Новини » Світ 5 вересня, 2018, 12:03
Всеїдні хижаки: біологи виявили акул, які харчуються водоростями
Фото: naked-science.ru
Фото: naked-science.ru

Невеликі акули-молоти, які поширені біля американського узбережжя Атлантики і Тихого океану, харчуються не лише м’ясом, але, при необхідності, також рослинною їжею.

Про всеїдність цих акул вчені розповідають в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society B, пише naked-science. Справжні всеїдні повинні мати можливість засвоювати і рослинні волокна, але від акул цього ніхто не очікував, так що відкриття Саманти Лі (Samantha Leigh) і її колег з Каліфорнійського університету в Ірвайні стало справжньою сенсацією.

Акули-молоти досягають довжини трохи більше метра і маси до 10 кілограмів, харчуючись молюсками і рибою. Ще в 2007 році вчені вперше помітили у них звичку жувати водорості. У деяких випадках вміст шлунків цих риб складалося з рослин більш ніж на 60 відсотків. З тих пір вважалося, що акули лише поглинають рослинну масу, не отримуючи з неї поживних речовин: наприклад, випадково захоплюючи під час активного полювання на кальмарів, які ховаються у заростях.

Однак Саманта Лі і її співавтори вирішили перевірити це експериментально. Для початку вони виростили достатню кількість морських водоростей, які підгодовували содою, яка містить слаборадіоактивний вуглець-13. Ці рослини склали до 90 відсотків їжі, на якій протягом трьох тижнів тримали п’ять спійманих в акул. Автори аналізували склад їх виділень, а потім приспали акул і дослідили їх шлунково-кишковий тракт.

Ця робота показала, що акули-молоти дійсно здатні засвоювати поживні речовини з рослинної їжі і володіють необхідними для цього клітинними і біохімічними механізмами. Вуглець-13 виявився в їх крові і тканинах печінки, показавши, що вони успішно перетравлюють рослинні волокна. За оцінкою вчених, цим акулам вдавалося отримувати до половини речовин, що містилися в водоростях. Біохімічний аналіз показав, що у них є і ферменти, необхідні для того, щоб бути по-справжньому всеїдними акулами.

До речі, знахідка вказує не тільки на нові дієтичні здатності цих хижаків, але і змушує по-новому поглянути на харчові і екологічні взаємодії між живими організмами, які населяють теплі прибережні води Тихого океану і Атлантики. Квіткові водорості, якими так активно харчуються ці акули, складають базу місцевих екосистем, і акули-молоти, як виявилося, можуть вносити помітний вклад у їх динаміку, харчуючись не тільки рослиноїдними організмами, а й самими водоростями.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 08:57 :32