Новини » Київ 13 вересня, 2018, 16:37
У центрі Києва відкрили українсько-чеську виставку «За вашу і нашу свободу...»
Фото: Igor A. Kozlovskyy/facebook
Фото: Igor A. Kozlovskyy/facebook

У четвер, 13 вересня, на Майдані Незалежності у Києві відкрили виставку «За вашу і нашу свободу» присвячену 50-річчю придушення Радянським Союзом «Празької весни».

Про це у Facebook повідомив український вчений та громадський діяч, релігіознавець Ігор Козловський.

«Сьогодні на Майдані відкрилася виставка «За вашу і нашу свободу» про протести проти радянського вторгнення і окупації Чехословаччини у 1968 році», – написав він.

Як зазначає прес-служба Інституту національної пам’яті, виставка присвячена долям тих людей, мешканцям країн Східного блоку, які вирішили у різний спосіб протестувати проти окупації: виходили на мирну демонстрацію на Красній площі в Москві, підписували листи проти радянського вторгнення в ЧССР, підтримували засуджених учасників протестного руху, відмовлялися від служби в радянській армії, організовували студентські страйки та поширювали інформаційні листівки попри загрозу ув’язнення, звільнення з роботи, відсторонення від навчання чи примусового лікування в психіатричному закладі. Українці не стояли осторонь тих подій, відгомін подій 21 серпня донісся до Ужгороду, Чернівців, Києва, Черкас, Одеси та Чернігова, про що свідчать історії Василя Макуха, Романа Гриня, Михайла Ліхцова, Зоряна Попадюка та багатьох інших.

Документи, фотографії та інтерв’ю для виставки її автор Адам Граділек збирав разом Петром Блажеком, Штєпаном Черноушекем, Міхаелом Стоіловим, Ярославом Файзуліним, Андрієм Когутом, Віталієм Бакою, Анатолієм Хромовим та іншими працівниками Інституту вивчення тоталітарних режимів у Празі, Галузевого державного архіву Служби безпеки України та Українського інституту національної пам’яті.

У відкритті виставки взяли участь: перший заступник Голови Сенату Парламенту ЧР Мілуша Горска, перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, заступник директора Інституту вивчення тоталітарних режимів ЧР Ондржей Матєйка, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна Гопко, український дисидент, правозахисник, громадський діяч Зорян Попадюк, Юрій Макух, племінник Василя Макуха,

Володимир Івков, син Володимира Івкова, польський фотограф та режисер, яка протестувала проти окупації Чехословаччини Йоанна Кошик-Хеландер, голова Українського інституту національної пам’яті

Володимир В’ятрович, директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Андрій Когут.

«Ця виставка розповідає не стільки про російську окупацію Чехословаччини, скільки про реакцію на ті події людей у світі та їхню здатність на протест. Вони розуміли, чим цей протест може закінчитися, але не могли миритися зі злом. Це важлива інформація, особливо тепер, коли світ знову стоїть перед викликами загрози свободі. І ця виставка, яка має назву «За вашу і нашу свободу» демонструє, що людська солідарність – це той камінь, об який спіткнувся тоталітарний режим. Чим більше сьогодні у світі буде акцій солідарності з Україною, тим швидше настане кінець російській агресії», – наголосив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-20 15:38 :40