середа, 19 вересня, 2018, 11:27 Світ
Міграція, безпека та Brexit: Визначено основні теми саміту ЄС у Зальцбурзі
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Глави держав та урядів країн ЄС зберуться в сьогодні ввечері, 19 вересня, у Зальцбурзі на неформальну зустріч, яку приймає Австрія як голова Ради ЄС.

У листі-запрошенні європейським лідерам на цей саміт голова Європейської ради Дональд Туск виділив три головні теми для обговорення 19 та 20 вересня: міграція, внутрішня безпека та Brexit, передає Інтерфакс-Україна.

Крім того, він повідомив, що прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей поділиться інформацією про хід розслідування у справі про замах на колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його дочку Юлію у британському місті Солсбері.

«Прем’єр-міністр розповість про висновки британських секретних служб. І це відбудеться в четвер, коли обговорюватимуть внутрішню безпеку», – підтвердив журналістам у вівторок у Брюсселі високопоставлений чиновник ЄС, ознайомлюючи їх на умовах анонімності з порядком денним саміту.

Він також зазначив, що цей саміт не прийматиме завершальних документів щодо внесених до порядку денного тем.

Зустріч розпочнеться з робочої вечері 28 європейських керівників, під час якої вони обговорять проблеми, пов’язані з міграцією.

«Голова Д. Туск хоче, щоб було проявлено конструктивний підхід, за якого кожна держава-член та всі інституції ЄС активно працюватимуть для пошуку розв’язання кризи. Якщо ми працюватимемо конструктивно і спільно, ми зможемо досягати прогресу. На сьогодні потоки мігрантів в Європу оцінюються на рівні, близькому до стану до кризи», – сказав співрозмовник ЗМІ.

У своєму листі Д. Туск написав про цю проблему: «Впродовж літа напруженість між державами-членами знову поновилася з огляду на приплив мігрантів до ЄС. Я хочу відкрито заявити таке: прагнення покласти край міграційній кризі є спільним завданням усіх держав-членів та інституцій ЄС».

За повідомленням співрозмовника журналістів, очікується, що канцлер головуючої в Раді ЄС Австрії Себастьян Курц доповість про різні аспекти міграційної політики. Європейських лідерів буде поінформовано про те, що зроблено для вирішення питання щодо «платформ висадки» мігрантів у Середземномор’ї.

Відповідаючи на запитання, представник ЄС підтвердив, що глава уряду Італії Джузеппе Конте має намір представити членам Європейської ради свою пропозицію щодо висадки врятованих у морі мігрантів.

«Я думаю, що в дебатах необхідно просуватися до конструктивного підходу. Потрібно покінчити з образами та іншою напруженістю. І це має стати ключовим аспектом дебатів у середу. Але я не чекаю на прорив. На підставі тих контактів, які у нас були зі столицями (країн ЄС, – ред.), і нарад шерп важко уявити, що дійсно вийде прорив або суттєве просування після італійської пропозиції», – прокоментував він ініціативу прем’єра Італії.

Дебати в середу завершаться узагальненням прем’єр-міністром Т. Мей ходу переговорів щодо Brexit, що, на думку джерела, «допоможе підготувати дискусії на робочому обіді в четвер» про вихід Великої Британії з ЄС.

У сесії саміту в четвер із питань внутрішньої безпеки братимуть участь також усі 28 європейських лідерів.

«Слід визначити пріоритети щодо реформи Frontex (агентства ЄС з безпеки зовнішніх кордонів, – ред.). Є пропозиція Європейської Комісії. Вона викликала напруженість між державами-членами. Є різні елементи в цій пропозиції комісії, щоб поліпшити мандат Frontex і для роботи в ЄС, і за його межами, і збільшити суттєво людські і технічні ресурси цього агентства», – сказав співрозмовник ЗМІ.

За його словами, необхідно обговорити пропозицію Єврокомісії цілком з урахуванням амбітної мети австрійського головування в Раді ЄС завершити реформу Frontex до кінця поточної європейської легіслатури (термін повноважень, – ред.) з нинішнім Європарламентом.

Європейські лідери також обговорюватимуть поліпшення співпраці розвідслужб і поліції країн ЄС.  Д.Туск запропонує розпочати роботу над глобальнішою стратегією боротьби проти перевізників нелегальних мігрантів.

Крім того, у рамках обговорення внутрішньої безпеки ЄС буде розглянуто пропозицію Єврокомісії щодо посилення кібербезпеки та захисту виборчих процесів в Євросоюзі.

«Відбудеться неформальна дискусія. Її мета – дати «зелене світло» підходу, пропонованому комісією», – пояснив європейський чиновник.

Під час робочого обіду в четвер керівники країн Євросоюзу у складі 27 членів (без Великої Британії) обговорять Brexit за участю координатора ЄС з переговорів Мішеля Барньє.

«Є два особливо складні пункти – протокол щодо Ірландії та спільна декларація про майбутнє партнерство», – зазначив співрозмовник журналістів.

Він послався на листа Д.Туска, в якому глава Євроради написав: «На жаль, сценарій із відсутністю угоди (про вихід Великої Британії з ЄС, – ред.) усе ще цілком можливий. Але якщо ми всі діятимемо відповідально, ми зможемо уникнути катастрофи».

Д.Туск запропонував погодити в Зальцбурзі «єдину думку про характер і загальну форму спільної політичної декларації» про майбутнє партнерство з Великою Британією; обговорити, як організувати завершальний етап переговорів щодо Brexit, зокрема можливість скликати позапланово Європейську раду в листопаді, і підтвердити необхідність юридичного вирішення ірландської проблеми, щоб гарантувати відсутність у майбутньому жорсткого кордону між Ірландією та Північною Ірландією.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 19:54 :08