понеділок, 24 вересня, 2018, 15:56 Політика
Яхно: Росія зараз перебуває в стратегічному глухому куті
ZIK
ZIK

Російська Федерація не змогла нав’язати Україні свій варіант щодо Донбасу, зокрема, його обміну на Крим. Якщо так триватиме і надалі, то виявиться, що війна та військові дії були невиправдані, як і економічні втрати.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» телеканалу ZIK говорила політолог Олеся Яхно.

«Мені здається, що Росія перебуває в ситуації «стратегічного глухого кута». Тому що війна – це один з вічних прийнятних способів життєдіяльності держави, а логіка «сила есть, ума не надо» перспективно такою і є», – сказала Яхно.

За її словами, все залежить не лише від того, що у Росії вичерпаються ресурси або може змінюватися курс. Важливо, наскільки є дійсно витривалими держави щодо цих гібридних атак і готовими захищати від них не лише Україну, а й загалом ЄС і Захід.

«Якщо Україна перестане бути вразливою для гібридних атак РФ, то вона зможе не дати й надалі нав’язувати нам свій варіант по Донбасу. Саме так, як вона не змогла досягнути того, щоб ми, наприклад, обміняли Донбас на Крим. І якщо надалі так буде тривати, то виявиться, що війна і військові дії в принципі були беззмістовні, бо вони нічого не можуть додати РФ, окрім економічних втрат», – зазначила вона.

Тому, на її думку, все залежить від того, наскільки державники розуміють цю гібридну поведінку і, можливо, Росія дійсно вичікує, що щось може змінитися у 2019 році. Бо, якщо їй зараз не вдається нав’язати свою позицію, то, можливо, треба заморозити процес і зайняти певну вичікувальну позиція на випадок, що щось зміниться.

«Але загалом це дорога в нікуди, бо концепція країни-стіни зараз невиправдана. Адже такі країни, наприклад, як Китай, Індія – не стоять на місці. Бо світ вже давно не є однополярним як про це всім намагається розказати Росія», – наголосила Яхно.  

Вона вважає, що Росія сама себе добровільно виключає як великого геополітичного гравця, тому і наслідки будуть довгостроковими.

«Коли ми кажемо, що санкції не можуть одномоментно вирішити ситуацію, то я погоджуюсь, що це елемент змушування. І ніхто не ставить за мету, наприклад, розвалити Російську Федерацію. Але і в довгостроковому плані подолати наслідки цих санкцій теж не вдасться одномоментно, бо відставання затягнеться на роки», – прокоментувала політолог.

Вона зазначила: дуже добре, що у нових санкціях щодо 33 персоналій у Росії фігурують люди, які є не просто військовими, а мають причетність до гібридних спецоперацій.

«Пригожин, якого звинувачують в куруванні «фабрикою тролів» в кібератаках, якраз і є новим видом гібридних викликів та ризиків. І дуже добре, що є таке розуміння. Тому вважаю, що позиція Росії є на кшталт «білки в колесі», яка біжить. Бо ми чуємо одні і ті ж самі пропагандистські тези, але це дорога в нікуди», – сказала Яхно.

Також, на її думку, Росія програла Європу, адже робила основну ставку на 2016-2017 роки, коли у США відбувались вибори.

«У РФ були ілюзії щодо адміністрації Трампа, недооцінюючи в принципі американську політичну систему загалом, яка є врівноваженою. Бо не лише президент одноосібно ухвалює рішення. Також там робили ставку на ряд європейських країн, таких як Нідерланди, Франція, Німеччина, думаючи, що вдасться провести до влади так званих друзів Путіна. Це не вдалось зробити. Тому Росія програла битву за Європу. Відтак немає жодних передумов вважати, що  поведінка, спрямована на злам ситуації з 2014 року, може дати якийсь результат», – зазначила експерт.

Нагадаємо, представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Федеріка Могеріні заявила про те, що Албанія, Чорногорія, Норвегія і Україна приєдналися до продовжених санкцій ЄС проти РФ, введених за порушення територіальної цілісності України.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-13 04:52 :56