Новини » Політика 21 вересня, 2018, 10:51
Лариса Якубова: Всі інформресурси в Росії працюють за принципом тоталітарної секти
Лариса Якубова. Фото: facebook.com/olenka.lukachuk
Лариса Якубова. Фото: facebook.com/olenka.lukachuk

В рамках 25 BookForum у Львові відбулася презентація книги «Русский мир в Україні: на краю прірви», доктора історичних наук, член-кореспондента Національної академії наук України Лариси Якубової. Книга побачила світ за підтримки Міністерства інформаційної політики України.

Лариса Якубова під час презентації поділилася переживаннями та думками, які її супроводжували упродовж написання цієї книги. За її словами, книга дуже токсична, авторка після того, як закінчила над нею працювати, досі перебуває на реабілітації. «Зануритися в це багно і виплисти звідти живою не так вже й легко. Таку роботу науковця можна порівняти з роботою лікаря, який препарує певну заразу, щоб зрозуміти, як це працює – розходиться і проникає в нутрощі, змінює особистість. Це треба зробити для того, щоб зрозуміти і шукати відповіді на питання, звідки це прийшло на нашу землю, що з тим робити, як від цього рятуватися», – сказала Лариса Якубова.

Спонукали авторку до дослідження і написання цієї непростої книги сьогоднішня ситуація в Україні і світі, а передусім люди, які сьогодні йдуть обороняти нашу країну. Саме вони змушують її відповідально ставитися до своєї роботи. «Період написання цієї книги не був найкращим у моєму житті, але він був набагато приємнішим і не таким страшним, як у 2014 році, коли мені, уродженці Донбасу, спочатку довелося пропускати через себе все, що тоді відбувалося. Ми лягали спати і не знали, що нас чекає вранці. Тоді найважливіше було зберегти відчуття, що Україна є, тому що довкола лунало дуже багато думок, що України не буде. Нас тримало тоді відчуття абсолютної несправедливості того, що з нами відбулося» – зазначила Лариса Якубова.

Книга Лариси Якубової «Русский мир в Україні: на краю прірви». Фото: ZIK
Книга Лариси Якубової «Русский мир в Україні: на краю прірви». Фото: ZIK

Вона каже, що ця книга не з тих, які розкуповують і біжать читати на ніч: «Вона не з тих книг, які надихають і навіюють блакитні мрії. Але це чтиво, яке дуже сильно прочищає розум і дає впевненість, що в нас є майбутнє, що ми будемо мати на цій землі в озорій перспективі достойне і гідне життя».

Лариса Якубова вважає, що протягом останніх трьох років є відчутним поступ в розумінні громадян, що таке Україна, українське, кримськотатарське, російське питання в Україні, як нам працювати з усіма в гібридній реальності, у якій ми всі перебуваємо.

«Наступним кроком, як мені тоді здалося, було препарування цього «русского мира». Чотири роки російської окупації Донбасу – (це станом на 20 вересня 2018 року на рік більше, ніж фашистська окупація Донбасу) – це час, коли будь-яка країна у конфлікті починає збирати камені, які були розкидані тим першим шоком, стресом і жахами війни. Чотири роки війни показали, що Україна і українці надзвичайно сильні і надзвичайно красиві. Українці мають пройти цей досвід останньої масштабної війни в Європі (авторка вважає, що це буде остання геополітична сутичка в Європі – ред.). В сенсі соціокультурних, культурних, політичних, соціально-економічних зрушень будь-який ще більший конфлікт спроможний завалити не лише Україну, а й Європу як таку. Сьогодні перетягування канату між Росією І Європою – це не справжній конфлікт. А справжній конфлікт починається тоді, коли економіки обох протиборчих таборів підпорядковуються забезпеченню військових потреб. За тим відбуваються потужні соціальні зрушення, зсувається суспільний клас в обох таборах. В сьогоднішній Європі – вільній, спокійній, гуманістичній, прекрасній – кожен зсув, який, до речі, провокує Росія, загрожує абсолютною зміною геополітичної ситуації в світі. Власне, це і є завданням проекту «русский мир», який є лише початком заявлених планів великої експансії Росії, який створить нову геополітичну реальність, в якій буде два центри – Євразія на чолі з Росією і західний світ. Стратегічне завдання «русского мира» полягає в тому, щоб завалити західний світ, знищити лібералізм. Україна – лише перший крок у цьому проекті Росії», – сказала Лариса Якубова.

За її словами, місія, яка лягала на українців – дуже відповідальна. Це не просто брама Європи,– вважає Лариса Якубова, – це остання барикада лібералізму в сучасному світі. «Попри всю патетику цієї заяви, справа полягає не в тому, що ми настільки впевнені в собі внутрішньо. Ми знаємо всі свої вади, – на жаль, наше суспільство пошматоване радянським експериментом. Єдине, що нас відрізняє від росіян – це те, що у нас нема імперських амбіцій. Наше суспільство хворе на всі хвороби, якими хворіє Росія. Але в нас є багато позитивних рис, які не властиві росіянам. Наше суспільство розколене за низкою регіональних кордонів, але за чотири роки війни воно стягується докупи. Українська нація зараз потужно розвивається. І це побічний ефект російської військової агресії – неочікуваної. Кожен рік продовження цієї агресії, кожна нова душа, яку втратила Україна, працюватиме проти Росії», – зазначила авторка.

Вона також зауважила, що війна шкодить Україні, бо реформи не просуваються так, як би того хотілося, корупція залишається. «Корупція і «русский мир» – це сіамські близнюки. Наша політична система попри великий діапазон змін має дуже багато спільного з російською політичною системою. В нас є олігархічні клани, які дуже негативно впливають на політичну реальність в Україні. У нас не все добре, але з цим можна дати раду. У нас є прекрасні люди, які показали, що вони можуть діяти, коли країна у небезпеці. Реальність у «ДНР/ЛНР» мотивує нас не меншою мірою принаймні зупинити те, що там відбувається», – сказала Лариса Якубова.

Вона не радить ходити по тих сайтах, де вона ходила, – це треба робити з підготовленою свідомістю і ґрунтовними знаннями історії, бо всі інформаційні ресурси в Росії працюють за принципом тоталітарної секти – потрапити туди легко, втратити свідомість легко, але повернутися живим і зі здоровою психікою дуже складно.

Цією книжкою Лариса Якубова хотіла донести, щоб не було у нас відчуття приреченості, – попри усі виклики, ми приречені на одне – бути щасливими і жити довго.

Підготувала Галина Палажій,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-27 00:33 :04