Новини » Львів 7 вересня, 2018, 16:54
Капела «Думка» дасть у Львові концерт із двома диригентами

У вівторок, 11 вересня, у Львівському будинку органної та камерної музики виступатиме Національна заслужена академічна капела України «Думка». Для львів’ян звучатимуть українська та польська хорова духовна музика й обробки народних пісень. Виступом керуватимуть два диригенти – Роман Ревакович (Польща) та Євген Савчук (Україна).

Легендарна капела «Думка», яка наступного року відзначатиме своє століття, вкотре потішить львів’ян хоровим співом. Заснований 1919 року колектив невдовзі отримав назву Державної української мандрівної капели. Від перших літер довгої назви виникла сучасна коротка, яку знають у багатьох країнах світу. З 1990-х років капела активно концертує за кордоном, представляє українське хорове мистецтво та унікальну слов’янську інтерпретацію західноєвропейської класики. Цей колектив є першим виконавцем творів сучасних українських композиторів, таких як Євген Станкович, Валентин Сильвестров, Володимир Зубицький. Їхні твори звучатимуть і на львівському концерті капели.

Але не тільки це зробить виступ 11 вересня особливим. На сцені Органного залу з’являться два диригенти – художній керівник капели «Думка» Євген Савчук та польський композитор, диригент і великий друг України Роман Ревакович. «Пан Ревакович багато років плідно працює над культурним діалогом України та Польщі. Він знає, що музика – найкраща дипломатія», ‒ каже Євген Савчук.

Колишній керівник чоловічого хору українців у Польщі «Журавлі» Роман Ревакович є засновником та головою Фундації «Pro Musica Viva», що займається будівництвом «польсько-українських музичних мостів». Диригент чотири рази реалізував «Дні української музики у Варшаві», виступає з різними українськими колективами, зокрема з Національним симфонічним оркестром та Національною капелою «Думка».

Роман Ревакович на концерті у Львові диригуватиме першим відділенням: «Моє відділення є монографічним, представлене одним автором – Ґенріком Миколаєм Ґурецьким, якого завжди згадують поруч із Вітольдом Лютославським та Кшиштофом Пендерецьким. Ця трійка композиторів є обличчям польської сучасної музики у світі.

Ґурецький написав чимало творів для хору. Його пізній почерк дуже ощадний, без великих феєрверків». На концерті звучатимуть три твори Ґурецького: «Totus Tuus» («Весь Твій» – це слова Папи Івана Павла ІІ, який так завірив себе Пр. Богородиці), цикл п’яти творів «Марійні пісні» та «Амен», в яких Ґурецький концентрований, медитативний, ретельно слідує за релігійним змістом текстів, каже дириґент.

Поєднати поляка Ґурецького вирішили з українцем Сильвестровим. «Пізня музика Валентина Сильвестрова є також мінімалістичною, – каже Ревакович. – Це поєднання творить дуже однорідний образ сильної концентрації, молитовності, самозаглиблення». Задум концерту двох композиторів дириґенти реалізують у жовтні в Києві, а у Львові українська музика буде представлена багатьма прізвищами.

У другому відділі концерту крім «Отче Наш» Сильвестрова ми почуємо сакральні твори Кирила Стеценка, Миколи Леонтовича, Олександра Кошиця. «Всі ці композитори стояли біля витоків справжньої української духовної музики, але вони мало відомі в світі, адже українська музика початку 20 рр. ХХ століття була заборонена», – підкреслює Євген Савчук.

Прослідкувати традиції духовного співу слухачі зможуть у хоровому концерті № 4 «Воскликніте Господеві вся земля» Дмитра Бортнянського. Завершиться вечір творами наших сучасників: фрагментом із феєрії «Цвіт папороті» Євгена Станковича та обробками весільних пісень Володимира Зубицького. «Це буде сильне енергетичне завершення, – каже Ревакович. – Після зосередженості молитви – активний світський спів».

Ще одним безперечним плюсом виступу капели стане те, що він відбудеться у Львівському будинку органної та камерної музики. «Цей будинок створений для хорової та духовної музики, – каже Савчук. – Нам дуже приємно тут виступати. Всі візити капели «Думка» у Львів дуже важливі для нас. Рівень відповідальності у Львові завжди дуже високий».

Цю ж саму програму капела «Думка» повезе на Міжнародний фестиваль Wratislavia Cantans у Польщу. За словами диригентів, організатори вроцлавського фестивалю дуже хотіли показати слухачам багату палітру української музики. «Я завжди наголошую, що широка польська публіка не знає високої української культури, – каже Роман Ревакович. – Польські філармонії не грають української музики, польські драмтеатри не ставлять українських п’єс. За ліченими винятками. У такій ситуації дуже тішить, що один із найповажніших музичних фестивалів Польщі, який відбуватиметься вже у 53-й раз, прийняв такий проект».

За словами Реваковича, польська музика набагато частіше гостює в Україні, але це закономірний процес. Наприклад, німецька музика в Польщі також представлена більше, ніж польська в Німеччині. «Треба думати, як посилити промоцію української музики в світі, щоб вона звучала частіше на головних сценах», – резюмує диригент.

Діана Коломоєць

Фото капели можна взяти тут: http://www.dumkacapella.com.ua/photos

Відео https://www.youtube.com/watch?v=5S-wwg22tl4

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-24 10:18 :16