п'ятниця, 7 вересня, 2018, 16:31 Світ
Вчені експериментально відтворили енергію, яка 14 млрд років тому породила наш Всесвіт

На що була схожа матерія через мить після Великого вибуху? Вчені припускають, що відповідь можна знайти в частинках, які одержали завдяки американському колайдеру важких іонів (Relativistic Heavy Ion Collider, RHIC) при зіткненні малих частинок на самих низьких енергіях.

Дослідження опубліковане в журналі Physical Review C, пише naked-science.

Вчені виявили, що часткам притаманна поведінка, пов’язана з утворенням кварк-глюонної плазми – цеглинок практично всієї видимої матерії. Згідно з результатами експерименту PHENIX, проведеного на RHIC, ці маломасштабні зіткнення можуть виробляти малі недовговічні частки матерії, що імітують ранній Всесвіт. Частинки допомагають зрозуміти властивості матерії, що утворилася майже 14 мільярдів років тому – буквально відразу після Великого вибуху.

Фізики побудували RHIC для створення і вивчення кварк-глюонної плазми. Однак спочатку вони очікували побачити її ознаки тільки в високоенергетичних зіткненнях двох важких іонів – наприклад, золота. Нове відкриття показує, що кварк-глюонна плазма також може бути створена при зіткненні важкого іона з меншим іоном. Експерименти допоможуть вченим зрозуміти, які умови необхідні для створення цієї дивовижної форми матерії.

Ці результати підтримують ідею про те, що кварк-глюонна плазма існує в цих малих системах, але існують і інші можливі пояснення. Одне з них – присутність іншої форми матерії, відомої як конденсат колірного скла, в якому, як вважається, переважають глюони. Щоб розібратися в цьому, вчені з RHIC проведуть додаткові аналізи і порівняють результати своїх експериментів з більш детальними описами як кварк-глюонної плазми, так і конденсату колірного скла.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-17 14:36 :11