live

Напад на пошту у Городку: священик-режисер знімає фільм про оунівців

Офіційний постер до фільму "Незламні"

У місті Городку, що за 25 км від Львова, тривають зйомки короткометражного фільму про знакову подію українського націоналістичного підпілля у міжвоєнний період – напад 30 листопада 1932 року на поштове відділення. Патріотичне документально-художнє кіно знімають місцеві ентузіасти на чолі із військовим капеланом, священнослужителем УГКЦ отцем Михайлом Греділем, який є автором ідеї та виступає у ролі режисера і оператора фільму.

Історична ретроспектива

1932 рік - відділення пошти у Городку. Фото: facebook
1932 рік - відділення пошти у Городку. Фото: facebook

Із відкритих джерел можна дізнатися, що ОУН для реалізації своє діяльності потребувала, окрім людських, також фінансових ресурсів. Вони залучали двома шляхами: збором добровільних пожертв серед місцевого населення або примусовим вилученням коштів у польських державних інституцій – так звані експропріаційні акти. Наприкінці листопада 1932 року бойовики ОУН планували здійснити чергове пограбування одного із польських державних поштових відділень. Цього разу об’єктом стала пошта у містечку Городок (польська назва – Gródek Jagielloński). За інформацією ОУН там нібито не було належної поліційної охорони, а розташування будинку на території було вдале для відступу бойовиків.

Цей напад мав особливе значення не тільки тому, що до його організації були причетні майбутні провідники ОУН та організатори Української Повстанської Армії – Роман Шухевич та Микола Лебідь. Але й тому, що незважаючи на той факт, що акція провалилася – двоє бойовиків загинули, двоє були арештовані і пізніше страчені – ОУН зуміла перетворити цю бойову поразку в масштабну пропагандистську перемогу. Заарештовані польською поліцією Василь Білас та Дмитро Данилишин, котрі мали найбільший бойовий досвід і відповідали за конфіскацію грошей із каси, стали національними героями. За незалежної України: Юрію Березинському, Володимиру Старику, Василю Біласу та Дмитру Данилишину – поставили пам’ятник перед входом у Городоцьку районну державну адміністрацію (тодішнє відділення пошти на яке був здійснений напад).

Суд на учасниками нападу на поштове відділення в місті Городку
Суд на учасниками нападу на поштове відділення в місті Городку

Ця історія має багато своїх таємниць та розчарувань. Адже, за іронією долі, нападників впіймали українські селяни завдяки фальшивому поголосу, який запустила поліція, мовляв, це злочинці, які пограбували український кооператив.

Ще кілька років тому Держкіно виділило понад 25 млн грн на зйомки фільму «Екс», у якому, зокрема, розповідають про наліт на пошту у Городку. Хоча фільм ще не вийшов на широкі екрани, але після перегляду трейлеру у о. Гриділя виникли двоякі враження. Фільм не дозволяє зрозуміти патріотизм персонажів, адже там вони подані більше як авантюристи-розбійники, ніж справжні інтелігенти патріоти, якими вони насправді були. (Трейлер фільму «Екс» тут). Звісно, порівнювати повний метр і короткометражний фільм не варто, але з першого погляду виглядає на те що він суттєво різнитиметься від пригодницького бойовика «Екс».

 

Кіно для молоді

о. Михайло Греділь
о. Михайло Греділь

Ідея зняти малобюджетне кіно, яке б максимально точно передавало тонкощі цієї події, виникла в о. Греділя ще десять років тому. Та на початках у планах було створення спектаклю на цю тему.

«Коли ми щороку приходили на панахиду до пам’ятника Данилишину, Біласу, то я помітив, як дітям, яких туди добровільно-примусово приводили, нудно стояти. Всі ці довгі промови чиновників, молебень і «якийсь» пам’ятник – це не зовсім те, що зацікавлює сучасну молодь. Виникла думка, що варто було б у живий спосіб пояснити значення цієї події, щоб молодь розуміла, чому ми щороку згадуємо цих людей і називаємо їх героями? Певний час я думав над п’єсою із великою кількістю деталей на сцені. Та ця ідея швидко відпала, оскільки кіно – це пам’ять на роки, і воно доступне для всіх у будь-який час. Я та наші місцеві патріоти роздумували над тим, щоб знайти якусь таку кіноконотору, яка б за невеликі гроші зняла фільм по нашому сценарію. Але було багато нюансів і ідея загубилася у житейській рутині», – розповідає о. Михайло.

Традиційна панахида біля пам’ятника Біласу, Данилишину, Стараку та Березинському. Фото:gorodok-vlada.gov.ua
Традиційна панахида біля пам’ятника Біласу, Данилишину, Стараку та Березинському. Фото:gorodok-vlada.gov.ua

Та, як-то кажуть, всяка ідея потребує часу, щоб реалізуватися. Революція Гідності та війна на Сході багато чого змінила, змінила вона також життя о. Греділя. Адже він один із тих, хто виконував свою місію капелана у зоні АТО (більш детальніше можна дізнатися тут).

«Я зрозумів, що молодь, як ніколи до того, потребує національного виховання. Бо сьогодні – війна на Сході; а хто знає, що буде завтра? На базі дітей, які ходять до нашої церкви і з якими неодноразово їздили у Карпати, ми почали формувати молодіжну організацію, мета якої – виховувати національно свідомих українців. Ще військові на Сході дали мені позивний «Апостол», звідси і виникла назва теперішньої офіційної нашої ГО «Апостольська Чота», – каже о. Михайло.

«Апостольска Чота» і початок зйомок

Фото: facebook
Фото: facebook

За ці кілька років «Апостольска Чота» стала великою (у межах області) дисциплінованою та живою організацією, яка постійно пропонує щось цікаве своїм учасникам та громаді міста і району загалом. Під час АТО активістами «Апостолської Чоти» було налагоджено логістику постачання допомоги від Городка до наших військових на Сході. Виник напрямок допомоги діткам, які потребують коштів для операції. Створено дві футбольні команди, свій ансамбль, відбувається тактична підготовка (навчання та змагання з пейнтболу). Навіть налагоджено випуск своєї газети. А для маленьких «чотиків» працюють творчі гуртки. Зараз до «Апостольскої Чоти» причетні кілька сотень дітлахів, якими, крім о. Михайла, опікуються «випускники» організації та старші місцеві активісти. Вони двічі на рік роблять збори, складають план роботи, мають свій статут, у них є свої однострої, присяга та ієрархія (наставник – вихованці).

Ще одним цікавим із напрямків роботи «Апостольскої Чоти» стали зйомки патріотичних невеличких роликів. Один із найбільш вдалих – це художньо-музична «бандерівська колядка», яку організація презентувала цього року.

«Ми побачили, що вийшло досить добре, і тоді я повірив, що ми дійсно можемо зняти фільм, який давно мріяв зробити. Маючи налагоджені зв’язки із добровольцями, зокрема власником магазину військового спорядження "Штурм", військо-патріотичними організаціями, такими як Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять»,  ми почали рухатися до мети. Вирішальним стало те, що у Львівській ОДА проводили конкурс на допомогу регіональному кінематографу. Всі ми, організатори учасники «Апостольської Чоти», разом написали сценарій. Наш дяк із церкви Благовіщення Олег Дудко закінчив режисуру, він допоміг із технічної стороною справи – зробив хронометраж і розписав все так, щоб виглядало, як справжній сценарій. Із 20 робіт, які брали участь у цьому конкурсі – десять пройшли. Серед них і наша. Нам було виділено 15 тис. грн. Гроші, звісно, невеликі, але це був стимул таки втілити мрію», – розповідає о. Михайло.

Понад місяць тому стартували зйомки цього короткометражного фільму, хронометраж якого – півгодини. Майбутній фільм називатиметься «Незламні», адже саме такими, на думку творців фільму, були ті хлопці, які у 1932 році здійснили акт експропріації в Городку.

Процес зйомок фільму. Фото: facebook
Процес зйомок фільму. Фото: facebook
Процес зйомок фільму
Процес зйомок фільму

«Наша історія грунтується на спогадах Григорія Купецького – одного із учасників нападу, якому вдалося втекти та емігрувати у Канаду. Ми намагалися показати цих людей як справжніх інтелігентів, якими вони й були. Ці хлопці все робили для того, щоб відновити українську державність, вони були незламні. Ми намагалися підкреслити, що це пограбування було не для особистих цілей, бо гроші мали піти для потреб українського національного відродження. У той час, експропріаційні акти, можна сказати, були нормою», – говорить о. Михайло.

Процес зйомок фільму. Фото: facebook
Процес зйомок фільму. Фото: facebook

Короткометражка перебуває на фінальній стадії зйомок. Отець розповів, що це незабутній досвід, який зближує команду і дозволяє дізнатися багато чого нового як про себе, так і про таланти інших.

Процес зйомок фільму. Фото: facebook
Процес зйомок фільму. Фото: facebook
Фото: facebook
Фото: facebook
Процес зйомок фільму. Фото: facebook
Процес зйомок фільму. Фото: facebook

«Було важко, оскільки ми такого ще не робили. Довелося брати камеру в руки і самому знімати кадр так, як я бачу. Крок за кроком, кадр за кадром – і нам вже майже все вдалося. Насамперед, ми знімали епізод на львівській залізниці. Пригадую, приїхав до начальства залізниці домовлятися. Вони розповіли, що творці фільму «Шляхетні волоцюги», які теж знімали на вокзалі у Львові епізод, – заплатили 180 тис. грн. Я почув це і подумав, що все, фініш, не знімемо короткометражки. Але начальство пішло назустріч, бо це не комерційний проект. Написав відповідні запити у Київ, і зняли на вокзалі все, що задумали. Так само проблем не було із городоцькою владою, адже важливу сцену – сам напад на пошту, ми зняли в автентичній будівлі. Зараз там районна адміністрація, яка дозволила нам зробити відповідні маніпуляції, щоб будинок виглядав так, як у 1932 році. А сцену судового засідання над затриманими оунівцями – ми зніматимемо у Личаківському суді, де є зала, яка нагадує приміщення судів тих часів. Взагалі, атмосфера у фільму дуже важлива річ, тому у нас багато автентичний деталей, які дозволять глядачам повірити у цю історію. Ми шукали інвентар серед громади, добровольців, писали у Фейсбук. Багато людей допомогли нам як матеріально, так і фінансово, за це їм велика подяка», – розповів о. Греділь.

Процес зйомок фільму
Процес зйомок фільму
Процес зйомок фільму. Фото: facebook
Процес зйомок фільму. Фото: facebook

Про фільм і сьогодення

Головних героїв у цьому фільмі є вісім. Крім своїх ресурсів із «Апостольскої Чоти», о. Михайло задіяв професійних акторів-студентів, які ще вчаться в акторських навчальних закладах. Так вийшло, що у більшості із них їх сімейні історії пов’язані із ОУН та УПА, тому робота мала для всіх важливе значення. Отець Греділь поділився також, що багато старших городківчан не розуміють значення цієї роботи над фільмом, бо багато запитують, а для чого це робити?

«Старші люди люблять розпитувати і шукати вигоду в усьому. Часто, доводиться роз’яснювальну роботу проводити, щоб пояснити, чим ми займаємося. А от молодь любить долучатися до всього і бачити результат. В цілому, короткометражка «Незламні» дозволить глядачам збагнути події, які сталися 1932 року у Городку із ретроспективного погляду, побачити їх значення та тягучість історії. На початку і у кінці голос істориків за кадром надасть фільму документального значення. Ми сподіваємося, що кіно допоможе і молодим, і старим відкрити для себе та збагнути мотиви й ту високу ціну, яку молодим хлопцям 86 років тому довелося заплатили», – підсумовує о. Михайло.

Фото: facebook
Фото: facebook

До кінця року кіно буде представлене у Львівській ОДА. А далі його будуть поширювати в освітніх установах, військових частинах та фестивалях. Звісно, не обійдеться і без великої прем’єри у самому Городку.

Юра Мартинович,
ІА ZIK

Читайте також: Городок туристичний: тут Іван Франко ледь не втопився, а Хмельницький шлюб брав.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...