Вибухи «Молотів»: Луценко закликав перевірити усі міномети у ЗСУ

ZIK

Оборонному комітету Вреховної Ради варто звернутись до Міністерства оборони та «Укроборонпрому» щодо призначення повних ревізій наявних мінометів «Молот» та їхнього гарантійного обслуговування заводом-виробником.

Про це на засіданні комітету, яке транслював ZIK, заявив Генпрокурор Юрій Луценко

Він наголосив: ще у червні 2016 року було призначено комісію, яка б проводила державні випробування міномету «Молот». На відміну від попередніх відомчих комісій, державна висувала зовсім інші вимоги та керувалась іншими стандартами. Та акт цих випробувань не затверджений і досі.

«Наскільки розумію, це відбувається у зв’язку із відсутністю відповідних нормативних документів про порядок проведення цих випробувань», – зауважив Луценко.

Він нагадав: згодом у червні 2018 року на рівненському полігоні трапився розрив міни у каналі ствола «Молота».

«З’ясовано, що протягом всього з 2016 року було 13 фактів розриву 120-міліметрових мінометів, що були на обліку ЗСУ. Із них було 9 «Молотів» та 4 радянських 2Б-11», – розповів Генпрокурор.

Він підкреслив: за фактами цих 9 випадків розриву «Молотів» розслідується вісім проваджень щодо загибелі 13 осіб та травмування 30 осіб.

«Розрив міномету від подвійного заряджання підтверджено лише за фактом його розриву на Рівненському полігоні», – зауважив Генпрокурор.

Він додав: уже у вересні цього року на позиціях військової частини у селищі Луганське на Донеччині знову вибухнув міномет. Нацполіція Бахмутського відділу зареєструвала відповідне провадження. Через два дні суд видав ухвалу на проведення експертиз Київським ново-дослідним інститутом судових експертиз. Наразі вони ще не виконані.

«Щодо випадку на Рівненському полігоні, там слідство висувало декілька версій. Зокрема, людський фактор – подвійне заряджання, неякісні боєприпаси та незадовільних технічний стан міномету. Було проведено слідчі та процесуальні дії, допитано 55 осіб, вилучено 4 міномети, стільки ж запобіжників, значний обсяг бухгалтерської документації із 15 підприємств. Також проводились слідчі експерименти, у тому числі, із підривом мін. Ініційовано призначення 14 експертиз, із яких уже проведено 6», – прозвітував Луценко.

Він підкреслив: у ході слідчих дій було встановлено, що інтервал між мінометами складав 5-8 метрів,замість 20-40 метрів.

«Також не було забезпечено безпеки особового складу. Крім того, слідчим експериментом підтверджено факт подвійного заряджання «Молота». Це також стало можливим, внаслідок неналежної роботи запобіжника чи переведення його у неактивне положення. При цьому попередньо встановлено, що виліт першої міни не відбувся внаслідок неналежного спрацювання ударно-спускового механізму», – розповів Генпрокурор.

При цьому він зазначив: описує лише результати експерименту, а не експертизи.

«Одночасно встановлено, що розірваний міномет був укомплектований запобіжником від ПМ-38, який встановили у 2016 році замість штатного, за рішенням ГШ ЗСУ. З цих питань, а також щодо причинного зв’язку встановили комплексні експертизи. Їх проведення триває», – наголосив Луценко.

Окрім того, він запевнив: слідство вивчить усі відповідні документи, усі, хто не забезпечив техніки безпеки при бойових стрільбах на Рівненському полігоні, будуть притягнуті до відповідальності.

«Це вже очевидно, там грубі порушення усіх правил безпеки і відповідних нормативних документів. Також ми вивчимо дані експертизи і дамо оцінку ймовірним техніко-конструктивним недолікам мінометів. Це також не виключається, однак, наразі це є лише версією», – підкреслив Луценко.

Тож він рекомендував оборонному комітету звернутись до Міністерства оборони та ДК «Укроборонпром» з проханням призначити повну ревізію наявних мінометів «Молот» та їхнього гарантійного обслуговування заводом-виробником.

«Цього не було зроблено, всупереч підписаному Міністерством оборони договору. Йдеться про необхідність встановлення штатних запобіжників, передбачених конструкторською документацією. Адже наразі там у багатьох випадках використовується запобіжник зовсім із інших мінометів, як і в трагічному випадку на рівненському полігоні» – зауважив Генпрокурор.

Також він наголосив на необхідності перевірки спускового вузла на відповідність конструкторській документації.

«Зрозуміло, що в ході експлуатації спусковий механізм зношується, це потребує перевірки і гарантійного обслуговування. Можливо, також варто винести доручення конструкторському колективу оцінити результати усіх цих обстежень і, при необхідності, внести зміни до конструкторської документації, у першу чергу, щодо двох найбільш уразливих місць – запобіжника та спускового вузла»,– зазначив Луценко.

Однак, за його словами, усе це залежить від ревізії усіх наявних у військах мінометів.

«Якщо це зроблять у найшвидші терміни, це гарантуватиме більшу безпеку у військах і не допустить нових людських жертв», – підкреслив Юрій Луценко.

Як повідомлялось, під час проведення занять в одній із військових частин оперативного командування на Рівненському полігоні вибухнув міномет «Молот». Внаслідок цього загинули та отримали поранення декілька військовослужбовців.

Цього тижня ж в ООС повідомили: троє українських військовослужбовців постраждали внаслідок розриву міномета «Молот» в одній із військових частин у районі проведення Операції об’єднаних сил на Донбасі.

Loading...