Новини » Світ 17 вересня, 2018, 9:53
Що знає Пол Манафорт?
Пол Манафорт. Фото: theatlantic.com
Пол Манафорт. Фото: theatlantic.com

Рішення Пола Манафорта співпрацювати з Робертом Мюллером могло б пролити світло на декілька найбільших таємниць російського розслідування.

Яку загрозу несе Пол Манафорт Дональду Трампу? Обвинувальний висновок Роберта Мюллера безпринципному лобістові – це яскравий приклад малодушної людини та її методів. Проте, оприлюднена цього тижня хронологія провадить нас до того часу, як Манафорт приєднався до кампанії Трампа, а потім залишає у здогадках, що трапилося далі. Попри те, що Мюллер розкрив деталі дивної кар’єри Манафорта в Україні, багато рядків його історії залишаються у таємниці.

Можливо, навіть сам Мюллер повністю не знає, що може повідати Манафорт про свою участь у кампанії Трампа. Проте, у незвіданих віхах історії є підказки про те, на що Манафорт міг би пролити світло.

Звязки з Олегом Дерипаскою

На початку своєї кар’єри в Україні у 2003 році Пол Манафорт працював на одного з найбагатших російських підприємців, алюмінієвого магната Олега Дерипаску. Дуже часто ми відносимо багатьох російських олігархів до внутрішнього кола Володимира Путіна. Проте у випадку з Дерипаскою ця близькість є задокументованим фактом.

З 2003 по 2008 рік, Манафорт та його компанія працювали для Дерипаски по всій Європі – у Чорногорії, Грузії та в Україні. За цей час виконавець та клієнт стали також діловими партнерами. Дерипаска інвестував мільйони у фонд прямих інвестицій, заснований Манафортом, метою якого було скупити активи на території колишнього Радянського Союзу. З різноманітних судових справ та позовів, ми знаємо, що відносини не склалися. У цих документах Дерипаска припускає, що Манафорт міг вкрасти його гроші. І, виходячи з подання спеціального прокурора, ми також знаємо, що Манафорт винен Дерипасці ще більше грошей у вигляді неоплачених кредитів. Дерипаска стверджує: замість того, щоб спробувати повернути ці величезні борги, Манафорт просто припинив відповідати на його повідомлення.

Манафорт, врешті-решт, сконтактувався з Дерипаскою одразу ж після того, як приєднався до кампанії Трампа. В електронних листах, отриманих виданням The Atlantic, Манафорт пропонував Дерипасці надати особливий доступ до кампанії в обмін на списання боргів. Ми не знаємо, що з того вийшло. Можливо, і нічого. Дерипаска стверджує, що у 2016 році він не отримував від Манафорта жодних повідомлень. Проте не слід забувати про таємні відеоматеріали, оприлюднені опозиціонером Олексієм Навальним, на яких Дерипаска зустрічається на своїй яхті з офіційним представником Путіна. На відео зафіксована зустріч, що відбулася серпні 2016 року, за два тижні до того, як Манафорт пішов у відставку як голова кампанії Трампа. За словами Навального, відеозапис підкріплює теорію про те, що Дерипаска, можливо, був основним посередником між Манафортом та Кремлем.

Цікавий випадок Костянтина Килимника

Роберт Мюллер періодично припускав, що головний помічник Манафорта був активним агентом російської розвідки у 2016 році. Старий колега Килимника цитував Манафорта, який описував його, як «мої російські мізки». Чи цей зв’язок з російською розвідкою просто збіг обставин?

Позики Манафорта

Кар’єра Пола Манафорта може розглядатися як серія повторювальних падінь. Одним з них був його вихід з кампанії Трампа, 19 серпня 2016 року. Він покинув її після того, як видання New York Times повідомило про те, що Манафорт отримує «ліві» платежі від українських клієнтів. У день відставки, він створив нове товариство з обмеженою відповідальністю під назвою Summerbreeze. У наступні місяці це товариство почало отримувати мільйонні позики від фінансових установ, що мають зв’язки з Трампом. Чому ці кредитори надавали Манафорту грошові кошти, зважаючи на його явні фінансові проблеми?

Роджер Стоун

Ми знаємо, що політичний консультант Роджер Стоун заявив, що Мюллер може найближчим часом винести йому обвинувачення. Проте цього не сталося. Манафорт міг би заповнити будь-які прогалини, що існують у цьому випадку. Дружба Манафорта зі Стоуном сягає 1970-х років, коли Манафорт керував кампанією Стоуна, коли той хотів очолити групу Молодих республіканців. У 80-х роках вони стали діловими партнерами та разом створили легендарну консалтингову компанію. Якщо Мюллер має намір відкрити справу проти Стоуна, він матиме у свідках найстаршого соратника Манафорта.

Зустріч Trump Tower

Я ніколи не приділяв значної уваги зустрічі Trump Tower, що відбулася 9 червня 2016 року, з російською юристкою Наталією Весельницькою. Як видається, це вона не була прелюдією до чогось більшого. Проте Манафорт був присутній на ній та ретельно усе занотовував. І поки ми не дізнаємося більше про цю зустріч, ми не зможемо точно ствердити, чи насправді усе було так безрезультатно, як це описують.

Проблемна схема

Читаючи детальний звіт Мюллера про тактику Манафорта в Україні, зрозуміло одне: Манафорт не мав жодних докорів сумління щодо своєї роботи. Він пишався тим, як знищував політичних опонентів свого клієнта, створював шахрайські аналітичні центри та керував безпринципною кампанією. Він фінансував свою роботу за допомогою методів, спрямованих на уникнення юридичних обмежень. І ця схема простежується протягом усього періоду його діяльності. Чому ж він раптом мав відмовитися від неї під час кампанії Трампа? Завдяки співпраці зі слідством помічника Манафорта Ріка Гейтса, Мюллер дуже добре знає, як спрямувати у потрібне русло цю серію питань. Протягом майже двох років громадськість живе у напрузі через ці прогалини, заповнення яких матиме потенційно важливі наслідки.

Франклін Фоер,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 16:02 :57