неділя, 16 вересня, 2018, 10:11 Суспільство
Таємниці Чернечої гори в Добромилі
<nbsp;>

На Чернечій горі в Добромилі розташовано відомий Добромильський монастир, де колись готувалися до прийняття чернечих обітів молоді василіяни.

Принаймні, я знаю, що герой моєї книги «Світ Модрицьких, передміщан з Дрогобича» Іван-Йосиф Модрицький. Як і Андрей Шептицький. Там поховані дружина Яна Щасного Гербурта – княгиня Єлизавета Заславська і його син Ян-Лев, що зложив чернечі обіти після смерті батька. Як і під плитами без імені ченці. І так само пацієнти жіночої божевільні, що її облаштували совіти після війни. А ще раніше кості Купця з Добромиля. Історія Добромильського монастиря настільки багата, що дуже довго довелось би її оповідати. Втім, усе це можна дізнатись з книг та Інтернету. Але я оповім Вам містичну історію гори, про яку ніде не пишуть. Я сама вже після написання «Слуги з Добромиля» дізналась дивні речі про Чернечу гору..

Коли під’їжджаєш до Добромиля, бачиш три гори, схожі на піраміди. На Сліпій горі – руїни замку Гербурта. За життя Яна Щасного Гербурта (початок XVII ст.) замок став неприступною фортецею. Його було видно з усіх володінь Гербуртів і часом там спалахував вогонь, попереджаючи про небезпеку. У найбільшій залі були картини, на яких Гербурт велів зобразити три піраміди та всіляку іншу символіку, що була ніби оберегом для замку. Ніхто з дослідників не пов’язував піраміди з тутешніми горами, бо читали лише описи фресок. Отже, Ян Щасний Гербурт відчував містику цієї трійці і Чернеча гора була для нього, людини Відродження, наповнена глибоким сенсом. Ясновельможний під кінець свого життя, обмежений у всіх правах, самотній і покинутий друзями, став одержимий Чернечою горою. Він мав видіння світлої істоти на горі і покладав великі надії на неї у справі відродження краю. Вона стала для нього горою Фавор, як він вважав, але насправді виявилась садом Гетсиманським. Гору дійсно вкривають сади, зараз дуже занедбані, бо служать у монастирі лише двоє ченців. Церква відреставрована, але монастирські будівлі в жахливому стані. На Спаса сюди приїжджає повно люду, проте в будній день чи неділю мешканці Добромиля не поспішають до монастирської церкви, до якої веде прегарна дорога. Та й імена подружжя Гербуртів, без яких монастир не міг би з’явитись і існувати, не часто згадують.

<nbsp;>

Що ж то була за світла істота, яку бачив Гербурт і навіть розмовляв з нею? Спогади сучасників не надто толерантні, бо писали про Гербурта здебільшого недоброзичливці. Після того, як він надрукував у друкарні в Боневичах листівки про своє видіння, став небезпечним для Римської курії. Текст листівок до нас не дійшов. Пишуть, що ці листівки були призначені для пілігримів на Чернечу гору. В них йшла мова про чудеса і янголів, що спускались з неба. Втім, чудесами нас не здивуєш. Про чудеса Чернечої гори забули на 400 років. Але уявіть собі, що в одному з монастирів я мала нагоду поспілкуватись з ченцем, який теж був одержимий Чернечою горою, хоч і не міг знати про видіння Гербурта. Він бачив там також світлу істоту і розмовляв з нею про майбутнє світу. Через те його перевели до іншого монастиря, хоча чудеса завжди були дуже престижними для храмів. Але їх відкривати повинні прості люди, пастушки, богомільні жінки, а не священики та ченці.

Добромиль без Чернечої та Сліпої гори – ніщо, просто здепресоване галицьке містечко. Маєстату додають йому три гори-піраміди, дивовижне творіння Боже, які не тінь кидають на місто, а світло. Навіть коли стоїш внизу, в місті,ти відчуваєш цю неземну потугу.

На Добромиль є повно автобусів зі Львова, із Західної автостанції, але їхати туди більше двох годин. Тільки раз в житті мені вдалось за один день побачити Добромиль, монастир і замок, більше не вдалось це повторити. Той день щедро обдарував мене містикою. А через кілька років я дізналась, що мій рід має коріння в Добромилі.

Галина Пагутяк,
для IA ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 12:16 :09