Заборона нещепленим дітям ходити у школи й дитсадки: як це буде?

Фото: Fotolia

Невакциновані діти не можуть відвідувати школи та дитячі садки. Нещодавно МОЗ та Міносвіти скерували відповідний офіційний лист головам обласних держадміністрацій. З цього приводу не вщухають емоції у соцмережах. Прихильники вакцинації висловлюють підтримку радикальним заходам щодо дітей, які не мають щеплень, а противники – заявляють про порушення Конституції, недовіру до якості вакцин та навіть шкоду від них для здоров’я.

Кореспондентка IA ZIK поцікавилася, як будуть втілюватися на місцях вказівки МОЗ та Міносвіти щодо заборони нещепленим дітям ходити в освітні заклади.

Як заявляють у МОЗ, такі крайні заходи потрібні, оскільки в Україні спостерігається нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, а захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру. А з початком навчального року ризик захворіти на ці інфекції збільшується у рази.

«На сьогодні в Україні є достатня кількість ефективних, якісних, безпечних та прекваліфікованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я вакцин, щоб охопити щепленнями всі вікові групи, які цього потребують», – запевняють у міністерстві охорони здоров’я. Водночас на місцях від батьків періодично надходять сигнали про відсутність певних вакцин, через що їм доводиться звертатися у приватні клініки. А вакцинація у приватному медзакладі – недешеве задоволення й по кишені далеко не усім. До прикладу, шестикомпонентна вакцина «Гексаксим» для дітей у одній із приватних львівських клінік коштує 1385 грн разом із консультацією педіатра.

<nbsp;>
<nbsp;>

Головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ЛОДА з епідеміології Наталія Тімко пояснює: згідно із законом України про захист населення від інфекційних хвороб, невакциновані діти повинні навчатися дистанційно – онлайн, тобто здобувати освіту вдома. Як це буде втілюватися на Львівщині – наразі не відомо.

«Як це буде на Львівщині – я не готова вам сказати, ніякого наказу чи розпорядчого документу поки що я не бачила», – зазначає Н.Тімко.

Водночас, підкреслює медик, юридично все правильно. «Дітей не відстороняють від освіти. Згідно із законом України про захист населення від інфекційних хвороб, вони не можуть вчитися в організованих колективах, щоб не наражати на небезпеку людей, які не захищені і поряд із ними перебувають, – пояснює Н.Тімко. – Оголошений в Україні спалах кору, триває другий рік. Відповідно епідеміологічна ситуація не є благополучна, тому, звичайно, не можемо нікого спокійно допускати в організовані колективи».

Відтак, на її думку, кожен навчальний заклад повинен це питання вирішити для себе – як буде організоване навчання для таких дітей удома. Це ж стосується і приватних шкіл та дитсадків.

Ризики, що у цій ситуації все більше батьків підуть корупційним шляхом і будуть «купувати» довідки про щеплення для свої чад, Н.Тімко вважає невиправданими: «Не думаю, що зараз якийсь лікар візьме на себе відповідальність довідку продати, але те, що діти будуть вчитися на альтернативній основі – зараз це модно – немає питань».

Керівник департаменту освіти і науки ЛОДА Любомира Мандзій підтвердила: згаданий офіційний лист МОЗу та Міносвіти вже надійшов на ім’я голови ЛОДА. А от як буде організоване навчання для нещеплених дітей – головний біль безпосередньо керівників шкіл та дитсадків, приватних у тому числі.

«У державі усі повинні шанувати закон, а відповідно до закону, діти мають бути щеплені. Мусимо говорити, що нещеплені діти створюють небезпеку для інших дітей, – зауважує Л.Мандзій та додає: «Лист скерований на місця, шляхи його виконання ще будемо обговорювати. Рішення самостійно буде приймати кожен директор навчального закладу – він несе відповідальність за життя і безпеку дітей, які у цьому закладі навчаються».

Керівник освіти Львівщини теж говорить про альтернативну – дистанційну форму навчання нещеплених дітей. А от організувати таке навчання, зізнається вона, готові не всі школи області.

«Цей лист – по-перше, нагадування про те, що вакцинація дітей має відбуватися. Друге – потрібно виконувати норму закону України про захист населення від інфекційних хвороб. Ще один аспект – це нагадування батькам про відповідальність. Іще важливо звернути увагу на проблему довіри суспільства до процесу вакцинації, яка була знівельована і її треба повернути, – пояснює Л.Мандзій. Наразі в області планують зробити моніторинг, скільки нещеплених дітей навчається у закладах освіти.

Коментар до теми

Олексій Тараканов, юрист

Спільний лист МОЗ і МОН від 06.09.2018 р. щодо недопущення невакцинованих дітей до закладів освіти не вводить ніяких нових норм чи заборон з цього приводу. Цей лист є просто нагадуванням про напружену епідемічну ситуацію (він навіть і назву має таку) і проханням виконувати вимоги законодавства щодо захисту від інфекційних хвороб.

А саме, це прохання виконувати положення Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», яким в статті 15 і передбачена заборона нещепленим дітям (без медичних протипоказів) відвідувати дитячі заклади.

Тобто, лист не ввів ніякої нової заборони. Ця заборона в Законі існує з 2000 року. Цим же Законом в статті 12 передбачена обов’язковість щеплень.

Аналогічна норма про обов’язковість щеплень існує в ст.27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» з 1994 року.

В той же час, у освітніх закладів юридично небагато можливостей контролювати і виконувати ці вимоги. В тому числі і з цієї причини на сьогодні багато дітей з відсутністю календарних щеплень відвідують виховні і освітні заклади. Відомості про щеплення мають бути відображені у карті профілактичних щеплень (форма 063/о), яку повинні вести в дитячих закладах. Проте під час вступу до шкіл з 2018 року її подання не передбачене відповідним наказом МОН (від 16.04.2018 р. №367).

Також, в законодавстві відсутня норма щодо надання форми 063/о при вступі до дитячих садочків. Є лише лист-роз’яснення МОН від 24.04.2018 р. №118-01/123, де вказано, що форма 063/о має вестися в дитячих закладах, і саме інформація з неї дає можливість адміністрації перевіряти наявність щеплень у дитини.

Таким чином, нових норм не з’явилося. Як і раніше, усі діти, які відвідують дитячі заклади, мають бути вакцинованими згідно з Календарем щеплень. Питання відвідування дитячих закладів невакцинованими дітьми, які мають відповідні медичні протипокази, вирішується спеціальною лікарською комісією. При цьому, в будь-якому разі такі діти можуть відвідувати дитячі заклади лише в разі благополучної епідемічної ситуації.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...