Британські вчені знайшли ключові гени старіння

Вчені Ексетерського університету (Великобританія) визначили групу генів, які грають ключову роль в процесі старіння. Вони регулюють фактори сплайсингу – молекули, що визначають шлях дозрівання інформаційної РНК.

Про це пише Хроніка.інфо з посиланням на MedicalXpress.

Сплайсингом називають процес вирізання нуклеотиднихпослідовностей (інтронів) з молекули РНК і зшивання залишилися (екзонів), в результаті чого відбувається дозрівання молекули. Таким чином, інтрони не несуть інформації про амінокислотну послідовність поліпептиду (білка). Іноді відбувається альтернативний сплайсинг, коли вирізаються екзони або залишаються інтрони, в результаті чого один і той же ген може кодувати різні поліпептиди. Важливу роль в цьому відіграє сплайсосома – комплекси з РНК і білків.

Фактори сплайсингу, що визначають активність сплайсосома, в свою чергу, регулюються факторами транскрипції – іншими білками, які зв’язуються з ДНК і здатні активувати або «вимикати» відповідні гени.

Дослідники показали, що блокування сигнальних шляхів ERK і AKT сприяє зменшенню старіючих клітин і омолодженню клітинних культур. Подібного ефекту можна добитися через інгібування ключових компонентів цих шляхів – генів FOX01 і ETV6, що кодують фактори транскрипції. У цьому випадку вчені також відзначали збільшення кількості факторів сплайсингу.

Вчені сподіваються, що результати дослідження допоможуть розробити методи боротьби зі старінням і супутніми захворюваннями, такими як хронічне запалення або рак.

Як повідомлялось раніше, науковці назвали справжню причину старіння.

Loading...