Новини » Регіони 12 вересня, 2018, 14:04
Рівненщину лихоманять «бурштинові клондайки»
Місце видобутку бурштину на Рівненщині
Місце видобутку бурштину на Рівненщині

Минулого тижня правоохоронці Рівненщини провели рейд. Вони виявили свіжі місця незаконних розкопок бурштину. Було також зафіксовано факт масового опору правоохоронцям під час виконання ними службових обов’язків.

Здивували й депутати Рівненської обласної ради, які прийняли велику кількість рішень у рекордно короткий термін (дві години), але зовсім не відреагували на виявлені правоохоронцями факти нищення природи.

Бурштинокопачі: Ви там що хоч кажіть, а ми мили і будемо мити, копали і будемо копати

Місце видобутку бурштину на Рівненщині
Місце видобутку бурштину на Рівненщині

Бурштинова тема останнім часом на Рівненщині якось відійшла на другорядний план. Час від часу з’являються повідомлення про вилучення «сонячного каміння». Останній такий факт мав місце наприкінці серпня. Нагадаємо, під час проведення санкціонованого обшуку в селі Біла Криниця, що неподалік Рівного, працівниками обласного управління захисту економіки Нацполіції, слідчого управління поліції та прокуратури області було виявлено 197 кілограмів бурштину-сирцю різних фракцій, орієнтовною вартістю 2,8 мільйона гривень. Мішки з бурштином вилучено з домоволодіння місцевого жителя, які той зберігав у гаражі, підвальному приміщенні та на горищі.

Через декілька днів після цього із машини, якою керував правоохоронець, було вилучено 15 кілограмів каміння, зовні схожого на бурштин. Його направлено на експертизу.

А про те, що бурштин на Рівненщині успішно миють і копають, останнім часом якось не згадувалося. «Ви там що хоч кажіть, а ми мили і будемо мити, копали і будемо копати», – кажуть місцеві мешканці.

А ось про те, що проблема таки існує і бурштинокопачі наносять великої шкоди природі, нагадали прокурори.

Місце видобутку бурштину на Рівненщині
Місце видобутку бурштину на Рівненщині

Як повідомила прес-служба прокуратури Рівненщини, 4 вересня заступником прокурора області Мирославом Пацканом, як старшим групи прокурорів, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні за фактом незаконного видобутку бурштину, здійснено виїзд до Сарненського та інших районів Рівненської області для проведення слідчих дій спільно зі слідчими слідчого управління головного управління Національної поліції в Рівненській області. Виїзди здійснено майже у всі місця масового незаконного видобування бурштину-сирцю (так звані «клондайки»).

Участь у виїзді також взяли працівники Сарненської місцевої прокуратури, оперативного штабу при головному управлінні Національної поліції в області, Сарненського відділу поліції ГУ Національної поліції в області, управління захисту економіки в області департаменту захисту економіки Національної поліції України, лісової охорони Державних підприємств «Клесівське лісове господарство» та «Сарненське лісове господарство».

За результатами спільних виїздів в одному з кварталів Ясногірського лісництва (урочище «Гальбин») виявлено свіжі місця незаконного видобування бурштину – значну кількість канав та ям, що виникли в результаті розмивання верхнього шару ґрунту.

 

За даним фактом прокуратурою Рівненської області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відповідні відомості та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 240, ч. 2 ст. 364 КК України (незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення, зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки).

«У межах проведення досудового розслідування кримінального провадження буде також надано правову оцінку діям окремих посадових осіб, за наслідками споглядацької позиції яких допущено такі вражаючі факти знищення природних ресурсів в області.

За ініціативи прокуратури Рівненської області невідкладно до місць виявлення незаконного видобування «сонячного» каміння на території Ясногірського лісництва скерована спеціальна техніка для засипання більше як 200 метрів штучно створених меліоративних каналів, з яких старателі здійснювали забір води за допомогою мотопомп для неправомірного видобування бурштину-сирцю»,зазначається в повідомленні прес-служби прокуратури.

 

Те, що виявили лише сліди розкопок та розмивів і нікого не затримали з бурштином, – цілком очікувано. Тамтешні люди знають про такі приїзди правоохоронців ще з моменту пересікання ними меж бурштинових районів.

Місце видобутку бурштину на Рівненщині
Місце видобутку бурштину на Рівненщині

У зв’язку цим виникає кілька запитань: по-перше, якби прокурори приїхали трошки раніше і, скажемо так, в іншу місцину, то чи не застали б подібного? По-друге, 200-метровий канал прокопати тишком-нишком аж ніяк не можна. Обов’язково слух дійде до місцевих посадовців, правоохоронців та інших людей, які, в силу виконання посадових обов’язків, мають стежити за збереженням природних ресурсів і не допускати незаконного видобутку бурштину. То чи можна їх позицію назвати «споглядацькою»? По-третє, виходить, що коли б прокурори не приїхали, – ніхто спеціальну техніку для засипання каналів не скерував би?

А далі – ще гірше. Учасники рейду могли постраждати фізично. Як ми вже повідомляли, під час транспортування до Рокитнівського відділення поліції вилученої на території Сехівського лісництва мотопомпи рух службового автотранспорту працівників поліції заблокували близько 30 місцевих жителів, перегородивши шлях зрізаними деревами.

 

Людей, які перекрили дорогу, правоохоронці закликали залишити місце події, не вчиняти їм опору. Але ті не реагували, натомість, поводили себе зухвало, погрожували поліцейським фізичною розправою та нанесенням тілесних ушкоджень.

Правоохоронці змогли вийти з оточення.

На даний час активні учасники протиправних дій встановлені, вирішується питання щодо повідомлення їм підозри про вчинення кримінального правопорушення та обрання запобіжних заходів. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості і розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 342 КК України (опір працівникові правоохоронного органу, поєднаний з примушенням цих осіб шляхом насильства або погрози застосування такого насильства до виконання явно незаконних дій).

І нікого це вже не дивує…

Сесія Рівненської облради
Сесія Рівненської облради

Нагадаємо, рейд правоохоронців був 4 вересня. Сесія Рівненської облради –7 вересня. Депутати, які ще в червні активно виступали проти районних чиновників за факти «кришування» видобутку бурштину, що за результатами рейду отримали фактичне підтвердження, на сесії з цього приводу нічого не сказали.

У попередні часи в такій ситуації були б виступи (особливо перед об’єктивами телекамер) з ініціюванням чергових звернень до вищих владних структур про необхідність ухвалення законодавства щодо запобігання незаконному видобутку бурштину або щось на кшталт цього.

Можна лише здогадуватися про причини такої пасивності в цьому питанні народних обранців, але чому не використали ситуації активісти, – поки невідомо.

Зазвичай, починаючи з події 9 травня 2014 року в урочищі «Гальбин» Сарненського району, коли між приїжджими та місцевими сталася збройна сутичка, представники громадськості використовували «бурштинову» тему доволі активно, що й дозволило багатьом з них після виборів отримати депутатські мандати різного рівня. Тепер також «запахло» виборами. Не йдеться про президентські. Навряд чи хтось з місцевих реально зважиться виставляти свою кандидатуру, а от стосовно виборів нижчого рівня, то бажаючих буде чимало і свого роду фундамент для них закладати треба вже нині.

А фундамент цей – больові точки для громади. Бурштинові «клондайки», схоже, для піару вже є недостатньо ефективними.

Популярні для піару теми є, а де ж гарантований ефект?

Про проблему знищення Басівкутського озера в Рівному ми писали не раз. Нагадаємо, починаючи з кінця 80-х років минулого століття «нові українці» понабудовували біля озера палаців і каналізаційні стоки повиводили у воду. Унаслідок цього та порушення природного балансу нині у водоймі купатися заборонено – рівень вмісту кишкової палички перевищує всі допустимі норми. Є програми порятунку водойми – обласна та міська. Тільки далі слів справа не доходить. Здавалося б, немає нічого простішого, як визначити, хто саме забруднює воду, перекрити стоки, оприлюднити прізвища забруднювачів та накласти величезні штрафи. Та ось влада не робить цього. Чому? Кажуть, що люди мешкають там ну вже дуже впливові.

І ось до вирішення проблеми виявив бажання долучитися народний депутат. Прізвища не називаю, аби не робити реклами. Чоловік навіть приїхав на серпневу сесію Рівненської міської ради.

«До мене надійшла понад місяць тому скарга, що відбувається незаконна забудова навколо озера Басів Кут. Із тих документів, що були мені надані, я зробив висновок, що можуть бути порушення вимог як архітектурно-будівельного законодавства, так і іншого законодавства України. На сьогодні ми дійсно маємо кричущі факти, коли в рекреаційній зоні будуються фактично 7-поверхові житлові будинки», – зазначив виступаючи перед своїми колегами міського рівня народний обранець.

Тут також виникає кілька запитань. Чому люди звернулися до чоловіка, про якого в місті раніше чути не доводилося, коли Рівне у Верховній Раді представляє зовсім інший депутат? Чому це зроблено ще не торік, а нині, коли проблема забруднення набула катастрофічного характеру і, знову ж, напередодні виборів?

Те, що перебуванню нардепа на сесії Рівненської міськради був присвячений цілий сюжет на одному з комерційних каналів, наштовхує на думку – «фундамент» під наступну виборчу кампанію закладено.

Іншою подібною темою, є спроби руйнування дамби, що нібито робляться на ставку в Березнівському районі. Її активно стали останнім часом відпрацьовувати активісти обласного осередку однієї з партій. Кажуть, що селян зловмисники хочуть позбавити права ловити рибу та спаплюжити екологію Полісся. Судячи з кількості скаржників-спікерів сюжету на одному з приватних каналів, можна їх силами збудувати у цій місцині не одну таку дамбу.

А ось є ще незаймана тема для піару – незаконне випалювання деревного вугілля. Проблема, як зазначалося напередодні сесії Рівненської облради на засіданні однієї з постійних комісій ради, останнім часом набула актуальності в Рокитнівському та Костопільському районах. Вугілля незаконно випалюють у спеціальних бочках. Як їх можна було завезти і розпочати процес без відома влади та правоохоронців? Отож при бажанні заробити бали взявшись за тему перед виборами можна не докладаючи особливих зусиль.

І ще одна тема, ну вже дуже виграшна – чисельність населення. Як не прикро визнавати, але Рівненщина вимирає. Це підтверджує статистика. Так, за даними головного управління статистики Рівненщини, чисельність наявного населення області, за оцінкою на 1 липня 2018 року становила 1159,2 тисячі осіб. Упродовж січня-червня 2018 року чисельність населення скоротилась на 1441 особу.

Зменшення відбулося за рахунок природного та міграційного скорочення (відповідно на 906 та 535 осіб).

Як не прикро, але потрібно визнати, що Рівненщина більше не може похвалитися, як це було раніше, природним приростом.

Причин при бажанні можна знайти чимало – звинувачувати владні структури від Києва до сільради, гендерну нерівність, чоловіків, яким особливо у районах, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, але вже не дуже хочеться.

Словом, тема виграшна і тим, хто буде над нею працювати, дуже добре працювати, є шанс і ситуацію реально змінити, і отримати голоси електорату на місцевих виборах. Час до цього ще є. Тільки от дуже добре працювати треба…

Петро Хромих,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 20:53 :16