Новини » Суспільство 10 вересня, 2018, 12:59
Вчені з’ясували, з кісток яких тварин древні люди робили свої перші інструменти
<nbsp;>

Археологам вдалося визначити африканських тварин, з яких наші предки епохи палеоліту виготовляли найдавніші кістяні інструменти.

Роль тварин у житті доісторичних спільнот людей була дуже велика. Вони служили предметами культу, джерелами їжі і різноманітних цінних матеріалів. Виготовлення знарядь з кісток тварин – старше нашого виду: предки-гомініди робили таке як мінімум 1,8 мільйона років тому. Однак до недавнього часу вивчення таких артефактів, як правило, не дозволяло з’ясувати видове походження кістки. Після сильної обробки тканини втрачають звичайні анатомічні та морфологічні маркери, за якими можна було б встановити, у якої саме тварини вони запозичені.

Однак новий метод ZooMS (Zooarchaeology by Mass Spectrometry, «Зооархеологія за допомогою мас-спектрометрії») здатний визначити походження фрагмента кістки або рогу за біохімічними маркерами. Основу їх тканин становить структурний білок колаген, причому його амінокислотний склад у різних видів злегка розрізняється. ZooMS дозволяє з’ясувати його і співвіднести з базою таких «відбитків колагену», щоб визначити видову приналежність зразка.

Таку роботу виконали Джастін Бредфілд (Justin Bradfield) і його колеги з Йоханнесбургского університету, стаття яких опублікована в журналі Archaeological and Anthropological Sciences, пише naked-science. Вчені використовували палеолітичні кістяні інструменти, виявлені раніше на дев’яти стоянках Південної Африки (в провінціях Гаутенг і Лімпопо) і ідентифіковані в основному як гострі наконечники древніх знарядь.

Їм вдалося виявити, що – мабуть, в силу якихось релігійних причин – лише із деяких тварин використовувалися для отримання кісткового матеріалу. Скажімо, дикі кабани служили джерелом м’яса, але знарядь з їхніх кісток не виявлено. І навпаки, ряд тварин добувалися, мабуть, саме заради їх кісток і рогів, але не в якості їжі.

Так, вчені ідентифікували серед інструментів кістки зебр, носорогів, чорних (Hippotragus niger) і кінських (Н. equinus) антилоп. Вірогідно, ці тварини мали особливе символічне значення. Автори повідомляють, що і серед сучасних бушменську племен ці антилопи вважаються джерелами містичної сили, а носороги служили предметом культу ще в найдавніші часи, про що свідчать наскальні малюнки.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 09:47 :06