субота, 8 вересня, 2018, 14:07 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Про атеросклероз треба знати всім-всім
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Нині до обговорення пропоную дуже серйозну проблему, котра зачіпає чи не 100 відсотків населення. Всюди – по цілому світу. Йтиметься про атеросклероз (від грецького «атерос» – кашиця і «склероз» – ствердіння), і це хронічне захворювання, яке характеризується утворенням атеросклеротичних бляшок артерій, звуженням їхнього просвіту з наступним порушенням кровопостачання органів, ущільненням і втратою еластичності стінок судин.

Розпитуватиму кардіолога, доктора медичних наук, професора Львівського медичного університету ім. Данила Галицького Юрія Федорова. Можливо, комусь здасться, що забагато теорії (суто медичної інформації) у тій розмові. Але з огляду на те, що зайвих знань не буває, озброюймося. Бо поінформований – значить убезпечений.

Небезпека всім артеріям

– Я вважаю атеросклероз одним із найнебезпечніших захворювань, – говорить професор Федоров, – бо через ускладнення цієї недуги (інфаркт, інсульт, раптова смерть) вмирають близько 65% усіх людей. Це – по-перше. По-друге, після 45-ти років 100% чоловіків, а після 55-ти років – 100% жінок мають це захворювання різної стадії. По-третє, загроза атеросклерозу в тому, що на ранніх стадіях захворювання ніяк себе не виявляє. Тобто ушкоджені атеросклерозом судини (артерії) не болять, не турбують, не дошкуляють, коли утворюються атеросклеротичні бляшки. І першим проявом атеросклерозу може стати лише раптова смерть, коли та бляшка наросла, закривши майже весь просвіт судини, або зруйнувалася і виник тромб (а це – грудка, згусток, що утворюється в кровоносних судинах), унаслідок чого тромбувалася судина. Виник інфаркт – людина померла, виник інсульт – людина померла, а наявність ускладненого атеросклерозу фіксують лише при розтині.

З чого складається атеросклеротична бляшка?

– Усередині бляшки утворюється кашиця з холестерину, а покрита вона фіброзною капсулою. Ця бляшка постійно збільшується і перегороджує просвіт судини.

Бляшка рухається?

– Ні, вона ніби припаяна до стінки судини, не рухається – як маленька пухлинка. Вона росте, і, коли закриває до 80 – 90% просвіту судини, з’являються клінічні ознаки атеросклерозу – людина відчуває болі в серці.

Тобто атеросклероз уражає не тільки судини головного мозку? Бо на слуху визначення «атеросклероз судин головного мозку»

– Атеросклероз пошкоджує всі артерії, в основному – великого і середнього калібру і в органах, які мають найбільше кровопостачання: серце та головний мозок. Те, що атеросклероз уражає тільки судини головного мозку, – хибна думка.

Отже, хворих на атеросклероз мають обстежити і кардіолог, і невролог?

– Так, і кардіолог, і невролог.

Провокатори

Які причини виникнення атеросклерозу?

– Точної причини ми не знаємо. Знаємо тільки фактори ризику його виникнення. Найголовніші – порушення жирового (ліпідного) обміну, старіння, про що вже йшлося вище, також – артеріальна гіпертензія, куріння і чоловіча стать.

З ваших слів виходить, що все доволі безнадійно… І у чоловіків, яким понад 45, атеросклероз майже на 100%, і у жінок, котрим понад 55

– Усі фактори ризику можна поділити на дві групи: такі, на які можемо вплинути, і такі, що на них вплинути неможливо. Наприклад, вік і стать змінити не можемо (про трансгендерів зараз не говоримо). Також не можемо впливати на генетичні особливості: якщо батьки мали глибокий атеросклероз, хворіли на інфаркт чи на інсульт, це передається у спадок, і вплинути на це неможливо. Щодо жирового обміну, то його можна коригувати – дієтою, дотриманням постів та медикаментозно.

А як щодо куріння?

– Справді, одним з основних факторів ризику атеросклерозу є куріння, і не тільки через негативний вплив нікотину, грам якого, як кажуть у народі, вбиває коня, та смол. Шкідливість куріння в тому, що вдихаємо разом із тютюном важкі метали, які, потрапляючи у кров, з’єднуються з білками і утворюють металопротеїни, що пошкоджують внутрішню оболонку артерій. І саме на місці цього пошкодження відкладається холестерин. Про наслідки ви знаєте. Але і на цей чинник можливо, за бажанням, вплинути: кинути курити. Ще одним фактором ризику є гіпертонічна хвороба (тривале підвищення кров’яного тиску). Але коригуючи тиск так, щоб він був у межах 140х90, також можемо уповільнити розвиток атеросклерозу.

Чи означає оця, остання, теза, що гіпотоніки (найчастіше термін «гіпотонія» застосовують для позначення зниженого кровяного тиску. – Т.К.) рідше наражаються на атеросклероз?

– Так, значно рідше. А наступним фактором ризику є атерогенний спосіб життя – коли людина, працюючи, припустимо, в офісі за комп’ютером, багато сидить, а значить – мало рухається (тобто має місце так звана гіподинамія), нераціонально харчується, у зв’язку з чим має схильність до ожиріння. Додайте до цього стреси… А все це ускладнює життя і також сприяє розвиткові атеросклерозу. Щодо надмірної ваги тіла – якщо вага є вищою за норму на 30%, це вже небезпечно в сенсі атеросклерозу. Також дуже негативним фактором є наявність цукрового діабету.

Атеросклероз молодшає

Чи впливає якість праці (розумова чи фізична) на розвиток атеросклерозу?

– Важко сказати. Я не можу стверджувати, що люди розумової праці частіше наражаються на атеросклероз. Єдине, на чому хочу наголосити: люди з вищою освітою, маючи так звану дипломовану освіченість, більше себе люблять, тобто більше рухаються, правильніше, раціональніше, залежно від навантаження, харчуються, частіше відвідують лікарів, регулярніше здають аналізи, контролюючи фактори ризику, тощо. А це, без сумніву, сприяє не тільки загальному оздоровленню, а й виявленню хвороби на ранніх стадіях.

Статистика підтверджує помолодшання атеросклерозу, як, зрештою, й інших захворювань. І до цього доклали рук, напевно, не тільки суцільні стреси, в яких тепер живемо, бо війна, бо несприятливі економічні умови у країні, коли мусимо постійно крутитися-заробляти, аби хоч якось зводити кінці з кінцями… Є й нові фактори ризику…

– Маєте рацію: постійно з’являються нові, сучасні фактори ризику. Говорю про наявність в організмі людини латентних (прихованих) інфекцій, які розвиваються внутрішньоклітинно. До них, зокрема, відносять хламідію пневмонії. Бактерію хламідії пневмонії знайшли саме в атеросклеротичних бляшках. Виявлено також цитомегаловірусну інфекцію. Активізація цих інфекцій може призвести до виникнення інфаркту чи інсульту навіть у разі, якщо атеросклеротична бляшка не займає, припустимо, 80-90 відсотків просвіту артерії, а тільки почала розвиватися. Ще патоморфологи виявили, що в ділянці всіх атеросклеротичних судин є ознаки хронічного імунного запалення, тобто за відсутності інфекційних факторів є асептичне (безмікробне) запалення. Всі ці фактори призводять до того, що атеросклеротична бляшка запалюється і руйнується (розривається). А наслідки дуже сумні. 30% інфарктів закінчуються раптовою смертю, 30% люди переносять на ногах, 30% хворих госпіталізують (із них до 15% вмирають у стаціонарі).

Важливо знати рівень холестерину

Скажіть, будь ласка, які обстеження треба зробити, щоби виявити ознаки атеросклерозу?

– Американці під час війни у Південній Кореї (1945 – 1948 рр.) з’ясували, що у 20-22-річних загиблих солдатів уже є зміни судин (жирові плями і початкові атеросклеротичні бляшки). Дослідження вчені продовжили на молодих людях, які внаслідок різних обставин раптово гинули. І саме в такий спосіб вийшли на результат, про який ми вже згадували вище: після 45-ти років атеросклероз мають усі чоловіки, після 55-ти років (в період менопаузи) – усі жінки. У зв’язку з цим намагалися вплинути на якість життя (вдосконалювати харчування, позбуватися гіподинамії) і обстежуватись на вміст холестерину. В Америці аналіз на холестерин можна зробити навіть у супермаркеті. Отож я веду до того, що найперше, що треба зробити, – це здати аналіз на холестерин (кров із вени). І якщо вміст холестерину перевищує норму, треба вживати заходів, щоб його знизити. Треба також здати аналіз на показники запалення. Разом з імунологічним аналізом можна визначити наявність антитіл до хламідіопневмонії. Також варто зробити ехокардіографічне обстеження судин на наявність атеросклеротичних бляшок. Якщо людина перенесла інфаркт або хвора на стенокардію, тоді проводять інвазивне обстеження – коронарографію (зазвичай, перед проведенням операції).

Чи є гальма?

Уникнути атеросклерозу, на жаль, неможливо. А бодай відтермінувати процес ймовірно?

– Я раджу дотримуватися правильного способу життя, позбутися такої поганої звички, як куріння, не зловживати алкоголем, уникати стресових ситуацій. Доцільно також визначати раціональну кількість калорій, а вона для кожної вікової категорії своя. Треба відмовитися від надмірного споживання свинини взагалі і сала зокрема (попри всеперемагаючу любов українців до цього продукту). Особливо ж багато холестерину в жовтках – в одному жовтку його стільки, скільки в 200 грамах вершкового масла; надмір холестерину також у твердих сирах. Куряче м’ясо, м’ясо кроля чи індика, телятина містять менше холестерину, риба – ще менше. А деякі сорти морської риби навіть виводять холестерин з організму. У зв’язку з цим наголошую на необхідності дотримання постів. Раджу також активний (із помірним (!), відповідно до віку, фізичним навантаженням) спосіб життя.

Напевно, тут варто таки застерегти людей зрілого віку від надмірного фізичного навантаження – перед тим, як піти до тренажерного залу, варто порадитися з лікарем щодо тривалості та, головне, інтенсивності тренування.

– У жодному разі не можна тягати залізяччя без обстеження серцево-судинної системи, бо надмірне навантаження може призвести до підвищення артеріального тиску, до тахікардії, тобто збільшення числа серцевих скорочень. Отже та, ще невелика, атеросклеротична бляшка може розірватися, що може спричинити розвиток інфаркту міокарда. Ще раз наголошую: всі чоловіки, яким понад 45років, повинні пам’ятати, що мають атеросклероз.

А як щодо споживання алкоголю?

– Малі дози алкоголю виводять з організму холестерин, але ці дози мають бути дуже малі.

Малі – це скільки?

– 20-30 мілілітрів горілки, 360 мілілітрів пива, 2/3 склянки вина – раз на 2-3 дні. Якщо ж людина споживає за день бодай 100 грамів горілки, це тягне за собою порушення жирового обміну з усіма ймовірними негативними наслідками, про що ми вже згадували вище.

Чи має атеросклероз дотичність до так званого старечого маразму?

– Розвиток атеросклерозу в кожної конкретної людини залежить від того, які судини більше ушкоджені. Якщо ушкоджуються великі і середні судини – виникає інсульт. Якщо ж дрібніші – виникають невеличкі інсульти, що їх навіть не діагностують, унаслідок чого змінюється мозок і виникає стареча недоумкуватість. У народі це ще називають склерозом.

Самолікування? Ні!

– Чи є якісь препарати, якими людина може пригальмувати розвиток атеросклерозу?

– Приймати будь-які ліки без призначення лікаря – дуже небезпечно, позаяк не відомо, як цей медикамент вплине на організм. Як хочете, можете полікувати себе, припустимо, травами – і навіть це треба робити дуже обережно, бо й трави дають побічні ефекти. Можете коригувати свій стан помірними фізичними навантаженнями, дієтою – і вам точно не буде від цього гірше. Щодо застосування медикаментів, то воно доречним є тільки тоді, коли конкретно знатимемо, на яку ланку треба впливати, а це можливе лише після ретельного обстеження й контакту з лікарем, який призначить адекватну терапію.

Міфи

А що скажете про вітамінотерапію? Зокрема, про аскорутин чи рутин, що живлять судини?

– Ті люди, які приймають вітаміни, і ті, що вітамінів не приймають, однаково наражаються на інфаркти і негативні наслідки (смертність) від них. Тобто позитивного впливу вітамінних препаратів на судини дослідники не простежують. Згоден, що вітаміни показані при гіповітамінозі, але аж ніяк не для профілактики атеросклерозу.

Дуже популярною на побутовому рівні є думка про те, що регулярне щоденне споживання бодай одного зубця часнику врятує від атеросклерозу...

– Нема ґрунтовних досліджень щодо того, що регулярне споживання часнику або медикаментів, котрі містять часник, сповільнює розвиток атеросклерозу.

Як часто треба здавати кров на вміст холестерину? Припустимо, цього року в мене було все гаразд, то через скільки часу аналіз треба повторити?

– Після 45-ти років раз на півроку це робити обов’язково. Щонайменше – раз на рік.


Наразі все. Воно, звісно, трохи сумно все вище викладене звучить, а особливо тиснуть на свідомість вікові «зарубки» 45 і 55. Бо багато людей вважають (і напевно, мають підстави так вважати), що після сорока життя тільки починається… Сказала б, що Природу не надуриш, бо все одно вік бере своє, як би ти не козирився… Ну, але ж маємо можливість власними силами бодай трішки життя «причепурити» і, відповідно. видовжити. То вдосконалюймося і бережімо себе.

І будьмо здорові.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-18 23:41 :35