Новини » Політика 28 вересня, 2018, 13:51
Від ООН можна очікувати нової жорсткої резолюції про Крим, – експерт Центру Разумкова
Анексований Росією Крим. Фото: apostrophe.ua/Sputnik
Анексований Росією Крим. Фото: apostrophe.ua/Sputnik

Цьогорічна сесія Генасамблеї ООН стала епіцентром політико-дипломатичної боротьби України з Росією. Дуже важливим є включення у порядок денний питання про ситуацію на окупованих українських територіях. Це дає можливість Україні просувати ухвалення чергової резолюції щодо Криму, яка потім має лягти на стіл суддям міжнародного суду, де триває розгляд позову України проти Росії.

Про це у коментарі ІА ZIK заявив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

За його словами, друге не менш важливе питання, яке піднімає Президент України, стосується введення миротворчої місії на Донбас. Позитивом є те, що це питання в рамках Генасамблеї вже перейшло у практичну площину.

Перше завдання-мінімум для України, на думку експерта, – це зберегти рівень солідарності і підтримки міжнародної спільноти, принаймні, на такому рівні, як це було на попередній Генасамблеї, коли за резолюцію про Крим проголосувало 70 країн.

«Більш перспективне завдання – це розширення кола країн, солідарних з Україною. І тут широке поле для діяльності. Насамперед, це держави, які утримались тоді від голосування і не визначилися в питанні стосовно російської агресії. Маю на увазі регіон Латинської Америки, Африканський континент – там із 47 країн Україну тоді підтримали лише три. Також це пострадянський простір, де ситуація значно складніша, тому що ряд країн перебувають під впливом Росії і голосують разом із нею. Це Вірменія, Білорусія, країни Середньої Азії», – зазначив Пашков.

Він додав, що резонанс Генасамблеї важливий ще й з огляду на те, що у жовтні буде розглядатися питання про зміну регламенту Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). І там існує загроза повернення російської делегації (Росія була позбавлена права голосу в ПАРЄ в квітні 2014 року після окупації Криму і початку військових дій на Донбасі, – ред.), тому сигнал з боку Генасамблеї ООН буде важливим аргументом проти цього.

Станом на сьогодні, на думку Пашкова, від Генасамблеї можна з великою ймовірністю очікувати нову доволі жорстку резолюцію щодо Криму, адже Росія не виконала жодного пункту попередньої резолюції – немає моніторингової місії ООН в Криму, не вирішена проблема із забороною Меджлісу, продовжуються переслідування кримських татар і українців в окупованому Криму.

«Президент Порошенко у своєму виступі говорив, що потрібна реформа Генасамблеї в цілому. Очевидно, він мав на увазі в тому числі резолюцію «Єднання заради миру», яка була прийнята 3 листопада 1950 року щодо ситуації на Корейському півострові. Тоді Генасамблея взяла на себе повноваження Радбезу ООН, який на той час був заблокований СРСР. Але це прецедент, і навряд чи на нього зараз варто орієнтуватися. Тому Україну в перспективі чекає дуже серйозна, тривала і кропітка робота для розширення антиросійського фронту, створення твердого ядра соратників. І безумовно, робота з тими державами, які зараз коливаються і займають невизначену позицію», – підкреслив експерт.

У питанні стосовно перспектив миротворчої місії на Донбасі варто враховувати ряд факторів, які ці перспективи віддаляють, вважає Михайло Пашков. По-перше, це непереборні протиріччя між Україною і Росією щодо формату, цілей і завдань місії.

«Процес узгодження цих питань непростий і навряд чи завершиться в цьому році. З іншого боку, Росія навряд чи зробить такий подарунок Україні, принаймні, діючому керівництву країни. Росія буде обговорювати це вже з новою українською владою, і про це вже неодноразово говорили російські представники», – сказав експерт.

Також він звернув увагу, що процедура введення миротворчої місії сама по собі доволі складна, а крім того, є фінансові питання, які теж утруднюють цей процес.

«Треба враховувати, що сьогодні у світі вже проходить 15 міжнародних миротворчих операції загальним бюджетом 6,8 млрд доларів», – додав він.

Як повідомлялося, президент Петро Порошенко провів 25 зустрічей із главами іноземних делегацій на Генасамблеї ООН.

Україна разом з США, Францією й Німеччиною, готують до внесення на голосування Ради Безпеки ООН проект резолюції про введення миротворчої місії ООН на Донбас, повідомив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Також він заявив, що нинішня сесія Генеральної асамблеї ООН підтверджує міжнародну ізоляцію Російської Федерації.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-23 05:47 :15