понеділок, 3 вересня, 2018, 15:03 Світ
Мухи здатні орієнтуватися у просторі завдяки сонцю, – вчені
Муха. Фото: Pixabay
Муха. Фото: Pixabay

Звичайні дрозофіли можуть літати десятки кілометрів у потрібному напрямку, не маючи ніяких орієнтирів, а все завдяки сонцю.

Звичайні плодові мухи-дрозофіли живуть повсюдно, навіть у пустелі, і можуть здійснювати перельоти на відстань понад 10 кілометрів. Таку поведінку вчені спостерігали ще кілька десятиліть тому в пустелі Мохаве, де, здавалося б, немає ніяких чітких і простих орієнтирів, якими можуть скористатися комахи. Лише тепер виявлено, що дрозофілам вдається не загубитися в просторі завдяки сонцю.

Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі Current Biology, пише naked-science.

Майкл Дікінсон (Michael Dickinson) і його колеги з Каліфорнійського технологічного інституту проводили експерименти з мухами в лабораторії. Вчені влаштували їм щось на зразок «симулятора польоту», в якому ті могли «рухатися» по нічим не обмеженому віртуальному простору «пустелі», прямуючи і змахуючи крилами в потоці повітря, але в реальності залишаючись закріпленими на місці.

Досліди показали, що мухи вибирають напрямок польоту так, що невелика яскрава пляма на тлі – умовне сонце – залишається до них під постійним кутом. Більше того, комахи запам’ятовували цей напрямок і, якщо «сонце» відключали, втрачали дорогу, а коли включали знову – легко поверталися до початкового напрямку. Що характерно, у кожної мухи воно було своїм: кожна летіла в свою сторону, але при цьому точно знала, куди саме, орієнтуючись по світлу.

Така здатність вимагає наявності спеціалізованих нейронів: їх роль можуть грати клітини E-PG, не так давно ідентифіковані в мозку дрозофіл. Майклу Дікінсону разом із співавторами вдалося придушити роботу цих нейронів, що «відключило» у мух здатність до складної навігації за сонцем. Замість вибору і втримування точного кута, комахи просто летіли строго в напрямку світла.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 04:07 :34