неділя, 9 вересня, 2018, 12:03 Політика
Рік тому Роман Труба очолив ДБР: Хто і чому намагається впливати на Державне бюро розлідувань?
ZIK
ZIK

Минув рік відколи Президент вітав екс-працівника Генпрокуратури Романа Трубу з призначенням на посаду. Тоді львів’янин став директором державного бюро розслідувань. Це так зване «українське ФБР», яке має розкривати злочини високопосадовців і правоохоронців. Та за рік Бюро так і не розпочало свою роботу.

Про це йдеться в сюжеті інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

 Бюро без приміщення

«Головне, щоб в Україні повірили в реалізацію принципу справедливості та невідворотності покарання. Це все можна буде досягнути лише професійною наполегливою роботою, новими методами, а також політичною незаангажованістю», – казав тоді Роман Труба.

Почати реєструвати перші кримінальні справи ДБР мало би вже першого вересня. Втім, лише 2 тижні тому Бюро отримало власне приміщення.

Вісім поверхів, товсті стіни, потаємні кімнати і фасад у стилі сталінського ампіру. Частину цієї будівлі у центрі Києва тимчасово займає Державне бюро розслідувань

У своєму щільному графіку голова потенційно дуже впливового органу знаходить півгодини, аби розповісти про конфлікти та показати своє робоче місце.

«Насправді кабінет ще не повністю облаштований, немає часу, і першочергове для нас – це формування ДБР», – каже пан Труба.

Суперечки з конкурсною комісією

Так, вам не почулося. За рік після призначення керівника «українське ФБР» так і не запрацювало. Після обрання директора та його заступників, конкурсна комісія визначила 27 кандидатів на інші керівні посади. Та Роман Труба відмовився їх призначати. Стверджує: у багатьох були «плями» у репутації, а комісія чомусь знищила результати перевірки кандидатів на поліграфі.

«Повноваження зовнішньої комісії повинні закінчуватися на етапі обрання директора і заступників. Всі інші посади повинні обирати внутрішні комісії, які формуються керівником відповідної установи», – пояснює очільник ДБР.

Та комісія наполягає: 27 кандидатів відібрані, їх мають призначити. Ніякого нового конкурсу не буде. А очільник ДБР тепер іще й не ходить на засідання самої комісії.

У комісії наголошують: у них немає свого приміщення. Результати перевірки на поліграфі не було де зберігати. Тому і знищили, задля збереження приватності.

«Оскільки сама комісія була ініціатором проведення поліграфу, це було прямим порушенням законодавства, зокрема закону про захист персональних даних», – пояснює голова конкурсної комісії Роман Майданик.

Втім, власні джерела телеканалу ZIK повідомили: насправді результатів ніхто не знищував. Та Романові Трубі їх не передали.

«Якщо ваші друзі переконують у необхідності перемовин із ворогами, то значить зрадники про все домовилися», – таке гасло, видрукуване великими літерами висить у кабінеті очільника ДБР.

«Потрібно бачити його кожен день і не забувати про ті принципи, що близькі мені», – підкреслив Роман Труба.

Позицію директора ДБР через перевірку кандидатів на поліграфі його опоненти називають приводом зірвати запуск роботи Бюро розслідувань. Роман Труба може розблокувати процес, призначивши спецперевірку кандидатів, певен нардеп і член конкурсної комісії Микола Паламарчук.

«Якщо він когось не призначив, не пройшов спецперевірку, ми призначимо новий конкурс, а комісія проведе його. А так в комісії немає підстав, новий конкурс вона назначити не може, а цих кандидатів він не призначає. Всі конкурсанти звернуться в суд і через суд будуть призначені», – каже Микола Паламарчук.

У самому ж ДБР зараз розглядають можливість власної перевірки кандидатів на поліграфі.

Луценко і ДБР 

«Політичний вплив на цей орган, навіть відбір кадрів, настільки великий, що не дозволяє зараз говорити про його незалежність», – певен нардеп Мустафа Найєм.

І вплив цей вбачають одразу з кількох структур та кабінетів.

«Ці 27 кандидатів поділені між ключовими політико-правовими групами. Це групи Петра Порошенка, якого пов’язують безспосередньо через інтереси і репрезентації Олександра Грановського, інтереси Арсена Авакова», – заявив експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов.

Окремо відзначають роль ще однієї політичної фігури.

«Пан Луценко зумів таки переконати певним чином пана Трубу. І зараз Луценко є таким фундаментальним містком між Адміністрацією Президента і директором ДБР. У першу чергу це він вплинув щодо непризначення 27 кандидатів», – переконаний Олександр Лємєнов.

Щоправда, провладні нардепи інформацію про будь-який тиск чи вплив на Бюро розслідувань відкидають.

«Не можна називати кожного працівника поліції, що подався на конкурс в ДБР та виграв його, представником Авакова. Якщо сам пан Труба раніше працював у прокуратурі, то що він зараз підлеглий Луценка?», – каже нардеп Антон Геращенко.

Водночас нинішні конфлікти вважають лишень політичною боротьбою за контроль над новоствореним потужним правоохоронним органом.

«Для того, щоб запустившись в підконтрольному стані, через нього можна було впливати наприклад на Артема Ситника, директора НАБУ. Співробітники НАБУ, як і співробітники САП, і очільники цих органів є підслідними ДБР», – підкреслив Олександр Лємєнов.

«Я думаю, що вплив на цей орган є ключовим в першу чергу для правоохоронних органів, тих хто їх очолює, тих хто політично може впливати на дії ДБР, наприклад проти НАБУ», – наголосив Мустафа Найєм.

Сам очільник Держбюро розслідувань переконує: робота активно триває. У регіонах замість проваленого конкурсу Роман Труба призначив заступників голів територіальних управлінь. Поки що саме вони будуть виконувати обов’язки своїх майбутніх керівників. Водночас у столиці триває відбір і співбесіди з-поміж тисячі двохсот кандидатів на посади слідчих.

«На кожного кандидата потрібно затратити хоча б 20 хвилин, то ми розуміємо, що співбесіди будуть тривати від 4 до 6 тижнів», – каже Роман Труба.

Проте очільник ДБР обіцяє: перші розслідування проти високопосадовців Державне бюро розслідувань розпочне вже у жовтні-листопаді цього року.

Як повідомлялося, керівник ДБР Роман Труба «анонсував» судовий розгляд справи про незаконність його призначення.

Дмитро Будкевич, «Перші про головне. Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-19 22:28 :43