Новини » Світ

Скрипаль говорив журналісту, що боїться Путіна

Колишній російський шпигун Сергій Скрипаль розповів про побоювання за своє життя після виїзду з Росії до Великої Британії.

Про це він розповів в минулому році в інтерв’ю редактору BBC Марку Урбану, який працював над книгою про шпигунів після «холодної війни», пише Радіо Свобода.

Скрипаль тоді зізнався, що був розчарований розпадом Радянського Союзу і в 1992 році, будучи в званні полковника ГРУ, просив керівництво про відставку.

Але ГРУ в той момент настільки потребувало досвідчених і надійних кадрів, що Скрипаля умовили залишитися, запропонувавши йому «тепле місце» в Мадриді. Там розвідник деякий час працював під прикриттям у посольстві Росії, там же був завербований британською розвідкою MI-6.

За словами Скрипаля, в 1996 році він передав агентам MI-6 інформацію про систематичну корупцію в резидентурі в Мадриді.

Схема була такою: офіцери розвідки виписували бюджети на фіктивні статті витрат і завищували ціни держзакупівель. «Розпиляні» таким чином кошти вони ділили з чиновниками вищого рівня – аж до Миколи Патрушева (зараз – секретар Ради безпеки Росії).

У ті роки він очолював управління власної безпеки ФСБ Росії, а в 1999 році очолив і всю службу, змінивши на цій посаді Володимира Путіна.

Патрушев і сьогодні вважається одним з найближчих Путіну людей.

Компромат, який передав Скрипаль, британські спецслужби використали для вербування ще одного офіцера ГРУ. Пізніше він був спійманий при передачі інформації західним спецслужбам, і в 2004 році був знайдений задушеним у військовому госпіталі в Росії. У загиблого були відрізані кілька пальців. Але, за офіційною версією, це було самогубство.

В інтерв’ю з Урбаном Скрипаль говорив, що також побоюється за своє життя. «Розумієте, ми боїмося Путіна», – чесно зізнався він журналісту.

Втім, на головне питання: чому Скрипаль міг стати мішенню для агентів ГРУ – книга Урбана не відповідає.

 Loading...