четвер, 6 вересня, 2018, 16:29 Політика
Кравчук розповів, чому віддав ядерну зброю: «Валіза з кнопкою була в Єльцина»

На питанні Будапештського меморандуму і відмови від ядерної зброї спекулювали і спекулюють практично всі політики. Причина цього – в тому числі неправильна оцінка чи незнання реальної ситуації.

Про це заявив перший президент України Леонід Кравчук 6 вересня на прес-конференції у Львові, передає кореспондент ІА ZIK.

«Люди вважають, що ця ядерна зброя була українська. Я хочу сказати, що всі 165 ядерних міжконтинентальних ракет, які стояли в Україні, були виготовленні за межами України. Це була зброя Радянського Союзу, поставлена на українській землі», – сказав політик.

По-друге, додав він, ядерна зброя також має свій термін придатності, після закінчення якої її зберігання стає небезпечним.

«Час втрати ядерними боєголовками своєї безпеки завершувався у 1997 році. Після цього вони ставали небезпечними. І президент РФ, і віце-президент США заявили, що після цього жодна сторона – а стороною могла бути тільки Росія, де виготовляли ядерні боєголовки, – не згодиться приймати їх на свою територію, щоб не сталося другого Чорнобиля», – розповів Кравчук.

Також він додав, що Україна не могла замінити ці боєголовки на інші, оскільки не виготовляла їх. На той час у казні держави було декілька мільйонів доларів, а на такий процес, як створення української ядерної системи, підготовки боєголовок, потрібно було «45 мільярдів доларів».

«На моїй зустрічі з президентом Клінтоном було офіційно заявлено: якщо Україна не складе ядерної зброї, почнуться міжнародні санкції – і економічні, і політичні. Цю заяву США підтримали всі європейські країни», – зазначив Кравчук.

Також він назвав ще один фактор, який відігравав тоді важливу роль: «Ми абсолютно не контролювали життя тих боєголовок, які стояли на території України. Так звана валіза з відповідною кнопочкою – тоді називали «чорна валіза» – була в Єльцина, в мене її не було. Усе вирішувала Москва. Усі ядерні боєголовки були спрямовані на США. Уявіть собі, що ракета стартувала з території України, хтось там натиснув не ту кнопку. Куди би була спрямована відповідь США? Тобто ми могли стати і фактично стати заручником».

Тому, за словами Кравчука, всі, хто сьогодні говорить, що від ядерної зброї можна було не відмовлятися або що ядерну програму можна зараз відновити, «не знають реальної ситуації».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-16 13:50 :35