці помітили найбільшу активність в двох регіонах – смугастому тілі і передній поясній корі. За словами одного з дослідників професора Коліна Камерера (Colin Camerer), немає нічого дивного в тому, що виділялися ці дві області, тому що перша бере участь у формуванні умовних рефлексів, а друга розраховує потенційні витрати і вигоду. За спостереженнями авторів, активність цих областей досягла максимуму, коли вибір обмежувався 12 варіантами, і впала до мінімуму, коли з’явилося 24 зразка. Вчені вважають, що так мозок розраховує співвідношення витрачених сил і можливу користь. В останньому випадку витрати виявилися невиправдано високими, тому мозок зовсім відмовився від операції.

Автори відзначають, що число 12 аж ніяк не оптимальне. Його вибір визначався умовами експерименту, але в дійсності оптимальна кількість варіантів може варіюватися від восьми до 15.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-14 20:44 :24