Викиди «Кримського титану»: Журналісти з’ясували, чи безпечно зараз на Херсонщині

ZIK

Відколи прикордонники заявили про перші випадки отруєнь на адмінмежі із Кримом пройшло уже півтора тижні. На частині будівель КПВВ «Каланчак» досі видно залишки маслянистої речовини, а селяни викидають навіть не «спалену» городину, адже просто бояться її споживати. Тим часом посадовці переконані: за останні кілька діб усі показники у воді та повітрі нормалізовуються, відтак, людям уже нічого не загрожує.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового інформаційно-аналітичного тижневика «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

На КПВВ досі є сліди маслянистих викидів

Знімальна група телеканалу ZIK вирушила до постраждалих від викидів «Кримського титану» сіл на півдні Херсонщини. Хімічного гіганта там видно просто з людських городів, хоча й стоїть він уже на окупованій росіянами землі – біля Армянська.

Цього тижня завод нарешті зупинили. Окупанти таки визнали: екологічне лихо спричинив сірчаний ангідрид. Вітер із Криму ніс його переважно на північ – у прилеглі села Херсонщини. Одними з перших хімічну атаку відчули прикордонники. Наслідки викиду помітні навіть зараз – металеві предмети як от залізні перекриття чи, навіть, зброя, покривались іржею, буквально, за лічені дні. Незважаючи на те, що з моменту викиду минуло понад 10 днів та ще й випало кілька дощів, на частині будівель на КПВВ «Каланчак» досі залишаються залишки маслянистої речовини.

Із постраждалих від отрути понад шістдесяти прикордонників троє – досі в одеському шпиталі. Медики ж запевняють, що їхній стан задовільний і життю вже нічого не загрожує. Окрім того, протягом тижня більш як 60 осіб виїхали із Криму по медичну допомогу на материкову частинну держави.

Постійно приймали душ: дуже пекло обличчя

Тим часом у селі Олександрівка, яке розміщене всього за 1 кілометрів від адмінмежі із Кримом, розповідають: відразу зрозуміли, що із повітрям щось не так.

«Запах не той, на губах якась кислота, я постійно душ приймав, бо пекло обличчя. Але ж ніхто нічого не знав», – каже місцевий Микола Крупа.

За словами чоловіка, навіть те, що стояло всередині хати, покрилося іржею.

Та найсильніше постраждали села на кордоні з окупованим Кримом, що розлягалися просто-таки навпроти заводу. Зокрема, у Преображенці «вигорілі» дерева, знищені виноградники. Селянин Микола Якименко, який бачить «Титан» просто зі своєї вулиці, каже: від викиду сірковмісних сполук «згоріла» вся зелень, а плодові дерева й виноград досі скидають листя. Відтак, абрикоси, черешні, яблуні – все зіпсуте. Однак, до кого висувати претензії люди й гадки не мають. Пан Микола каже, що і городину, і садовину в селі тепер їсти бояться.

«Не їмо нічого. До того ж ніхто нічого не розповідає. Кажуть лише це в соді мити. Та яка сода? Це все треба вирізати і викинути», – вважає Микола.

Уже кілька діб показники в межах норми

Після викидів у пробах ґрунту на Херсонщині виявили перевищений вміст сульфатів. У деяких селах, станом на 5 вересня, його було вдвічі більше за норму. Тепер ж посадовці заспокоюють: це залишки іржавого пилу – продукти розпаду первинного викиду. Для людини вони не небезпечні.

«У нас постійний моніторинг, ми розуміємо, що можна мабуть ще краще, якби було 20 лабораторій, але використовуємо ті засоби, що нам надані. Вони підтверджують: станом на зараз загроза відсутня», – запевнив заступник голови Херсонської ОДА Вадим Чабан.

Відтак, прикордонники та посадовці стверджують: показники забруднення і у воді, і в повітрі не перевищують норм уже кілька діб. На пунктах перепуску роблять аналіз повітря щогодини. Селяни ж радіють, що потроху природа починає оживати.

«Люди повертаються до своєї звичної роботи, мають привезти сюди дітей. Навіть птахи повернулись, бо раніше їх не було», – зауважує голова Мирненської ОТГ Андрій Сучок.

За словами місцевих урядників, усього з постраждалих сіл вивезли понад 300 дітей, із ними виїхало й більш як 200 дорослих. Місцеві нарікають на владу, мовляв, пізно розпочала евакуацію, адже викиди сталися ще 24 серпня, а вивозити дітей почали 7 вересня.

Та посадовці кажуть: не мали достатніх замірів для того, щоб отримати підстави оголосити евакуацію. Адже аналізи води й повітря робили повільно.

«Коли у нас не було офіційних звернень від людей, коли ми не мали показників щодо перевищень ГДК, навіть не було підстав це обговорювати», – заявив Вадим Чабан.

Тим часом медики запевняють: на цей час ніхто з дорослих і дітей серйозно не постраждав.

Україна сама ж забезпечує «Титан» сировиною

Однак, пізня евакуація – не єдина претензія селян до влади. Люди розповіли, що «Кримский титан» працює на сировині з України і дивуються, чому постачання не могли зупинити раніше.

«Ми знаємо, що сировина надходить із Житомирської області, воно йде колами –і на Крим. Виходить, що Україна працює із державою-агресором, а це не добре», – наголошує голова місцевої ОТГ Андрій Сучок.

Рада Нацбезпеки і оборони визнала: не може завадити рухові ресурсів до Криму, тому що формально сировина туди не йде. Її вантажать на Туреччину, або в Білгородську область Росії. Ще одна морока: окупанти вимагали, щоб Україна врешті-решт дала на півострів воду північнокримським каналом, використовуючи аварію на Титані для тиску на Київ.

«Дійсно, знаєте, я мав розмову із представниками окупаційної влади. В перші дні викиду у них була панічна ситуація, вони виходили до нас і просили воду», – розповів голова Херсонської ОДА Андрій Гордеєв.

Але попри екологічне лихо, води відкривати не планують. Окупаційна влада натомість почала засипати кислотний устійник вапном. 

Наразі жителі прикордоння з окупованим Кримом чекають, що буде далі. Адже труби «Титану», що їх видно з городів, зупинили не назавжди. Окупаційна влада планує, що невдовзі підприємство відновить свою роботу.

Як повідомлялось раніше, мешканці окупованого Армянська, що в Криму скаржились на невідомі речовини в повітрі, через які, за їхніми словами, почали ржавіти металеві предмети. Згодом з’явилась інформація, що у Армянську в повітрі виявили сірчистий газ. З міста вивезли п’ять тисяч дітей.

Ймовірною причиною викиду невідомої речовини в анексованому Криму назвали випари вмісту кислотонакопичувача, який використовує завод «Кримський Титан».

Згодом на проблеми зі здоров’ям почались скаржитись і мешканці Херсонщини. Люди розповідають: у них ускладнилось дихання, пече в горлі та у носі, посилились алергічні реакції.

Сергій Костеж, «Перші про головне. Деталі»


Loading...