Новини » Львів 3 вересня, 2018, 12:34 блоги
Все те, що має родинну історію, хочеться берегти
Іван Щурко
архітектор, громадський діяч

Понад півроку тому я зарікся коментувати щось про Львів. Нинішню міську владу я дуже критично оцінюю. Багато речей у галузі охорони історичної спадщини є поверхневі, задля картинки. У нас є програма реставрації вікон, дверей, була спочатку співпраця з німцями, зараз є окрема міська програма. І водночас реставрується одна брама, а 5 інших нищиться. Реставрується один балкон – руйнується цілий будинок.

Про це не говорять у новинах. У Фейсбуці з’явилася сторінка управління охорони історичного середовища. Але читаєш їхню сторінку, то ми – перше місто в Європі. Кожен день це реставрували, те відновили, тут виділили гроші, там підписали контракт. Але коли дивишся на місто цілісно: зруйнували цілий будинок, в якому було 30 різьблених дверей, сотні вікон. І дуже часто до цього нищення, через свої підписи, погодження, мовчання, причетне те саме управління охорони історичного середовища.

В історичній частині міста чітко мав би дотримуватися масштаб забудови. Будуйте нове, але хай воно має також 4 поверхи, як все кругом. Хай буде за масштабом співмірне з сусідніми будинками. Це є в компетенції охорони історичного середовища, це точно мали контролювати. І саме управлінці охорони історичного середовища мали би протестувати перші. Але ми ніде такого не чуємо.

Як приклад – вулиця Чайковського, 31. Ми там протестували, судилися проти знесення старого будинку. На документах забудовника був сфальсифікований підпис начальниці управління охорони історичного середовища. Все будівництво є незаконне. Там зруйнували історичний 150-річний будинок, який був у доволі доброму стані, спокійно міг зберегтися. Там працював Іван Франко, були редакції відомих видавництв книжок, журналів. Він був гарний. І от ми виграємо суди, викликаємо комісії, пишемо в Міністерство культури, блокуємо будівництво фізично… Ми перепробували всі методи. Але чомусь Лілія Онищенко – начальниця управління, чий підпис підроблено, до суду не звернулася. Це або її мовчазна згода, або корупція... Таких прикладів по Львову є сотні.

Ситуація з замками, палацами, костелами, церквами та іншими старими будинками в області так само дуже сумна. Теж багато всього руйнується, нічого не ремонтують, не реставрують. Але там, зазвичай, це все через нерозуміння. Приїжджаєш в село, є якийсь панський маєток чи костел. Люди його руйнують, розбирають на цеглу, бо вони не розуміють його цінності. Ці люди просто не мають відповідної профільної освіти, не мали можливості їхати закордон, дивитися, як там все це зберігається, як ефективно використовується, як на тому заробляють гроші. У Львові 99,9% руйнувань робляться свідомо. Це все нищать розумні, ніби, люди, з вищою освітою, за мовчазної згоди чиновників, які мали б це зберігати. Тобто це різні контексти. У Львові контекст – катастрофічний, і ти не можеш на нього впливати. Це показав досвід вулиці Чайковського. Ми чотири рази офіційно зупинили будівельні роботи через судові рішення, але за 2-3 дні будівництво відновлювали. І цей новобуд вже, практично, закінчують. Не можна сказати, що він дуже страшний, але шедевром він не є. Це просто чергова коробка, де просто продадуть квартири у центрі міста.

Моя робота дає мені можливість бачити, що робиться в області, спілкуватися з людьми, які намагаються рятувати пам’ятки архітектури. Є люди, які займаються замками, палацами, костелами. З’явилася така просто фантастична категорія людей, які займаються галицьким краєзнавством. Вони просто йдуть, їдуть, мандрують, описують. Просто з 10 людей, які люблять цей край, їдуть 10 кілометрів маршруткою, а потім – пішки полями, лісами, і все, що бачать по дорозі гарне, фотографують, описують, розказують, діляться. У Львові, насправді, також таке середовище є. Це – середовище людей, які люблять місто. Там є реставратори, архітектори і просто люди, які люблять місто.

Для того, щоб зберігати цінні речі, якихось екстраспонсорів не треба. Треба просто розуміння. Чому воно є в Європі, а в нас – нема? Якщо говорити про Львів, то у 1939-у, потім у 1946-у, потім у 1959-их роках він пережив кілька серій серйозних виселень, переселень, заселень. Одна справа, коли ти живеш у будинку, який збудував твій дідо, дідо тобі розказав, як це важко було будувати, як це було дорого, як він мусив робити все власними руками. Тоді ти будеш намагатися берегти все це. Все те, у що вкладене тепло рук, де є душа, де є родинна історія, більше хочеться берегти. Львів’ян-автохтонів мало. Емоційної прив’язки люди не мають. Тих, котрі таке сприйняття в собі пробудили, відчули, виховали з освітою це відчуття причетності, – малий відсоток. Тому у Львові надзвичайно важливо, як поводиться влада. Нічого не стає традиційним так швидко, як те, що побуло якийсь час обов’язковим. Якби були чіткі норми – цього руйнувати не можна, це треба берегти, це треба реставрувати, жорстка система штрафів, жорстка система впливу, гарний приклад… Якщо є бізнес, який щось зберіг, відреставрував, місто мало би навіть доплачувати за промоцію, бо цей підприємець справді поважає місто, в якому він працює, заробляє гроші, береже, інвестує, розвиває. Таких людей треба підтримувати.

Є середовища прогресивних львівських урбаністів. Є цілі середовища людей, які розвивають велосипедний рух. Є люди, які розвивають громадські простори. Парадоксально, але у нас в місті влада часом штучно протиставляє людей, які займаються збереженням історичного середовища, урбаністам. Насправді, тут жодного протистояння нема. Я був у Мюнстері (Німеччина). Це фантастичне місто. Його розбомбили під час війни, зрівняли з землею. Німці спромоглися відбудувати середньовічну частину. вони відновили все, що було, на їхню думку, цінне: церкви, собори, палаци, знакові будівлі, ратушу. Кілька вуличок відбудували майже точно, решту – зберегли планувальну структуру, мережу вулиць, площ, масштаб. Якщо будинок старий мав 3 поверхи, новий теж 3-поверховий. Ця середньовічна частина міста затишна. І там найкраще розвинена велоінфраструктура, там мільйон роверистів. Історичне середовище є найкращим тлом для громадського простору.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-24 09:52 :26