Новини » Регіони 19 вересня, 2018, 9:46
«Лапа дружби», що лікує: У Луцьку запроваджують корисну та приємну терапію
<nbsp;>

Пес – це не лише надійний друг, а й хороший лікар та вчитель. Саме цей підхід використовують на практиці під час каністерапії для покращення моторики та рухових здібностей людини, для підвищення самооцінки та розвитку соціальних навичок.

У чому дієвість каністерапії?

Зв’язок між людиною та твариною існує з давніх давен. Лікарі та психологи стверджують, що контакт з дружелюбними домашніми тваринами допомагає людині справитися з фізичними та психологічними проблемами, понижує кров’яний тиск та покращує серцево-судинне здоров’я.

Каністерапія – це метод соціальної та медичної реабілітації з використанням спеціально відібраних та навчених собак. Ця терапія поєднує в собі елементи педагогіки, психології, лікувальної фізкультури та медичної реабілітації. Головна роль пса в цьому процесі – привернути увагу пацієнта, викликати довіру і мотивувати до необхідної для лікування діяльності. Безумовно, позитивні результати в каністерапії залежать не тільки від собаки, а й від фахового спеціаліста. Іншими словами, пес у цьому процесі відіграє роль таблетки, але курс лікування та дозування визначає лікар.

<nbsp;>

Щодо використання каністерапії в медицині, то ще у 1972 році в англійському місті Йорк, терапевтичні властивості собак використовували у місцевій психіатричній лікарні. Пацієнти спілкувалися з тваринами під час окремих сеансів, що впливало на покращення їх стану.

Варто також згадати, що після Другої світової війни, медики Червоного Хреста звернули увагу, що в госпіталях, де дозволяли перебувати собакам, поранені намагалися проводити з чотирилапими друзями чим більше часу. За свідченням тодішніх лікарів, це допомагало їх пацієнтам швидше одужати. У зв’язку з цим, в госпіталях військово-повітряних сил Нью-Йорка почали часто використовувати такий метод на практиці.

Водночас, саме поняття «терапії за допомогою тварин» було вперше сформульовано американським спеціалістом у сфері дитячої психіатрії Борисом Левінсоном у 1960 році. Він виявив, що присутність його пса під час прийомів позитивно впливала на пацієнтів. З того часу, метод лікування, який передбачає контакт з тваринами, набув значного поширення в США та країнах Європи.

В Україні метод втілюють волонтери та міжнародні програми

В Україні каністерапія тільки починає своє становлення і втілюється на практиці переважно завдяки волонтерським ініціативам та міжнародним програмам.

Зокрема, у Львові, як ми вже повідомляли, у ЛКП «Лев» тривають незвичайні заняття. Тут готують першого собаку-візитера. За задумом, песик відвідуватиме літніх людей, дітей з інвалідністю або просто самотніх львів’ян.

А в Луцьку розвиток цього терапевтичного методу відбувається в рамках проекту «Соціальна реабілітація людей з обмеженими можливостями завдяки створенню умов та підготовки спеціалістів у сфері каністерапії у прикордонних регіонах». Ця ініціатива реалізується в Україні (Волинська, Рівненська, Київська, Житомирська, Чернігівська області) та Білорусі (Брестська і Гомельській області), завдяки фінансуванню європейської Програми транскордонного співробітництва «Білорусь-Україна».

<nbsp;>

«Даний проект спрямований на підготовку фахівців з каністерапії та передбачає проведення ряду терапевтичних заходів, орієнтованих переважно на дітей з інвалідністю та людей, які хочуть освоїти навички у цій сфері.

Крім цього, в комунальному підприємстві «Ласка» (притулок для тварин, – IA ZIK) будується майданчик для занять із каністерапії, який працюватиме й після завершення проекту. Також на території цього комунального закладу буде розміщено три вольєри. Там працюватимуть спеціально відібрані собаки, які мають бути слухняними, чемними та йти на контакт. Собаки з вулиці бувають абсолютно різні, тому потрібно робити суворий відбір. Для цього у нас є кінологи, які слідкують та дивляться, чи тварина підходить для цієї справи», – зазначає координатор проекту Антоніна Гошовська.

Також, в рамках цієї ініціативи у Луцьку відбувся шестиденний тренінг для представників України та Білорусі за участю каністерапевта з Литви Анди Пекшени. Метою проведення цього заходу, як для спеціалістів так і для батьків, було ознайомлення з більшістю аспектів анімалотерапії та обговорення ключових питань, що стосується співпраці кінологів, логопедів, дефектологів, психологів та батьків.

«Важливо, що учасники цього заходу не лише змогли почути про успішні практики каністерапії в країнах Європи, а й пройти тестування та сертифікацію. Переконана, що вони й далі будуть розвивати ці навички», – розповідає Антоніна Гошовська.

<nbsp;>
<nbsp;>
<nbsp;>
<nbsp;>

Крім кінологів, психологів та лікарів до проекту долучаються й волонтери – люди які мають собак та хочуть допомогти дітям з інвалідністю. Наприклад, господарка лабрадора Лампи Ольга Киричук працює бібліотекарем, але у вільний від роботи час є волонтером проекту.

«Вірю, що методика каністерапії дієва. Коли ми зустрічалися з вихованцями Луцького навчально-реабілітаційного центру, то я на власні очі побачила, як в дитини із зажатими руками при дотику до собаки розслабилися м’язи. Ми з Лампою раді допомагати, хоча тільки набуваємо потрібного досвіду. Пройшли відповідне навчання та тестування і нам сказали, що собака підходить для цієї справи. Тому, раді долучитися до цього важливого соціального проекту», – ділиться своїми враженнями Ольга Киричук.

<nbsp;>

Важливо зазначити, що деякі заходи ініціативи розраховані не тільки на дітей з інвалідністю, а й на всіх бажаючих. Зокрема, з серпня цього року у Волинській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбуваються заняття для школярів «Почитай мені», в яких беруть участь всі охочі.

«Під час ознайомчого заняття діти читали правила поведінки з собакою, де наша чотирилапа волонтерка лабрадор Лампа брада активну участь у виборі правильної картинки для конкретного правила. Окрім того, учасники наших занять створили книгу «Dog’s rules» у вигляді коміксів, яка залишилася в бібліотеці», – зазначає асистент менеджера проекту, логопед Анна Павлось.

На її думку, подібні заходи не лише наповнюють дітей позитивом, а й допомагають побороти страхи, покращити комунікативні навички.

«Доведено, що в приміщенні, де є собака, знижується рівень кортизолу, який відповідає за гормон стресу. Таким чином, в ігровій формі ми хочемо донести до дітей, що собака це класно і весело! З собакою дуже корисно можна проводити час, але потрібно знати як з нею поводитися», – додає Анна Павлось.

<nbsp;>
<nbsp;>
<nbsp;>

Усі заходи ініціативи користуються популярність серед місцевої громади. Це свідчить про їх актуальність та зацікавленість лучан каністерапією. Водночас, лише підтримки міжнародних донорів та громадських активістів замало. Розвиватися чи ні каністерапії в нашій державі також залежить і від організаційної та фінансової підтримки владних органів.

До прикладу, в Польщі існує окрема професія каністерапевта, в Росії діє профільна міністерська програма, а в США працюють окремі анімалотерапевтичні клініки. Тому працівники та волонтери проекту «Соціальна реабілітація людей з обмеженими можливостями завдяки створенню умов та підготовки спеціалістів у сфері каністерапії у прикордонних регіонах» сподіваються, що їх діяльність дасть поштовх до активного розвитку цього терапевтичного методу й в Україні.

Дмитро Безвербний, для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-20 08:26 :40