Новини » Події 136 Читать эту новость на русском

Військові: Дуже часто солдати або взагалі не отримують виплат за підбиту техніку, або лише частково

ZIK

Україна має платити військовим грошову винагороду за трьома пунктами: за знищену або захоплену ворожу техніку, успішне виконання підрозділом бойового завдання, а також 1000 гривень за добу під час бойових дій. «Бойові тисячі» та винагорода за знищену або захоплену техніку були більш актуальними під час гарячих подій 2014-2016 років. Та враховуючи ескалацію в Азовському регіоні, ніхто не знає, що буде завтра, і наскільки український воїн буде вмотивований палити ворожу техніку.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Щоб отримати законну грошову винагороду від держави, солдату треба виконати складні процедури: зробити фото- й відеофіксації, пройти кілька кіл пекла бюрократії. Утім, під ворожими кулями у військових дещо інші пріоритети.

«Ми воювали під Дебальцево. Одного дня там відбулася танкова дуель, і ми підбили десять ворожих одиниць. Однак за всі танки нам не заплатили. Нам вдалося довести, що ми знешкодили шість танків, але міністерство все одно відмовилося нам давати гроші», – розповідає танкіст Олексій Сенюк.

У Генеральному штабі кажуть, що військові Збройних сил України за 80 одиниць захопленої техніки отримали 2,7 мільйона гривень.

До того ж, у спеціальному наказі Міноборони є  додаток – перелік техніки, за знищення або захоплення якої військовий або екіпаж мають право на винагороду.

Так, наприклад, найменше платять за підбитий або захоплений військовий автомобіль – 12 180 гривень, за БТР – 42 630, знищений танк коштує 48 720. Утім, найбільше можуть дати за корабель першого рангу – 243 600 гривень.

Щодо так званої «бойової тисячі», то за безпосередню участь у бойових діях 33 850 військовослужбовців ЗСУ отримали майже 160 мільйонів гривень.

«Очевидно, справжні цифри мають бути більшими. Але щоб це довести, треба відкласти автомат і взяти ручку та аркуш», – каже народний депутат Тарас Пастух.

Водночас, сама процедура отримання грошової винагороди – чітко виписана у двох документах.

«Це постанова Кабінету міністрів № 24 і наказ Міністерства оборони № 67. Крім того, подаються рапорти від самої військової частини, командира бригади чи військової частини», – пояснює голова ГО «Юридична сотня» Леся Василенко.

Додатково подається рапорт командира екіпажу, якщо це була танкова дуель. Також додають фото- і відеодокази.

«Грошову винагороду за підбиту техніку я не отримував у зв’язку з тим, що екіпаж мій загинув. Тобто свідків і фотофіксації подій не було… Мені дали шість разів по тисячі гривень за події у «Рідкодуб», «Логвіново» і, здається, поблизу блокпосту «Балу», – розповідає заступник командира танкового батальйону Іван Берташ.

За нарахування грошової винагороди зараз відповідає департамент фінансів Міністерства оборони України. У вересні минулого року там розповіли про так звану «бойову тисячу» – це грошова винагорода за успішне виконання бойового завдання у складі підрозділу. Представник Міноборони Сергій Галімський свого часу назвав загальну суму винагороди – вісім мільйонів триста тисяч гривень.

Втім, колишній прес-офіцер 14-ї бригади Влад Якушев про проблеми з нарахуванням грошових винагород сказав публічно на початку 2016 року. Через це у чоловіка були проблеми. Його обмежили у повноваженнях, через що він був змушений піти з посади.

«Після того, як ми здійняли шум у медіа, нам дали частину грошей, а решту пообіцяли згодом додати. Однак, як тільки інформаційна хвиля впала, то й питання «бойової тисячі» замовкло», – каже військовий Влад Якушев.

Тоді, у 2015-2016 роках, кожному з трьох батальйонів 14-ї бригади дали по одній так званій «бойовій тисячі». Колишній прес-офіцер розповів: найскладніше було з фіксацією факту знищення ворожої техніки.

«Почався бій, потрібно вписати все у журнал підрозділу, потім у журнал бригади, у журнал сектору, далі сектор передає Києву. Якщо хоча б в одному місці десь щось не занесли – довести нічого не можливо. Також має бути фото- чи відеофіксація. Уявіть собі: йде танк, один підбиває його гранатометом, а інший – з фотоапаратом», – зазначає Влад Якушев.

Колишній керівник прес-служби Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов пояснив, у чому полягає проблема з грошовими нарахуваннями.

«Процедура на певних етапах забюрократизована для того, щоб уникнути махінацій», – каже військовий журналіст Владислав Селезньов.

Однак про махінації з винагородою в Генштабі відкрито не говорять, статистику теж не ведуть, а судових справ взагалі не знайшли.

Боєць «Айдару» Володимир Сакун, який пройшов війну в Афганістані і на Донбасі, пригадує, що додаткових грошових виплат солдати не бачили. Та й воювали тоді не для цього.

«На війні інші пріоритети. Цінуються не гроші, а життя. Дожив до вечора – вже добре, прокинувся вранці – чудово», – каже військовий Володимир Сакун.

Та й зараз для бійця грошова винагорода за минулий героїзм – не головне. Набагато важливіше – здоров’я та життя побратимів.

 

Loading...
Loading...
Loading...