середа, 19 вересня, 2018, 11:45 Суспільство
У Львові представили важливу книгу доктора Богдана Гудя, що пояснює ґенезу Волинської трагедії
Книга Богдана Гудя  Фото: ZIK
Книга Богдана Гудя Фото: ZIK

У вівторок, 18 вересня, у львівському Будинку вчених відбулася презентація україномовного та польськомовного видання наукової монографії «З історії етносоціальних конфліктів. Українці й поляки на Наддніпрянщині, Волині й у Східній Галичині в ХІХ – першій половині ХХ ст.» доктора історичних наук, професора факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка, члена НСЖУ Богдана Гудя.

На презентацію, організатором якої виступила обласна організація Національної спілки журналістів України, завітала численна громада істориків, юристів, дипломатів, та просто друзів і поціновувачів історичного хисту Богдана Гудя.

На початку зустрічі її модератор доктор історичних наук Олексій Сухий акцентував, що наукова творчість Богдана Гудя є надзвичайно багатогранною та відомою у багатьох країнах світу.

«Від середини 90-тих років Богдан Гудь увійшов в історичний дискурс своїми гостросюжетними історичними реаліями, які він представляє по-новому та дуже сучасно. Богдан Гудь це той український історик, який брав інтерв’ю у Єжи Гедройця, писав про нього. Писав про речі, що стали актуальними у польському та українському суспільстві та вели до дискусії та дискурсу», – підкреслив Олексій Сухий.

Професор Віктор Голубко, який представив короткий, але дуже ґрунтовний аналіз презентованих книг, зазначив, що це унікальні видання, оскільки охоплюють великий період часу – від рубежу XVIII-XIX ст. до середини ХХ ст. та мають дуже солідну джерельну базу.

«Ця монографія спирається на надзвичайно фундаментальну джерельну базу. Таке враження, що автор мав бур і піднімав ці джерела з надзвичайно великої глибини на поверхню. Звертає на себе також інтелект автора, що орієнтується у величезній масі історіографії, думок, а також інтелігентність у викладені матеріалу. Тут немає насмішок, озлобленості, лише інколи може проскакувати добра іронія», – підкреслив професор Голубко.

Він також зазначив, що попри те, що тема є складною як для української, так і для польської сторони, велика заслуга автора у тому, що він розглядає українсько-польський конфлікт крізь різні аспекти: соціальний, етнічний, релігійний, психологічний, політичний та моральний.

«Кульмінація цієї книжки – це розділи,присвячені ХХ ст. Найбільше вражає розділ, який болить і українській, і польській сторонам – події на Волині у часи Другої світової війни. Тут завжди насувається закономірне питання: хто винен? Хто почав? Чи можна було відвернути ці події? Автор намагається знайти істину. Однак він обґрунтовує не претензії, а з’ясовує мотиви: чому так сталося? Чи можна було цього уникнути?», – додав він.

«Мужність автора у тому, що він тримається твердо фактів і максимально не піддається емоціям. Для багатьох поляків та українців ці книги можуть стати своєрідним «холодним душем». Це дуже важливо зараз, коли польсько-українські відносини так заполітизовані», – підсумував професор.

На презентації добрі та щирі слова на адресу автора також пролунали від: перекладача книги – Андрія Павлишина, істориків зі Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки – доктора історичних наук Оксани Каліщук та професора Миколи Кучерепи, консула Генерального Консульства РП у Львові Мар’яна Орліковського, кандидата історичних наук Андрія Козицького, професора Володимира Бурдіна, секретаря Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослава Шеремети, професора Ігоря Зарічного, Ігоря Кавича.

Дякуючи за об’єктивну оцінку свого доробку, автор монографій акцентував, що вони стали підсумком його десятирічних досліджень та спробою наблизити до українського та польського читача слова французького вченого Даніеля Бовуа, що «волинська різня мала дуже глибокі історичні корені»

«Цього року виповнилося десять років, від захисту моєї докторської дисертації. І ці дві книги стали підсумком цього десятирічного шляху, яким я пройшов з 2008 року. Не скажу, що було легко, але завдяки підтримці ЛНУ ім. Івана Франка, друзів, добродіїв ці книги побачили світ. У Польщі вони розповсюдилися, можливо, ще більше, аніж в Україні: її вручили усім представникам влади – від президента до представників Сейму. Маю надію, що ці книги дійдуть не лише до широкого кола читачів, але й істориків. Ця книга покликана допомогти переосмислити історію України ХІХ ст., про яку наразі говориться лише виключно у контексті українсько-російського конфлікту, зокрема на Правобережжі України. Сподіваюся, врешті ми згадаємо слова французького вченого Даніеля Бовуа, що «волинська різня мала дуже глибокі історичні корені». І те, що відбувалося на тих теренах опісля поділу Речі Посполитої, воно вимагає вивчення, переосмислення і впровадження до історичних синтез, щоб врешті, як писав колись Роман Шпорлюк, українське суспільство зрозуміло наскільки у ХІХ ст. українсько-польські відносини відігравали провідну роль на цих теренах. У цій книзі я нікого ні у чому не переконую. Я намагався показати, що ситуація на Волині була значно складнішою, ніж це представлено у польській історичній літературі. Я намагався показати наскільки це складна проблема, не роблячи жодних категоричних висновків», – підкреслив доктора історичних наук Богдан Гудь.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-15 21:27 :11