Новини » Суспільство 129

Колишній боєць: Дуже принизливо виборювати законну землю в держави

ZIK

В'ячеслав Жигун повернувся з фронту майже два з половиною роки тому. Відразу після закінчення служби написав заяву на отримання земельної ділянки у рідному Києві. Однак спроба отримати безкоштовні гектари зазнала фіаско, як і наступні двадцять.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

 «Коли ми ще служили в армії, пішли чутки, що в столиці землі нема, а тому будуть давати фінансову компенсацію», – розповідає колишній боєць В'ячеслав Жигун.

Ветеран зізнається, що обожнює подорожувати, створив сайт про наймальовничіші куточки України. Тому наступна спроба на отримання земельної ділянки була у Закарпатті. Він розумів, що там бажані гектари отримати важко, однак на сайті Держкадастру це місце було вільним.

«Я звертався у Верховину, що на Закарпатті. Їздив туди, дивився, землемір сільради показав координати, де ділянку можна знайти. Зрештою я написав заяву, подав усі документи, щоби отримати землю», – зазначає В'ячеслав Жигун.

Солдат каже, що навіть зустрічався з місцевим очільником асоціації атовців. Той обіцяв, що земельна ділянка буде, але йому прийшла відмова. На сьогоднішній день це вже двадцята спроба солдата отримати бажані гектари! Боєць обурюється, що ситуації деколи доходили до абсурду.

«Спершу мені сказали, що ця територія внесена помилково і не входить до компетенції села. Потім вони її зменшили суттєво. Крім цього, з того, що мені відомо, цю ділянку хотіло ще приблизно двадцять людей. І їм теж прийшла негативна відповідь, мовляв, територія поза межами генплану», – каже В'ячеслав Жигун.

Аби змінити генплан села, потрібно майже  200 тисяч гривень. Очевидно, що цим займатися ніхто не буде. До слова одного разу В'ячеславу, буцім, вдалось отримати землю на Буковині, однак потім з'ясувалось, що ділянка належить іншій людині.

«Чесно кажучи, я думав, що більше ніколи не писатиму заяв на землю. Тому що цей досвід дуже принизливий і вражаючий для мене», – ділиться ветеран В'ячеслав Жигун.

«Я би це назвав бюрократичним пеклом. Більшість ветеранів взагалі кидають цю справу», – додає активіст ГО "Ветеранське братерство" Максим на позивний «Трембіта».

«Що робити? Подавати заяву на іншу ділянку або судитися. Проте зараз ситуація неврегульована нормативно», – зауважує заступник директора департаменту у справах ветеранів, осіб з інвалідністю, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Михайло Остріков.

Невдачі бійців на отримання землі є вже на першому етапі

Військовий пише заяву до органу місцевого самоврядування, а через місяць йому приходить відповідь: земельна ділянка зайнята, хоча офіційно вона наче вільна.

Так може тривати до нескінченності, в чому переконався В'ячеслав. Спеціалісти з «Юридичної сотні» кажуть: проблема в тому, що між бійцями немає загальної черги.

«На практиці може бути так, що сільська рада, міський голова можуть надати земельну ділянку ветерану, який є їхнім сусідом чи родичем», – каже юрист ГО "Юридична сотня" Наталія Шумінська.

Розв’язати проблему могла б грошова компенсація

Вихід, як вважає чиновник з Міністерства, це грошова компенсація тим бійцям, які не можуть отримати земельну ділянку. Однак про яку суму йтиметься, урядовець поки що не знає.

«Мені відомо, що у Львові запровадили таку компенсацію, тепер вона у Харкові починає діяти. Однак ці кошти невеликі. На друге читання піде проект про компенсації за земельні ділянки, але там ведуться  суперечки через гроші», – ділиться заступник директора департаменту у справах ветеранів, осіб з інвалідністю, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Михайло Остріков.

У Львові компенсація за земельну ділянку становить від 75-ти до ста тисяч гривень. Тоді як біля Львова за такі гроші можна придбати максим 4 сотки, замість обіцяних державою 20.

Україна знайшла землю лише для третини атовців

Свою "енну" заяву на отримання земельної ділянки В'ячеслав написав також на Львівщині. Після місяця очікувань чоловік знову отримав відмову на земельну ділянку, нібито, через те, що сільрада так і не надіслала відповідь чи вільні ці гектари. Однак, на сайті Держкадастру ця ділянка ще досі вільна.

Заступник начальника відділу з питань організаційного методичного забезпечення надання пільг та житлового забезпечення Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО Олег Медведчук пояснює: поки що в Україні знайшли гектари лише для третини атовців.

«Статус учасника бойових дій отримало близько 346 тисяч громадян. Це лише за участь в антитерористичній операції та операції об’єднаних сил. Тридцять пільг надаються двадцятьма державними органами. Тобто немає єдиної системи, яка б все регулювала», – зауважує експерт Олег Медведчук.

Ба, навіть більше! Закон, який регулює пільги для учасників АТО, створений у 1993 році, писали його ще під учасників Другої світової війни та афганців.

Тому й не дивно, що в законі деякі пункти, такі як першочергове право на вступ до житлово-будівельних кооперативів та позачергове встановлення квартирних телефонів, взагалі виглядають абсурдно.

Нагадаємо, нещодавно, учасники АТО вкотре закликали окремі політичні сили Львівщини припинити спекуляції щодо виділення землі учасникам війни.

загрузка...
загрузка...
Loading...