неділя, 23 вересня, 2018, 16:15 Політика
Американський дипломат розповів, що трапиться зі світом після Трампа

Чи повернеться традиційний світовий уклад та дипломатія? Це актуальне питання, але на нього неможливо відповісти. Напевне можна сказати тільки одне – все вже не буде так само, як колись. Світ змінився. Хто би не став президентом США після Трампа, він успадкує інші реалії.

Про це на сторінках «Нового времени» пише Президент Ради з міжнародних стосунків (США) Річард Хаас.

Трамп уособлює явище, яке я би назвав трампізмом. І ця тенденція не зникне. Не Трамп породив ці настрої у людей. Певною мірою він лише відображає їх. Тож хто би не прийшов після нього, йому доведеться сприйняти той факт, що більшість американців не люблять мігрантів і відчувають у них щось підозріле. Ми тільки починаємо розуміти це, а тому новому президенту, незалежно від того, що він запропонує, доведеться враховувати і це.

У моєму розумінні трампізм – це суміш популізму з націоналізмом. Є там і трохи ворожості, і протекціонізму, стереотипів, страхів, побоювань та заперечення усталених правил. Трампізм містить у собі чимало всього. Люди не підтримують Трампа через особисту симпатію до нього – як бачите, у них багато різних причин.

Чи з’являться трампи в кожній країні? Ми вже спостерігаємо натяки на це. Навіть в Україні. Практично пів-Європи проявляє ознаки якщо не трампізму, то популізму. Брекзіт, посилення популярності правих у Німеччині чи Франції. Навіть у своїх країнах ці політики представляють інтереси аутсайдерів. Я думаю, що всьому вина розчарування у традиційній політиці. Люди відчувають себе змученими через те, як вона зіпсувала їхні життя. І ми бачимо все більше проявів таких настроїв. Мають місце і репресії – в Китаї, Туреччині, Росії.

Навряд чи щось зміниться і у відносинах США з Росією. Найближчим часом ми, ймовірно, спостерігатимемо те ж саме – розбіжності в поглядах на Україну, ЄС і Близький Схід, тобто те, що Росія робить в Сирії. Знову будуть санкції – немає жодних ознак того, що Росія припинить кібервтручання.

За стратегії Путіна Росія залишатиметься аутсайдером. Ця країна не підтримує те, що ми досі звемо ліберальним світовим порядком. Росія хоче інший світ. І американці тут росіянам не партнери – останні не хочуть інтегруватись у реалії, створені нами.

Історія з отруєнням Скрипалів не змінить ситуації. Це просто ще один пункт зі списку. З того самого, де вже є Крим, Донбас, втручання у вибори, військові злочини в Сирії та інші атаки на окремих індивідів. Ця історія в дечому об’єднує країни – аж надто вона специфічна. Зрештою, іноді людям буває важко оцінити велику політику. Натомість історії на кшталт цієї промовляють до людей – кожен відчуває себе причетним.

Думаю, що ми переживаємо складні та потенційно небезпечні часи.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-16 05:06 :07