Новини » Політика 6 вересня, 2018, 16:17
Солонтай про відкриті списки: Ти вклав мільйони, а в технічного кандидата прокинулись амбіції
ZIK
ZIK

Виборча методика із відкритими списками унеможливлює систему «гарантій», коли члени політичних партій купують собі місце в парламенті.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» висловив політичний експерт Олександр Солонтай.

Він переконаний: у результаті запровадження виборчої системи за відкритими списками, можемо отримати кращий склад Верховної Ради, ніж той, що маємо зараз.

«Ми можемо безкінечно перераховувати недоліки нинішнього парламенту, який дозволяє собі вічні канікули, постійну депутатську заборгованість, зриви усіх термінів законодавчої діяльності чи повну відсутність парламентського контролю», – зазначив Солонтай.

Однак, він підкреслив: все ж депутати можуть «викрутити» запропоновані зміни до виборчого кодексу на свою користь. Адже у документ внесли стільки правок, що погоджений у першому читані законопроект може змінитись «до непізнаваності».

«Варіантів того, яким він може стати є понад десяток. Насправді, ми не знаємо кінцевої версії, адже до сьогодні комітет не справився із розглядом правок», – розповів експерт.

За його словами, у першому читанні нардепи затвердили відкриті списки «з регіональними преференціями».

«Це означає, що округ дорівнює області. Тобто, область перетворюється в один великий округ всередині партії. Політсила ж зобов’язана виставити туди багато кандидатів, а люди повинні обрати між різними депутатами у межах однієї області. На практиці ж бюлетень, який виборці отримають, наприклад, у Львівські області, мав би відрізнятись від того, який видадуть на Харківщині», – пояснив Солонтай.

Та це не означає, що партії не виставлятимуть своїх технічних кандидатів, роблячи основну ставку на когось одного. Тож він розповів, як реалізовуватиметься схема купівлі місця у парламенті, якщо буде запроваджена система відкритого списку.

«Наприклад, на Львівську область потрібно буде виставити 20 кандидатів, партія ж виставляє 17 технічних. Тоді й вийде, що, за відповідного прохідного рейтингу, ці троє гарантовано купили собі місце в парламенті», – наголосив політичний експерт.

Однак, тут є низка ризиків для таких членів партій, адже навіть ця схема не гарантує місця у парламенті – усюди значну роль відіграватиме саме людський фактор.

«Є нюанси. Хто сказав, що із цих 17 технічних кандидатів у якогось одного не ввімкнуться амбіції? Він поїде на округ спілкуватись із людьми. Тоді партієць, що дійсно заплатив 10 мільйонів і переконаний у гарантованому місці в парламенті, отримує купленого «сусіда», який агітує за себе та свою партію», – зауважив Солонтай.

До того ж, при таких «17 технічних кандидатах» у партії просто можуть обвалитись рейтинги. Адже виборців цієї політсили розчарує, що їхні лідери – мери чи голови місцевих осередків – не були виставлені кандидатами.

Як повідомлялось раніше, спікер ВР Андрій Парубій заявляв, що нове вибоче законодавство, скоріш за все, буде ухвалене вже восени, але не пізніше, ніж за рік до парламентських виборів.

За результатами соціологічного опитування Фонду Демократичних ініціатив разом із соціологічною групою «Рейтинг», 40,8% українців вважають, що наступні вибори до парламенту мають проходити за пропорційною системою з відкритими регіональними списками.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-23 16:32 :08