середа, 19 вересня, 2018, 15:59 Економіка
Директор Національного екологічного центру пояснив, як вирішити проблему розкрадання «кіотських» грошей
Фото: НБУ/Flickr
Фото: НБУ/Flickr

В Україні має бути створений спеціальний орган, який би займався питанням грошей, одержаних Україною за Кіотським протоколом.

Таку думку висловив директор Національного екологічного центру Дмитро Іванов, повідомляє «Апостроф».

Кіотський протокол, нагадує експерт, – це міжнародна угода про необхідність скорочення викидів парникових газів до рівня 1990 року. «Як додатковий документ до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату він вступив в силу в 2005 році. І є кілька причин, чому він не досягає результатів. Перша – непоступлива політика окремих держав: ряд країн, в тому числі США, відмовилися продовжити брати участь в угоді.

Друга – хоч договір і передбачає для країн з перехідною економікою механізм фінансових надходжень до бюджету з метою впровадженням нових технологій, що зменшують вплив господарської діяльності на клімат, на ділі гроші використовувалися для наповнення кишень корупціонерів. Тобто деякі країни, наприклад Україна, не скористалися можливостями Кіотського протоколу для власного розвитку», – наголосив пан Іванов.

Експерт нагадав, що Україна зменшила викиди парникових газів у 1990-х, але збільшила, хоча і не набагато, в другій половині 2010-х внаслідок зростання виробництва. У 2012 році, при президенті Віктору Януковичу, 4,7 млрд гривень «кіотських» грошей просто розчинилися, хоча мали бути витрачені на утеплення шкіл, лікарень і дитсадків. Крім грошей в той же час було заплановане придбання гібридних авто для поліції, але ефективність їх використання, за даними Державної аудиторської служби, склала не більше 5%.

«Проблема «кіотських грошей» в Україні виникає насамперед через неефективне використання коштів. Контролем якості реалізації проектів і контролем над тендерними умовами щодо «кіотських» грошей повинен займатися окремий орган, але в Україні він практично не працює. Без нього гроші, що виділяються, можуть не тільки «зникати», але й «зависати» без діла», – вважає директор Національного екологічного центру.

Нагадаємо, що у 2015-му Україна відключила Національний електронний реєстр антропогенних викидів та абсорбції парникових газів. Відтак комітет з дотримання Кіотського протоколу ухвалив рішення щодо невиконання Україною своїх зобов’язань щодо звітності. У 2017-му Україні вдалося повернути свої позиції за Кіотським протоколом.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-12 21:52 :56