середа, 26 вересня, 2018, 14:31 Світ
Генеральна Асамблея ООН: Трамп висловився проти глобалізму і за патріотизм
Президент США Дональд Трамп. Фото: EPA-EFE/JASON SZENES
Президент США Дональд Трамп. Фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Під час своєї промови в ООН американський президент висловився проти кількох країн та установ, проте, загалом, засудив увесь світовий порядок.

«Ми виступаємо проти ідеології глобалізму» на користь «ідеології патріотизму». Такі слова під час своєї промови сказав Дональд Трамп.

Напередодні його виступу на щорічному зборах Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй велися розмови не про те, чи світ стане свідком чергової конфронтації з боку американського президента, а скоріше щодо того, хто стане об’єктом для нападу. І хоча Трамп виправдав надії: засудив Китай за обкрадання Сполучених Штатів, Іран за те, що посіяв хаос у себе вдома та за кордоном, а країни ОПЕК за обдирання решти світу, що викликало нервовий шепіт та сміх учасників зборів, – його опоненти уникли такого вибуху гніву, як Північна Корея під час минулорічної Генеральної Асамблеї ООН. Замість того, щоб ще раз обізвати Кім Чен Ина «ракетником» та погрожувати «повністю знищити Північну Корею», Трамп подякував північнокорейському лідеру за поступки, які він зробив у рамках ядерних переговорів. Загалом, ця промова служила нагадуванням про те, що, хоча слова президента у бік Тегерану та Пекіну були досить різкими, у будь-який момент позиція президента може змінитися.

Замість того, щоб напасти на конкретного лідера чи країну, Трамп використав цьогорічні збори, щоб засудити саму міжнародну систему. «Америка завжди обиратиме незалежність та співпрацю на противагу глобальному управлінню, контролю та домінуванню», – зазначив він. Він назвав відмову адміністрації легалізувати Міжнародний кримінальний суд та її вихід з Ради ООН з прав людини та Глобального договору щодо питань міграції, як приклади підтвердження незалежності Америки перед лицем всеохоплюючого «глобалізму». Він наголосив: «Ми ніколи не відмовимося від суверенітету Америки на користь незбалансованої бюрократії».

Перед Трампом виступав Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, який попередив про серйозні загрози, які постають перед міжнародною системою через падіння довіри громадськості до міжнародних інституцій, протистояння таких великих держав, як Китай та Сполучені Штати, посилення популізму та ізоляціонізму, та екзистенційні проблеми, такі як зміна клімату.

«Довіра до глобального управління є... крихкою, оскільки виклики XXI ст. переважають над інститутами та поглядами XX ст.», – зазначив Гутерріш. «Ми ніколи не мали справжньої системи глобального управління, не кажучи вже про демократичну систему. Проте, протягом багатьох десятиліть ми створили міцні основи для міжнародного співробітництва. Ми об’єдналися разом, щоб побудувати інститути, норми та правила та просувати наші спільні інтереси. Ми підвищили рівень життя мільйонів. Ми встановили мир у проблемних країнах та уникли Третьої світової війни. Проте ніщо з цього не можна приймати за чисту монету».

У 1963 році Джон Ф. Кеннеді, виступаючи під час чергової Генеральної Асамблеї ООН, запропонував відповідь на екзистенційне питання як його, так і нашого часу. «Знання про зброю та війну зробила нас усіх одним світом та однією людською расою, з однією спільною долею», – сказав Кеннеді, говорячи про ядерний вік. «У такому світі абсолютний суверенітет більше не гарантує нам абсолютної безпеки. Конвенції миру повинні випереджати винаходи війни».

Цього тижня один із його послідовників зробив протилежну заяву щодо викликів XXI століття. Патріотизм, а не інтернаціоналізм, забезпечує безпеку та процвітання, зазначив Трамп. Абсолютний суверенітет – ось ідеал. «Суверенні та незалежні нації є єдиним рушієм, що сприяє збереженню свободи, демократії та процвітанню світу», – заявив Трамп, за спиною якого сидів Гутерріш. «Ми повинні передусім захищати наш суверенітет та нашу дорогоцінну незалежність».

Урі Фрідман,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-13 08:41 :46