субота, 15 вересня, 2018, 15:15 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Якщо знепритомніли
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Хочу сьогодні запропонувати до обговорення непритомні стани. І почну зі статистики, а вона засвідчує, що до тридцяти (!) відсотків людей бодай раз у житті непритомніли.

Кажете, з вами такого не траплялося? Дуже добре! Але все ж опишу, як це перебігає. Бо сама такі стани трохи знаю. Отже, починається «процес», і той початок – дуже швидкий, потемнінням в очах, затуманюванням свідомості (сильним, аж до нудоти, головокружінням), можливо, шумом у вухах. Обличчя, як правило, за таких ситуацій різко блідне. Сама людина часто-густо навіть не встигає зрозуміти, що з нею відбувається.

Найчастіше свідомість втрачається через те, що на якийсь час зменшується кровопостачання головного мозку, унаслідок чого стається кисневе голодування. Трапляється це, до прикладу, якщо людина перевтомилася. Або мала нервовий зрив. Або перегрілася на сонці (це може бути сонячний або тепловий удар). Або якщо внаслідок чогось із щойно перерахованого різко стрибнув тиск (вгору або донизу). До речі: непритомніють через перепади тиску й вагітні. Також серед причин запаморочення – надто різка зміна положення тіла. Перелік причин можна продовжувати…

Можливо, скажете «Ну, буває… Не бажано, звісно, але не так уже й страшно»...

Тому – ще одне але!

Спричинити зомління можуть і серйозні проблеми із серцево-судинною та нервовою системами. Крім того, зважмо на те, що падаючи, а особливо – з положення «стоячи», можна сильно травмуватися… А можна зомліти і під час кермування (домальовуйте подальші картинки собі самі). Можна, припустимо, втратити свідомість й переходячи дорогу з дуже насиченим транспортним потоком. Та й разі дурноти удома ніхто не застрахований від небажаного контакту з гострими кутами (пильнуймо скроні!) та твердими поверхнями (пильнуймо потилицю!). «Добре» ламаються з кіски, особливо – в людей старшого віку, для яких, до прикладу, перелом шийки стегна часто стає фатальним.

А воно ж не питає, коли лапає…

Тому, якщо непритомні (мовою медиків – синкопальні) стани трапилися бодай двічі поспіль і сталося це, як мовиться, на рівному місці, начебто без жодних на то причин, візит до лікаря не варто відкладати.

Є три стадії непритомного стану. Перша – це коли перед очима аж раптом виникають темні кола або починають літати мушки, свідомість ніби притупляється, також може нудити. Друга стадія – сам непритомний стан, який може тривати від кількох секунд до кількох хвилин. Третя стадія – вихід-повернення із зомління, коли людина, приходячи до тями, є слабкою і може хотіти спати.

То чому вимикається мозок? Лікарі говорять про чотири групи причин.

Отже, непритомні стани можуть виникати через проблеми із нервовою системою, через захворювання серця (зокрема – через порушення серцевого ритму, тобто через аритмію), також – через проблеми із психікою. Четверта, найбільша, група – це поліфакторні синкопальні стани, що означає наявність відразу кількох проблем зі здоров’ям. І такі ситуації вважаються найбільш складними в сенсі діагностування.

Щодо серцево-судинних захворювань, а вони, за статистикою, – найпоширеніші серед населення в усьому світі, то тут варто говорити про те, що непритомний стан можуть спричинити порушення серцевої провідності, аневризми серця і судин, аортальний стеноз (звуження серцевого отвору), і тоді людина, припустимо, піднімаючись навіть невисокими сходами, може знепритомніти.

Зомління може спричинити й ослаблення так званого ортостатичного рефлексу, і стосується це передусім людей старшого віку. Тому підкажіть своїм літнім родичам, що не потрібно квапитися змінювати позу. А особливо це стосується ситуації зміни положення «лежачи» на положення «стоячи». Наприклад, зранку, відразу після прокидання. Або й уночі, коли захотілося в туалет. Порада простенька: перед тим як встати, потрібно трохи посидіти, щоби «врівноважитися» (це я про тиск), а вже потім поволі вставати й іти.

Не варто скидати з терезів імовірності й так званого ситуативного зомління. Скажімо, у переповненому транспорті. Або, приміром, у черзі до кабінету якогось чиновника, коли приміщення маленьке, не провітрюється, а людей – як насіння у соняху, і всі нервують-репетують-нагнітають, бо всім треба вже! Як не прикро про це говорити, але те саме стосується відбування черг у державних поліклініках – сама недавно так сиділа-стояла-чекала-вмлівала, коли реєструвалася до свого сімейного (не кажу зараз, кому щиро дякую за це, і хай не ображаються на мене за отакий приклад мої добрі друзі – добрі лікарі… Що було – то було).

А ще варто знати, що синкопальні стани можуть бути пов’язані з прийомом медикаментів. Відповідно, перед тим, як почати вживати якийсь новий препарат, потрібно добре вивчити інструкцію на предмет саме побічних ефектів цих таблеток (ін’єкцій, бовтанок, гелів тощо).

І насамкінець про таке.

Непритомний стан – це не хвороба, а симптом ЯКОГОСЬ (!!!) захворювання. Тому не ремствуйте, якщо лікар, до якого ви звернулися через синкопальні стани по консультацію й обстеження, запропонує не тільки низку діагностичних процедур, а й порекомендує звернутися до інших профільних спеціалістів, котрі також призначатимуть обстеження. І це можуть бути клінічні і біохімічні аналізи, електрокардіографія, ехоенцефалографія, ультразвукова діагностика, МРТ…

Наберіться терпцю й обов’язково з’ясуйте причину запаморочень.

А на коду про таке: попри дуже тривалий, понад 25 років, термін праці у галузі медичної журналістики, завжди перед тим, як надіслати до редакції, даю свої тексти на узгодження лікарям – професіоналам найвищого ґатунку. Сьогоднішній матеріал – не виняток. Надсилала його на прочитання і можливу правку неврологу, доктору медичних наук, професору Львівського медичного університету Тетяні Негрич. Відповідь отримала таку: «Все добре, чітко і зрозуміло для широких мас».

Тому – читайте, а головне – довіряйте блогеру-»медику» ЗІКу, компетентному і відповідальному.

І, звісно ж, будьте мені здорові!

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 08:06 :14